Φροντίδα Καινούριο παπαγαλάκι cockatiel θέλω βοήθεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariaedu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariaedu

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2024
Μηνύματα
11
Πόλη
Κομοτηνή
Γεια σας είμαι καινούρια εδώ πέρα όπως και επίσης το πρώτο μου παπαγαλάκι που είναι cockatiel. Το πήρα πριν 3 μέρες. Την πρωτή μέρα όπως περίμενα καθότανε κάτω στο κλουβί του σε ένα σημείο όπως και την επόμενη μέρα ήταν ακίνητο στο κλαδί του. Από χθές πέμπτη άρχισε να πηγαίνει πέρα δώθε στον πάτο του κλουβιού του σε ένα συγκεκριμένο σημείο δεξιά, αριστερά έχω διαβάσει ότι αυτό είναι επειδή σημαδεύει την περιοχή του. Άρχισε το βράδυ μετά να τσιρίζει ασταμάτητα έτσι τον σκέπασα για να κοιμηθεί εφόσον ήταν η ώρα του. Σήμερα επίσης κάνει τα ίδια πηγαίνει πέρα δώθε και άρχισε πάλι να τσιρίζει. Το πρωί που ξυπνάω είναι ήρεμος πάντως τώρα που είμαι σπίτι κάνει αυτά που έγραψα. Του έβαλα λίγο απαλή μουσική μέχρι στιγμής δεν έχει τσιρίξει δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό όπως και τον έχω σκεπασμένο εκτός απο την μία την πλευρά. Τα έχω παίξει λίγο και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι οπότε σας ρωτάω αν ξέρετε και έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε.
 
Καλησπέρα, καταρχάς θα του δώσεις χρόνο να εγκλιματιστεί δίχως να το αγχώνεις με πολλά καινούργια αντικείμενα, ήχους και παρουσίες τριγύρω του.

Θα σε παρακαλόυσα να μας γράψεις περισσότερες πληροφορίες για την ηλικία, το φύλο, τη διαμονή, τον ύπνο, τη διατροφή του και αν μπορείς να μας βγάλεις μια φωτογραφία του χώρου και του κλουβιού που διαμένει για να σε βοηθήσουμε
 
@mariaedu
Καλωσήρθατε! Είμαι σίγουρη ότι εδώ θα βρείτε πολλές πληροφορίες που θα βοηθήσουν τον μικρούλη σας, ειδικότερα από άτομα που έχουν χρόνια εμπειρία!
Σίγουρα θέλουμε φωτογραφίες απο το πουλάκι και τον χώρο του, να το χαρούμε (όπως είπε και @Avrolimos )
Έχω και εγώ ένα κοκατιλ, χρόνια τώρα.
Από τα βασικά που μπορώ να σου πω είναι να του δώσεις χρόνο να προσαρμοστεί στον νέο του σπίτι. Πρέπει να βρίσκεται σε ψηλό σημείο, μακριά από κουζίνα, κεριά και καπνό Απαγορεύεται η σοκολάτα, το αβοκάντο και το κρεμμύδι.
Είναι σημαντικό να κοιμάται σωστά, όπως ήδη φαίνεται ότι προσπαθείς, δηλαδή ανάλογα με τον ήλιο. Στην ανατολή πρέπει να τον ξεσκεπάζεις και στην δύση να τον αφήνεις να κοιμάται με ησυχία (ίσως και ένα μικρό λαμπάκι).
Από διατροφή υπάρχουν πολλά άρθρα και πληροφορίες εδώ και δεν θα έλεγα ότι είμαι ειδική αλλά μπορώ να πω τα βασικά: φρέσκο νερό και σπόρους κάθε μέρα και σουπιοκοκκαλο.
Πρέπει να περνάς πολύ χρόνο μαζί του, όπως και εάν ήταν ενα παιδάκι, θέλει αγάπη και φροντίδα. Θα μπορούσες να κάτσεις κοντά στο κλουβί του και να μιλάς με γλυκό και ήρεμο τόνο ή απλά να υπάρχεις ώστε να συνηθίσει την παρουσία σου. Η μουσική ίσως βοηθάει αλλά νομίζω θα εκτιμήσει παραπάνω την παρουσία σου.
Επίσης σιγουρέψου ότι το κλουβί του είναι ασφαλές και βολικό. Εγώ στην αρχή είχα καθρέπτη που δεν πρέπει και κάποια παιχνίδια που κατάφερε να μπλεχτεί.

