Ασθένειες Κακαρίκι άρρωστο σε pet shop

Bluewinter

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2009
Μηνύματα
71
Πόλη
Άλιμος
Παιδια εκει που δουλευω εχουν ενα κακαρίκι κιτρινο το οποιο την βγαζει δεν την βγαζει μεχρι αυριο.. καθετε στο πατωμα του κλουβιου του εχουν πεσει σχεδον ολα του τα φτερα δεν τρωει δεν πινει δεν κουνιεται και το κεφαλι του το εχει κατω απο την φτερουγα του τι μπορω να τους πω να του κανουν.. Το εβαλαν σε μια λαμπα απο κατω (απλη λάμπα) και το απομονοσαν. Υπρχη καμια γερη αντιβίωση.. αν και νομιζω δεν θα τα καταφερει.
Επίσης σημαντικό, το Κακρίκη ηταν μαζι με ενα loveB mini υπαρχη περιπτωση να ειναι αρρωστο και αυτο (?) γιατι και αυτο ειναι μελαχγολικο και καθετε κατω αλλα αν πας κοντα ανεβαινει στο κλαδακι.
Υποψιν δεν υπαρχει περιπτωση για κτηνιατρο μιλάμε για Pet shop..☹
 
Παιδια εκει που δουλευω εχουν ενα κακαρίκι κιτρινο το οποιο την βγαζει δεν την βγαζει μεχρι αυριο.
Υποψιν δεν υπαρχει περιπτωση για κτηνιατρο μιλάμε για Pet shop..☹

Ποιος ο λογος να το συζηταμε αφου το πουλι ειναι ηδη καταδικασμενο; ☹
 
Αν θες να το σωσεις πραγματικα καλεσε το υγειονομικο.Αυτο δεν θα σωθει αλλα σιγουρα τα επομενα θα σωθουν.
 
Όχι παιδια τα αγαπάνε αν μπορουσαν να το εσωζαν θα το εκαναν αλλα δεν εχουν την δυνατοτητα γιατρου με τοσα αλλα. Δεν μπορω να πω οτι δεν νοιαζονται.. Οι συνθηκες διαβιωσης ειναι αψογες δεν τηθετε θεμα.
Τελος πάντων απλα ηθελα να ξερω επειδη γνωρίζεται πολλα παραπάνω μηπως ειναι κολλητικο και παθει κατι και το αλλο που ηταν μαζι.
Δεν ηθελα να ανοιξω απλα ενα θεμα για ενα πουλακι που ειναι ετοιμο να πεθανει, απλα ηθελα να προστατεψω τουλάχιστον το άλλο.. ☹
 
Αν ενδιαφέρονταν τόσο πολύ και τα αγαπούσαν τα ζώα δεν θα έβαζαν ένα Lovebird να ζήσει στο ίδιο κλουβί με ένα κακαρίκι, που είναι και πολύ μεγαλύτερο. Βασικά αν αγαπούσαν τα ζώα ούτως ή άλλως θα πουλούσαν μόνο ζωοτροφές και αξεσουάρ. Διαγνώσεις μέσω ίντερνετ δεν γίνονται, και μπορούν να κάνουν μεγαλύτερο κακό απο ότι καλό. Το πουλί χρειάζεται πτηνίατρο ΤΩΡΑ. Αν δεν μπορούν να το πάνε σε ειδικό γιατρό ας το αφήσουν μόνο του σε ένα κλουβάκι τουλάχιστον να πεθάνει με την ησυχία του. Επίσης αν δεν μπορούν να φροντίζουν τα ζώα που πουλάνε, να μην πουλάνε ζώα!
 
