Γενικά Καιρός να γνωρίσετε τον Μπόμπο

ilie mp

PB Known Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2013
Μηνύματα
3.475
Πόλη
Αθήνα
1 Μαΐου ήρθε στο σπίτι μας ο Μπομπος το Ιαπωνεζακι μου (μα είναι ίδιος).
Είναι 1,5-2 χρόνων Εγγλέζικο μπάτζι και φοβερός χαρακτήρας (Αν και είμαι η μόνη που μισεί στο σπίτι ).
Ο Μπομπος έχει αρκετές διαφορές με την Μάιλο και σε εξωτερική εμφάνιση αλλά και σε χαρακτήρα.
Αυτός είναι πιο μεγαλόσωμος και έχει ύφος κινεζικού γερακιου, κουκουβάγιας, δεν ξέρω, αν και είναι ψυχούλα ο καημένος σε αντίθεση με το κοριτσάκι μου που είναι ένα "κλασσικό" μικροκαμωμενο και λεπτεπιλεπτο μπάτζι 😛 (για μένα βέβαια μόνο κλασσική δεν είναι η κούκλα μου).
Επίσης μου έχει κάνει εντύπωση που όταν αλλάζω νεράκι τρέχει πρώτος σαν σκυλάκι για να πιει (πρώτη φορά το βλέπω αυτό σε παπαγαλο).
Τρώει πολύ πιο γρήγορα από την Μάιλο όταν τους δίνω κεχρι, δηλαδή εκείνη τρώει χαλαρά, εκείνος τρώει σαν να μην υπάρχει αύριο και δεν θα έλεγα ότι τρώει αγχωμένα αλλά απλά λαίμαργα.
Πλέον μένουν στο ίδιο κλουβακι και τα πάνε μια χαρά μεταξύ τους αν και καμία φορά εκείνη τον τραμπουκιζει σαν κάθε σωστή μπατζινα που σέβεται τον εαυτό της.
Αυτός είναι ημερος, δηλαδή θα ανέβει στο χέρι, κλπ όμως δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με την ενημέρωση του γιατί είχα το άγχος μην νιώσει η Μάιλο παραμελημένη.

Πάμε τώρα στα θετικά που παρατήρησα και δεν μετανιώνω στιγμή που τον πήρα.

1) Κατάλαβα ότι η Μάιλο με αγαπάει 😛
Χωρίς πλάκα, αντι να αγριέψει έγινε ακόμα καλύτερη με τον ερχομό του "μικρου" και φαίνεται ότι με θέλει περισσότερο "κοντα" της και με πλησιάζει με μεγαλύτερη άνεση (σε αντίθεση με αυτόν 😛 ), μέχρι και να την χαϊδέψω με έχει αφήσει.

2) Είναι επιτέλους χαρούμενη, δεν κάθεται απλά σε ένα κλαδί Αλλά είναι μέσα στην ενέργεια, πραγματικά είναι ένα χαρούμενο πουλί κι εγώ μια ακόμα πιο χαρούμενη πουλομαμά γιατί είναι ο λόγος που ήθελα να της πάρω παρεούλα.

3) Από ότι μου είπε η προηγούμενη ιδιοκτήτρια που τον είχε δεν είχε παρέα αλλα μπάτζι ο μικρούλης και έκανε παρέα αναγκαστικά με ζακο, παρροτλετ και λοβακια. Τωρα εχει παρεα του είδους του και φαίνεται πολύ χαρούμενος :)

4) Εμαθα να αγαπώ τα εγγλέζικα μπάτζι γιατι ομολογω ότι πάντα μου φαινόντουσαν ασχημουλικα.
Ακόμα η Μάιλο είναι η κούκλα μου αλλα σε αυτόν έχω άλλη αδυναμία.
Είναι σαν σκυλάκι δεν μπορώ να το εξηγήσω 😛

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες για να θαυμάσετε το αγόρι :D

Όταν λέω ότι τρώνε κεχρι από το χέρι μου δεν εννοώ αυτό 😀 . Τους βάζω στη χούφτα μου και τρώνε η βάζω και τα 2 χέρια μέσα και τους δίνω από ένα κομματάκι στο κάθε ένα.
20180613_194905_edited.webp

Δείτε ύφος ο Ιάπωνας!PicsArt_06-14-08.04.15.webp

Δείτε γραμμή κάτω από το μάτι ❤️️️️
PicsArt_06-14-08.07.05.webp

Αυτή είναι η αγαπημένη μου!
PicsArt_06-14-08.08.02.webp

Και δυο χαρακτηριστικες τους!
PicsArt_06-14-08.11.50.webp

PicsArt_06-14-08.13.27.webp

Αυτή είναι όταν ήταν ακόμα στο κλουβί καραντίνας
PicsArt_06-14-08.21.44.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Nα σου ζήσουν, είναι πανέμορφα! Στα εγγλεζάκια έχω αδυναμία. 👍

Ηλέκτρα έχω μια υποψία για ακάρεα σε πολύ αρχικό στάδιο και στα δυο αλλά η ιδέα μου μπήκε απο τα μάτια της μικρής σου και λιγότερο απο του αρσενικού. Και για το ράμφος έχω μια υποψία ακάρεων και στα δύο. Ίσως να είμαι και υπερβολικός και να κάνω λάθος.
 
