Αναπαραγωγή Καιρός πάει κόντρα την αναπαραγωγή καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nontas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nontas

PB New Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2015
Μηνύματα
324
Πόλη
Αθήνα
Κατ' αρχήν καλή αναπαραγωγική σεζόν σε όλους.

Ο καιρός μας ξεγέλασε φέτος και η Λίνα (tibrado) έχει ήδη 3 αυγουλάκια. Η θερμοκρασία αυτές τις μέρες είναι 10 - 14 βαθμούς και το ερώτημά μου είναι - επειδή τα έχω σε εξωτερικό χώρο (προστατευμένο από αέρα και βροχή) - μπορώ να επέμβω ή δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Θα μπορούσα να τα βάλω εσωτερικά, αλλά προτιμώ να είναι έξω και να επεμβαίνω όσο το δυνατόν λιγότερο. Τα αυγά δεν τα αντικατέστησα, διατροφή τους έχω επιπλέον λιπαρούς σπόρους (σουσάμι, νίζερ, καναβούρι σκέτο) από ότι συνήθως. Η Λίνα (1η γέννα - του 2015) από το πρώτο το βράδυ είναι κανονικά στη φωλιά, αλλά τη μέρα κάνει μερικές βόλτες που διαρκούν 15-20 λεπτά. Σήμερα οι βόλτες μειώθηκαν και ελπίζω από αύριο να "βιδωθεί" στη φωλιά.

Όταν με το καλό βγουν τα μικρά, αν ο καιρός είναι εξίσου κακός, να επέμβω;
 
ο καιρος ειναι χαλια! Εγω εχω απο την κυριακη 5 μικρα και ευτυχως μεχρι στιγμης ολα πανε καλα! Δεν νομιζω πως πρεπει να επεμβεις. Ξερουν καλυτερα τι να κανουν 😉
 
Να μην τα πειράξεις καθόλου.
Δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.
Τα πουλιά έχουν τα κατάλληλα όπλα να αντιμετωπίσουν τις καιρικές αλλαγές ακόμη κι αν αυτές είναι απότομες.
Πριν χρόνια χιόνισε αργά την άνοιξη...
Σε φίλο μου είδα κανάρα να κλωσά τα αυγά της ενώ η φωλιά γύρω γύρω είχε χιόνι... Όλα πήγαν κατ' ευχήν.
Το μέσα έξω όμως θα σου κάνει κακό... Θα αναστατώσει τα πουλιά και ίσως υπάρξει εγκατάλειψη της φωλιάς τους.
 
Νόντα καλησπέρα και από εμένα. Ο καιρός σίγουρα δεν βοηθάει, αλλά τα πουλιά έχουν αντιληφθεί τον ερχομό της Άνοιξης. Θα σου περιγράψω τι γίνεται αυτή τη στιγμή στην εξωτερική εκτροφή μου για να σε ηρεμήσω. Λοιπόν, έχω 4 μικρά 9-11 ημερών τα οποία μεγαλώνει μόνη της η κανάρα και εδώ και δύο βράδια δεν κοιμάται στην φωλιά! Το καλό είναι ότι τα βρίσκω ζωντανά τα κακόμοιρα... Η δεύτερη κανάρα την οποία ένωσα με τον αρσενικό της την προηγούμενη Κυριακή, ξεκίνησε δειλά δειλά να βάζει κλωστές στην φωλιά της. Η τρίτη κανάρα που ήταν και η πιο "δύσκολη" ενώθηκε σήμερα με τον αρσενικό της και ζευγάρωσαν αμέσως. Οπότε μπορεί να μην έχουμε σύμμαχο τον καιρό, αλλά έχουμε σύμμαχο την διάρκεια της ημέρας, που είτε συννεφιασμένη είτε όχι έχει μεγαλώσει αρκετά...

υ. Γ. Ας μην ξεχνάμε ότι ο καιρός αυτός δεν ευνοεί και την ψείρα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουμε λάβει τα κατάλληλα μέτρα για την απομάκρυνσή της.
 
Τα πουλιά έχουν τα κατάλληλα όπλα να αντιμετωπίσουν τις καιρικές αλλαγές ακόμη κι αν αυτές είναι απότομες.
μπορεί να μην έχουμε σύμμαχο τον καιρό, αλλά έχουμε σύμμαχο την διάρκεια της ημέρας, που είτε συννεφιασμένη είτε όχι έχει μεγαλώσει αρκετά...
φίλε Νώντα.. Τόσο ο Γιάννης όσο και ο Στέφανος σου έδωσαν τις καλύτερες δυνατές απαντήσεις-συμβουλές και.. Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί τους, μιας και η δική μου εκτροφή είναι εξωτερική! Και τα 4 ζευγάρια μου, μια χαρά τα πάνε μέχρι στιγμής!
μην ανησυχείς, λοιπόν.. Απόλαυσε τα!
 
Όταν με το καλό βγουν τα μικρά, αν ο καιρός είναι εξίσου κακός, να επέμβω;

Δεν αλλάζουμε τίποτα κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής. Εσύ το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι η διατροφή τους (αυγό βρασμένο, σπόρους, φρέσκο νερό ). Φυσικά μην ξεχάσεις να προσθέσεις και ασβέστιο στο νερό της κανάρας μετα το 2ο αυγό μέχρι το 4ο.
 
Καλησπέρα, χθες 29/3 βγήκε ο πρώτος νεοσσός (15/3 πρώτο αυγό), άρα ο καιρός δεν μας επηρέασε. Φωτογραφίες θα ανεβάσω σε λίγες μέρες, πάντως είναι κατάμαυρός (σωστός κατρούγκαλος...)
 
Σήμερα 31/3 βγήκε ο 2ος... Από τα 5 αυγά περιμένουμε άλλο ένα αύριο ή μεθαύριο (2 άσπορα). Οι πρώτες μας οικογενειακές φωτογραφίες είναι διαθέσιμες...
 

Συνημμένα

  • 20160331_161647[1].webp
    20160331_161647[1].webp
    47,7 KB · Προβολές: 74
  • 20160331_161622[1].webp
    20160331_161622[1].webp
    63,1 KB · Προβολές: 71
  • 20160331_161731[1].webp
    20160331_161731[1].webp
    70,1 KB · Προβολές: 71
  • 20160331_161700[1].webp
    20160331_161700[1].webp
    63,1 KB · Προβολές: 75
μπράβο,Νόντα.. Να σου ζήσει όλη η φτεροπαρέα και με το καλό το επόμενο μικρό! 🙂👍
άντε τώρα και στο κλαρί!
 
Back
Top