Αναπαραγωγή Και 4η γέννα;

Nikolina

PB Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2020
Μηνύματα
424
Πόλη
Κεφαλονιά
Καλημερα παιδια!
Έχω γραψει πολλες φορες εδώ για την πρωτη μου αναπαραγωγή στα καναρίνια!
Κάναμε 3 γέννες, από 2 τώρα έχω 12 καναρίνια, η 3η γεννά είναι 40 ημερών,
Τα χω ακόμα στη ζςυγαρωστρα όλα μαζί γιατί τα αλλά τα χωρισα στις 32 μέρες και δεν ήξεραν να φαν από την ταιστρα,
Και ξαφνικά σήμερα, τσουπ, ένα αυγό στον πατο,
ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΘΟΔΩΡΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΥΣΩΝΑ, ΞΕΚΟΛΛΑ ΛΙΓΟ.
Τον ακουω που τραγουδάει πολυ αλλά θεωρουσα ότι κάνει κόντρες στα μικρά που άρχισαν να τιτιβιζουν, δεν είχα δει βατεμα,
Κάτι πουπουλα έβλεπα, αλλά πεφταν και από τα μικρά που έχω σε ξεχωριστά κλουβιά, όποτε θεώρησα ότι μπήκαν σε πτερορροια.
Έχω διαβάσει για τη διακοπή και ξέρω ότι πρπφαμως απλά να αφαιρέσω το αυγό όπως έκανα δεν είναι σωστό,
Αλλά ρε παιδια, θα μου την ξεπαστρέψει, δε θέλω άλλη γεννά!
 
Το δε θέλω άλλη γέννα δε συμβαδίζει με το να αφήνουμε τον αρσενικό μαζί με το θηλυκό.

Τι θηλυκό έτσι κι αλλιώς θα κάνει κάποια αυγά αν είναι ακόμα σε οίστρο. Αν δε θέλεις να είναι γόνιμα βγάλε τον αρσενικό.
 
@patrickios δίκιο έχετε εσείς,απλά διάβαζα ότι κάνουν 3 συνεχόμενες και όταν πιασουν οι ζεστές σταματάνε! Δεν περιμενα οτι θα έκαναν και άλλη,
 
Γενικώς να ξέρεις πως αυτά που διαβάζεις δίνουν ένα γενικό πλαίσιο και δείχνουν μια κατεύθυνση. Είναι ζωντανοί οργανισμοί, δε γίνεται όλοι να κάνουν το ίδιο. Μην περιμένεις δλδ όλα να πάνε ακριβώς όπως στη θεωρία.
Έχει μπει Ιούλιος, δεν υπάρχει κανένας λόγος να βρίσκονται μαζί αρσενικά με θηλυκά. Πιο πιθανό είναι να γεννοβολανε μέχρι το Σεπτέμβρη πάρα να σταματήσουν από μόνα τους.
 
Καλημερα παιδια!
Έχω γραψει πολλες φορες εδώ για την πρωτη μου αναπαραγωγή στα καναρίνια!
Κάναμε 3 γέννες, από 2 τώρα έχω 12 καναρίνια, η 3η γεννά είναι 40 ημερών,
Τα χω ακόμα στη ζςυγαρωστρα όλα μαζί γιατί τα αλλά τα χωρισα στις 32 μέρες και δεν ήξεραν να φαν από την ταιστρα,
Και ξαφνικά σήμερα, τσουπ, ένα αυγό στον πατο,
ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΘΟΔΩΡΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΥΣΩΝΑ, ΞΕΚΟΛΛΑ ΛΙΓΟ.
Τον ακουω που τραγουδάει πολυ αλλά θεωρουσα ότι κάνει κόντρες στα μικρά που άρχισαν να τιτιβιζουν, δεν είχα δει βατεμα,
Κάτι πουπουλα έβλεπα, αλλά πεφταν και από τα μικρά που έχω σε ξεχωριστά κλουβιά, όποτε θεώρησα ότι μπήκαν σε πτερορροια.
Έχω διαβάσει για τη διακοπή και ξέρω ότι πρπφαμως απλά να αφαιρέσω το αυγό όπως έκανα δεν είναι σωστό,
Αλλά ρε παιδια, θα μου την ξεπαστρέψει, δε θέλω άλλη γεννά!
Δυστυχώς και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα ή θηλυκια έκανε αλλά 5 καινούργια αυγα τώρα ενσπορα ασπορα δεν γνωρίζω τα μικρά είναι σε οριακό σημείο θα τους δώσω κάμια βδομάδα περιθώριο ακομη και μετά θα παρατηρήσω εάν τρων μόνα θα τα χωρίσω για να χουν χώρο τα καινούργια με το καλό.
 
@Tzio εγώ δε θέλω να την ταλαιπωρησω άλλο, έχει κάνει 3 γέννες.
Από 2 που είχα, εχω 12 και το κανα για την εμπειρία, δεν θέλω να γεμίσω πουλια γιατί δενομαι και δε θέλω να τα δώσω και να μην τα προσεχουν, ήδη κάθε μέρα θέλω ένα 40λεπτο για να τα φτιάξω, χωρίς τις καθαριοτητες,
 
Back
Top