Nα σου ζήσουν, είναι πανέμορφα! Στα εγγλεζάκια έχω αδυναμία. 👍

Ηλέκτρα έχω μια υποψία για ακάρεα σε πολύ αρχικό στάδιο και στα δυο αλλά η ιδέα μου μπήκε απο τα μάτια της μικρής σου και λιγότερο απο του αρσενικού. Και για το ράμφος έχω μια υποψία ακάρεων και στα δύο. Ίσως να είμαι και υπερβολικός και να κάνω λάθος.

Πρώτον Ευχαριστώ πολύ!
Δεύτερον να πω ότι το έχω στο νου μου γιατί μου φαίνονται λίγο πιο ξερά τα πόδια τους.
Στο ράμφος και τα ματάκια δεν έχω δει κάτι είναι η αλήθεια Αλλά δεν ξέρω και πως τα ξεχωριζεις!
Να και 2 κοντινές
Φαίνεται να έχει θέμα με ακαρεα;PicsArt_06-14-08.50.08.webp PicsArt_06-14-08.49.28.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε αυτές τις φωτογραφίες Ηλέκτρα δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό. Ίσως στις προηγούμενες να φαινόταν έτσι λόγω της πτερόροιας καθώς βλέπω αρκετά καρφάκια. 😉
Εντάξει με ηρεμίσες γιατί δεν σου κρύβω ότι τόση ώρα είχα κάνει διαφορά σενάρια.

@ianos μου και @Vasia24 μου σας ευχαριστώ πολύ πολύ ❤️️️️
 
Πωπω έχει επιβλητικό παράστημα. Πολύ όμορφος! Και τι έρωτας είναι αυτός με τη δεσποινίδα! Να σου ζήσουν και τα δύο.
Ευχαριστώ πολύ Ζωή μου για τα καλά σου λόγια ❤️️️️
 
Πανεμορφα και τα δυο πραγματικα! αλλα τι βλεμμα ειναι αυτο που εχει ο ατιμος! Να τα χαιρεσαι! το παρατηρησα κι εγω αυτο που ειπε ο Ανεστης αλλα μονο στη πρωτη φωτο της μικρης! Στην επομενη δε φαινεται τιποτα τετοιο! Πολυ ομορφα και πολυ περιποιημενα μπραβο!
 
Να τον χαίρεσαι!
Ευχαριστώ πολύ πολύ :)

Πανεμορφα και τα δυο πραγματικα! αλλα τι βλεμμα ειναι αυτο που εχει ο ατιμος! Να τα χαιρεσαι! το παρατηρησα κι εγω αυτο που ειπε ο Ανεστης αλλα μονο στη πρωτη φωτο της μικρης! Στην επομενη δε φαινεται τιποτα τετοιο! Πολυ ομορφα και πολυ περιποιημενα μπραβο!
Ευχαριστώ πολύ για τα γλυκά σου λόγια ❤️️️️
Ευτυχώς που είναι καλά τα μωρά μου γιατί με τρομάξατε λίγο 😛

Ηλεκτρα να τα χαιρεσαι κ τα 2 και αυτα να χαίρονται την παρεα τους:D η ζωη τους απεκτησε νοημα! 🙄
Πραγματικά Τάκη μου, καμία σχέση η συμπεριφορά της Μάιλο πριν και μετά.
Ευχαριστώ :D

Υπέροχα, να τα χαίρεσαι. Τις φωτό με τι μηχανή τις έχεις τραβήξει είναι τρομερές.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ :D
Αν και φωτογράφος, θα παραδεχτώ ότι οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με το κινητό (Samsung Galaxy S8) εκτός απο τη φωτό που είναι στο κλουβί καραντίνας 😛
Αλλά επειδή το πήρα πρόσφατα και η κάμερα του ήταν ένα απο τα βασικά που το διάλεξα χαίρομαι πολύ με το σχόλιο σου :D
 
Ευχαριστώ πολύ πολύ :)


Ευχαριστώ πολύ για τα γλυκά σου λόγια ❤️️️️
Ευτυχώς που είναι καλά τα μωρά μου γιατί με τρομάξατε λίγο 😛


Πραγματικά Τάκη μου, καμία σχέση η συμπεριφορά της Μάιλο πριν και μετά.
Ευχαριστώ :D


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ :D
Αν και φωτογράφος, θα παραδεχτώ ότι οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με το κινητό (Samsung Galaxy S8) εκτός απο τη φωτό που είναι στο κλουβί καραντίνας 😛
Αλλά επειδή το πήρα πρόσφατα και η κάμερα του ήταν ένα απο τα βασικά που το διάλεξα χαίρομαι πολύ με το σχόλιο σου :D
Η καμερα στο Αf κολλαει Ηλεκτρα, αν σου τυχει κτυπας ελαφρα τον φακο κ επανερχεται υπαρχουν σχετικα ποστ στο myphone! Μου κολλαει καθε λιγο!
 
Back
Top