Για αρχή, νομίζω ότι είναι καλύτερα να μην κάνεις πολλές απότομες αλλαγές και να εστιάσεις στο να σε μάθει.
Εγώ τουλάχιστον αυτά θα έλεγα στον εαυτό μου για την πρώτη ημέρα.

Το πουλάκι από πού το πήρατε; Πετ σοπ ή εκτροφείο; Είναι ήμερο ή όχι;
 
Από πετ σοπ το πήρα ηλικία ακριβώς δεν γνωρίζω μου είπαν ότι είναι μικρό σε ηλικία, είναι αρσενικός και τον έχω ονομάσει Άξελ. Από διατροφή μέχρι στιγμής του έχω μόνο σπόρους ξέρω ότι χρειάζονται και λαχανικά και φρούτα απλά δεν ξέρω πρέπει να αρχίσω από τώρα να του τα δίνω ή όταν προσαρμοστεί; Το κλουβί του το έχω πάνω στο τραπέζι μέχρι στιγμής και δεν το έχω μετακινήσει. Είμαστε στον ίδιο χώρο οπότε το φως το κλείνω γύρω στις 5:30-6 και βάζω ένα χαμηλό και το βράδυ ναι ανάβω ένα φωτάκι αν και βέβαια προσπαθώ να μην κάνω και θόρυβο αλλά άμα σηκωθώ να κάνω κάτι ή να πάω τουαλέτα ξυπνάει πολύ εύκολα. Κάθησα λίγο κοντά στο κλουβί και το μίλησα γλυκά και απαλα απλά μετά το σημερινό τον άφησα στην ησυχία. Γενικά με βλέπει τις περισσότερες φορές που είμαι σπίτι. Τώρα όσο για φωτογραφία από το κλουβί του έχω μόνο μια και δεν φαίνεται όλο οπότε θα το βγάλω αύριο.
[automerge]1708120709[/automerge]
Προσπάθησα να ανεβάσω δύο φωτογραφίες αλλά μου έβγαζε ότι είναι μεγάλου μεγέθους
 
@mariaedu
Για τις φωτογραφίες υπάρχουν οδηγίες εδώ
[automerge]1708158048[/automerge]
Αλλιώς θα μπορούσες να ανεβάσεις τις φωτογραφίες στα Media που υπάρχει στο προφίλ σου.
Αφού είναι μικρός σε ηλικία, σίγουρα είναι πιο εύκολο να σε εμπιστευτεί. Το έτος γέννησης τους νομίζω φαίνεται και στο δακτυλίδι που φοράνε.
Λαχανικά πιστεύω ότι όσο νωρίτερα τα δει και τα μάθει θα προσαρμοστεί. Εγώ στον δικό μου βάζω φρούτα-λαχανικά με ήπια χρώματα (αγγούρι, μαρούλι, μήλο χωρίς φλούδα) και πάντα ψιλοκομμένο. Εάν είναι σε μεγάλο μέγεθος ή σε ύψος πάνω από τα μάτια του ίσως το φοβηθεί. Αλλά παρόλο την πρώτη του αντίδραση (εάν είναι ήπια), δεν χρειάζεται να τα παρατήσεις.
Πολύ χαίρομαι που αντιδράει καλά στην φωνή σου! Και ο δικός μου τον πρώτο καιρό ξυπνούσε παρά πολύ εύκολα, ίσως βοηθήσει εάν του μιλήσεις με γλυκό τόνο για να ηρεμήσει
[automerge]1708158262[/automerge]
Οδηγίες για media έχει εδώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν φοράει δακτυλίδι. Ωραία τότε θα αρχίσω να του δίνω φρούτα από τώρα. Επίσης αυτό που κάνει είναι να πηγαίνει στον πάτο του κλουβιου και να πηγαίνει δεξιά και αριστερά και αν τον πιάσει αρχίζει και τσιριζει όπως είπα και πιο πάνω. Έχεις καμιά ιδέα γιατί το κάνει αυτό;
 
