Γενικά Κακή εμπειρία Αγοράς Παπαγάλου - Κατάστημα zoo planet

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης geogeo21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

geogeo21

PB New Member
Εγγραφή
6 Νοε 2017
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα φίλοι μου
Θα ήθελα να σε αποτρέψω από αυτό το μαγαζί ! Αγοράσαμε έναν παπαγάλο ringneck από το συγκεκριμένο μαγαζί ( Κατάστημα στην οδός Αθηνάς ) τον οποίο μας τον πούλησαν σαν μικρής ηλικίας αρσενικό (δεν μας δώσανε κανένα χαρτί ). Τελικά ο παπαγάλος αποδείχτηκε ότι είχε ζήσει ελεύθερος γιατί ήξερε να πετάει και προφανώς είχε πιαστεί τον ειχαν βάλει σε κλουβί να τον πουλήσουν. Μην πάτε στο Zoo planet ! Επιπλέον παραλίγο όταν τον πάρουμε να του κόψουν και τα φτερά... Ο παπαγάλος μόλις ελευθερώθηκε, πέταξε μακρυά με άνεση δεν μπόρεσε να εξημερωθεί !
 
δεν καταλαβαίνω ... Πως αποδείχτηκε ότι είχε ζήσει ελεύθερος;
και τα δικά μου πουλιά ήξεραν να πετάνε, αλλά αποδεδειγμενα έχουν γεννηθει σε εσωτερική εκτροφή.
αν κρίνω και από τις ημερομηνίες του προηγούμενου θέματος σου (που είναι τον Ιούλιο του 17 )δεν νομίζω ότι έκανες και πολύ μεγάλη προσπάθεια να το εξημερώσεις
 
Μην πάτε στο Zoo planet !
Μην πας στο Zoo planet !
Γράφτηκες σήμερα στο χώρο αυτό και τα δύο πρώτα ποστ σου αφορίζουν χωρίς αποδείξεις κάποιον επαγγελματία.
Δεν τους ξέρω και δε με ενδιαφέρουν αυτοί...
Με νοιάζει περισσότερο η καθαρότητα αυτού του χώρου.
Έχεις αποδείξεις για όσα καταγγέλλεις;
Μπορείς να μας καταθέσεις μερικές από αυτές...
Κοντολογίς... είναι αλήθεια ή απλά κάνεις εικασίες;
Πήγες... Τους μίλησες;
Τι σου είπαν;
 
αν κρίνω και από τις ημερομηνίες του προηγούμενου θέματος σου (που είναι τον Ιούλιο του 17 )
Εγώ δε βρίσκω παλιά θέματα...
Δύο μηνύματα με το ίδιο "ανάθεμα" σήμερα..
Εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Κακή-εμπειρία-Αγοράς-Παπαγάλου-Κατάστημα-zoo-planet.31260/
κι εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/monk-παπαγαλος-zoo-planet.30726/#post-401941
 
Εγώ δε βρίσκω παλιά θέματα...
χίλια συγγνώμη... Δικό μου το λάθος όσο αφορά τα δυο θέματα που έγραψα. Δεν πρόσεξα ότι το άλλο θέμα το έχει ανοίξει άλλο άτομο. Και πάλι συγγνώμη.
 
*Κάποια καταστήματα στην οδό Αθηνάς είναι ''γνωστό'' πως πουλούσαν (πουλάνε;) και άγρια πουλιά, ένα από αυτά είναι και αυτό που αναφέρεις (εδώ και χρόνια έβλεπα πιασμένες καρδερίνες και άλλα)
**Εκτός από τα ''αναγνωρισμένα'' εκτροφεία δεν νομίζω πως τα pet shops δίνουν χαρτιά
***Αυτά που γράφεις δεν είναι αποδείξεις...όλα τα πουλιά γνωρίζουν να πετούν, προσωπικά γνωρίζω πως πουλούσαν (παλιά, έχω να περάσω χρόνια από εκεί) και άγριους παπαγάλους.
****Χρόνια τώρα είχαν ελεύθερους μέσα στο κατάστημα ''πετσοκομμένους'' παπαγάλους (έτρεμαν και νύσταζαν) για κράχτες...
***** Αφού θέλατε να τον ελευθερώσετε ίσως θα έπρεπε να περιμένετε έως την Άνοιξη...
Από αυτούς είχα αγοράσει πριν χρόνια (δεν γνώριζα τότε) ένα μωρό ζακό το οποίο πέθανε από μύκητες μετά από 15-20 μέρες...
Είδα τον τρόπο που τάιζαν μωρά παπαγάλους και τρόμαξα, απόρησα πως δεν τρυπήσε (?) ο λάρυγγας τους
Αυτή υπήρξε η αφορμή να μάθω πως γνωστός κτηνίατρος σταμάτησε την συνεργασία μαζί τους λόγω των κακών συνθηκών διαβίωσης των ζώων...
 
Back
Top