Αλέξη, αν αγαπούσαν τα ζώα θα τα κρατούσαν για τον εαυτό τους, δεν θα τα πουλούσαν για να βγάλουν λεφτά. Όποια πετ σοπ φαίνονται να έχουν καθαρά ζώα το κάνουν μόνο και μόνο για τη βιτρίνα. Εσύ τους φίλους που αγαπάς θα τους πουλούσες για να βγάλει λεφτά; Εν προκειμένω ο συγκεκριμένος πετσοπας, αν αγαπάει τόσο τα ζώα που πουλάει οφείλει να το πάει με οποιοδήποτε κόστος στον κτηνίατρο. Αν δεν μπορεί ας σταματήσει να πουλάει ζώα.
 
dhladh o ektrofeas den poylaei zva;aytos den ta agapaei;egv poylhsa mini makav se kapoion kai epeidh arosthse to poyli,meta apo 3 xronia,phga to plhrvsa kai to phra piso,egv den agapao ta zoa epeidh poylao;
 
το πουλι το συγκεκριμενο θελει μια βιταμινη απο τον μουζεβαλντ, μπανιο με χαμομηλι και τελος ηρεμια, δηλαδη σε ενα σκοτεινο δωματιο για καποιο διαστημα μεγαλο
 
ο εκτροφεας αν αρωστισει θα το παει καπου... Εσυ οπως λες πηγες και το πληρωσες να το παρεις πισω...
για εμενα το οτι πουλας ενα ζωο δεν σημενει απαραιτιτα οτι δεν το αγαπας, αλλα το να μην το πας στο κτηνιατρο σημενει πως δεν το αγαπας... Τα πετ δινουν ζωα και δεν του ςνιαζει που παν αυτα τα ζωα... Εσυ ή εγω θα διναμε ζωα χωρις να ξερουμε πως ο αλλος θα το φροντιζει; Εγω παντως οχι...
στο πετ πας... Και πολλες φορες το μονο που ξερουν ειναι η τιμη... Το τι αναγκες εχει το καθε ζωο και το αν μπορει αυτος που θα το παρει να τις καλυπτει τις περισσοτερες φορες δεν τους νιαζει...
 
πολυ σωστα αλλα εγω εχω πετσοπ, αυτη ειναι η διαφορα, γι'αυτο και ενοχληθηκα
 
οποτε εσυ που εχεις πετ σοπ εισαι η εξερεση για εμενα...
αλλα συγνωμη εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου...
ασχετο αλλα φερνει κουταβια στο πετ σοπ;αν ναι, απο που;
παντως το οτι πηρες πισω το παπαγαλο ειναι προς τιμην σου, αλλα νομιζω συμφωνεις οτι εισαι η εξαιρεση... Τα περισσοτερα πετ δεν νιαζονται...
 
το θεμα ειναι, εχει τα λεφτα ο συναδελφος να το κανει καλά;υπαρχουν οι γιατροι που ξερουν;
 
alexis, ελέγχεις σχολαστικά όλους όσους θέλουν να αγοράσουν οποιοδήποτε ζώο απο εσένα; Υπογράφεις συμβόλαια υιοθεσίας; Έχεις όλα τα ζώα σε κατάλληλα για το είδος τους κλουβιά; Αν αρρωστήσει κάποιο το πας στον κτηνίατρο; Δεν σε ρωτάω μόνο για τους μακάο, που επειδή τους εκτρέφεις κιόλας ίσως και να τους αγαπάς. Αλλά και για σκυλιά, γατιά, ψάρια, τρωκτικά, κουνέλια και ερπετά. Αν αρρώσταινε κάποιο απο τα πουλιά που πουλάς (δεν εννοώ τους μακάο) θα το πήγαινες στον κτηνίατρο;
Εκτός αν δεν πουλάς καθόλου ζώα, οπότε πάω πάσο.
Οι ερωτήσεις μου είναι φιλικές. Εγώ αναφέρομαι στο σύνολο των πετσοπάδων. Αν θεωρείς τον εαυτό σου διαφορετικό απο τους άλλους και πιο σωστό δεν έχεις λόγο να παρεξηγείσαι.
Λοιπόν, επειδή έχει παρεκτραπεί το θέμα δεν θα ξανααπαντήσω off topic εδώ.
 
ουτε εγω θελω να δωσω συνεχεια οποτε σταματαω να ασχολουμαι
 
Αν και ειναι κλεμενο😛:Aν οι ανθρωποι ακουγαν τον εαυτο τους περισσοτερο θα μιλουσα λιγοτερο...
 
Back
Top