@mariaedu Αν και δεν γνωρίζω από δακτυλίδια πολύ, δεν νομίζω ότι είναι καλό σημάδι που δεν έχει..
Νομίζω ότι είναι απλά αγχωμένος, γενικά τους αρέσει να πηγαίνουν στο "έδαφος" και να ψάχνουν φαγητό (αυτό κάνουν στην φύση) οπότε όσο φαίνεται ότι έχει ενέργεια δεν θα ανησυχούσα! Εάν κάθεται στον πάτο ακίνητος ή κουρνιασμενος είναι ανησυχητικό.
Ο δικός μου φωνάζει πολύ όταν θέλει προσοχή και παρέα, μήπως να πας να του μιλήσεις; Όσο λιγότερο είναι μόνος του τόσο το καλύτερο, απλά θέλει με γλυκιά φωνή και όχι απότομες κινήσεις. Αφού τον έχεις πάνω σε τραπέζι, κάτσε σε μια καρέκλα δίπλα του. Εάν είσαι όρθια και αυτός σε βλέπει από πάνω φοβάται γιατί απειλείται.
 
Προσπάθησα να του μιλήσω αλλά δεν πιάνει και ειδικά όταν τον πλησιάζω είναι χειρότερο οπότε προσπαθώ να είμαι από απόσταση αλλά και πάλι το κάνει
 
@mariaedu Μπορείς να προσπαθήσεις να ανεβάσεις πάλι φωτογραφίες; Ίσως να υπάρχει κάτι και στο κλουβί που τον τρομάζει
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
; Το κλουβί του το έχω πάνω στο τραπέζι μέχρι στιγμής και δεν το έχω μετακινήσει.
Καλημέρα.
Το τραπέζι δεν είναι η καλύτερη θέση για το κλουβί.
Θα πρέπει να τοποθετηθεί σε μια ήσυχη γωνία, και ψηλά περίπου στο ύψος των ματιών σου.
πηγαίνει στον πάτο του κλουβιου και να πηγαίνει δεξιά και αριστερά και αν τον πιάσει αρχίζει και τσιριζει
Είναι φυσιολογικό ως ένα βαθμό, το κάνουν συνήθως πρωινές και απογευματινές ώρες.
Γίνεται πιο έντονο όταν βρίσκονται σε αναπαραγωγική διάθεση, και είναι ένας τρόπος επικοινωνίας με το σμήνος τους.
Μην δίνεις πολύ σημασία, και να μην αντιδράς στις φωνές του, θα του περάσει.
 
Καλημερα
μερικες λεξεις κλειδια
flock call
negative reinforcement
parrot /cockatiel body language
και μερικες γενικης φυσεως ερωτησεις

ειναι το πρωτο ειδος παπαγαλου και γενικα pet bird που ειχες ποτε?
τι προσμονες εχεις απο την κατοχη του . Εννοω πως θα περιμενες να συμπεριφερεται και τι vocalizations να εχει?
 
Ναι πρώτη φορά βασικά και στο παρελθόν είχαμε αλλά ήμουν πολύ μικρή οπότε ναι θα έλεγα το πρώτο μου. Δεν έχω μεγάλες προσδοκίες πιο πολύ θέλω να το βγάζω από το κλουβί και να κάθεται μαζί μου. Η φωτογραφία ανέβηκα στο προφίλ μου
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Είναι φυσιολογικό ως ένα βαθμό, το κάνουν συνήθως πρωινές και απογευματινές ώρες.
flock call
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Μπορει πολυ ευκολα να καταληξει τρελα εκνευριστικο

Μην δίνεις πολύ σημασία, και να μην αντιδράς στις φωνές του, θα του περάσει.
negative reinforcement

και κατι για το περα δωθε

 
Συνήθως το κάνει όταν είμαι εκεί γιατί έχω την εντύπωση ότι όταν φεύγω από το σπίτι και γυρνάω τον βρίσκω ήρεμο μετά πάλι αρχίζει
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Ανέβασα και ένα σχετικό βιντεάκι στο προφίλ άμα θέλετε να ρίξετε μια ματιά. Πάντως σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε και τις ιδέες σας ελπίζω να στρώσει το κάνει συνέχεια πάντως χωρίς σταματημό. Ελπίζω να μην σας ζαλισα
 
@mariaedu Καθόλου και εγώ μια από τα ίδια είμαι😅
Πάντως στο βίντεο δεν φαίνεται κάτι ανησυχητικό (νομίζω). Τον δικό μου τον έχω από το 2015 και κάνει έτσι όλη μέρα. Φωνάζει, σκαρφαλώνει, παίζει,τρώει.
 
Η αλήθεια είναι ότι κατέβασα λίγο τα μπατζουρια και ησύχασε. Υπάρχει περίπτωση να μην κοιμάται καλά το βράδυ για αυτό να κάνει έτσι;
 
Ανησυχώ πάρα πολύ έχει εδώ πολύ ώρα που το μόνο που κάνει είναι να πηγαίνει πέρα δώθε ξέρω ότι σας ζαλίζω αλλά έχω κάνει τα πάντα απο ότι μου είπατε τίποτα δεν φαίνεται να πιάνει.
 
Κάνει το φυσιολογικό όπως αναφέρθηκε. Κινείται στον χώρο του. Αν ήταν ακίνητο και νωχελικο θα έπρεπε να αγχώνεσαι.
Όταν σε ρώτησα πριν τις προσδοκίες σου υπέθετα ότι έχεις δει αρκετά βιντεάκια που κάθονται ήσυχα έξω από το κλουβί και απλώς περιποιούνται το φτέρωμα τους(ετοιμάσου για αρκετή έξτρα σκόνη στο χώρο εξαιτίας του κοκατιλ) και μιμούνται κάποιους σκοπούς /σφυριγματα.αυτά για να γίνουν θέλουν καιρό υπομονή και σωστή εκπαίδευση και πολύ χρόνο και αν γίνουν κιολας
Αυτά που μπορεί να του δημιουργούν έξτρα διέγερση θα μπορούσε να είναι
το πολύ έντονο φως κοντά του χωρίς διακυμάνσεις( να είναι το κλουβί κάτω από το φωτιστικό του χώρου πχ και να είναι συνεχως ανοιχτό )
Να τον ενοχλούν τα παιχνίδια που πήρες κατευθείαν και έβαλες στο κλουβί( σκάλα και το κρεμαστό) .άραγε στο κλουβί που το είχε ο τύπος πριν το πάρεις είχε τίποτα? Μάλλον όχι αν είναι ένα τυπικό pet shop που το είχε με 3 4 5 αλλά κοκατιλ και τώρα ξαφνικά έμεινε μόνο του και ψάχνει/φωνάζει τα άλλα που
Το έχεις δει να τρώει? Οι ταιστρες αυτές δεν είναι οι τυπικές για τα κοκατιλ αν βλέπω σωστά. Ο μεταλλικός δακτύλιος που φαίνεται στην φωτό είναι λογικά η θέση του δεύτερου ανοξείδωτου δοχείου. Στο ένα έχεις βάλει μάλλον νερό .
Και διάφοροι άλλοι λόγοι που αναφέρονται στο άρθρο που ανέβασα και θα διάβασες.

Επίσης να ξέρεις ότι όπως κάθε pet αντιλαμβάνονται και τα συναισθήματα του φροντιστη και το άγχος του και το στρες. Και τα "κλωτσανε" πίσω. Ηρεμία χρειάζεται και υπομονή.
αν δεις ότι δεν έχεις ούτε υπομονή ούτε χρόνο να ασχοληθείς ώστε να μπορέσεις μετά από κάποιες εβδομάδες / μήνες να αποκτήσετε και χτίσετε μια σχέση εμπιστοσύνης τότε θα πρέπει να σκεφτείς τα επόμενα βήματα. Ζούνε πολλά χρόνια ,μπορούν να φωνάζουν πολύ επίμονα και με διαπεραστικό ήχο και αν καταλάβει ότι οπότε φωνάζει πας κοντά ...θα κατανοήσεις γιατί είπαμε για negative reinforcement και ότι πρέπει να το αποφύγεις.
Υπομονή και καλό διάβασμα για το είδος.υπαρχουν άπειρα site και άρθρα για μελετη
 
Back
Top