Γενικά Κακαρίκι του φίλου μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo2

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
174
Πόλη
Μεταμόρφωση
Παοδιά ενας φίλος μου αγόρασε ένα ηρεμο κακαρίκι :cool1 και καθετε στο χέρι του απότην πρότη μέρα θέλω να μ πείτε εναι ασρενικό η θιλικό; και μην ξεχναται φτου φτου σκόρδα
 

Συνημμένα

  • MOV00877.webp
    MOV00877.webp
    904 bytes · Προβολές: 206
μια ποιο καλη φωτο σε φωτισμο θα βοηθουσε στην αναγνωρηση του φυλου που αναζητας.
 
κατ΄ αρχην ειναι πολυ καλο σημαδι οτι καθεται στο χερι του, σε τετοιους παπαγαλους ομως δεν αναγνωριζεται το φυλο του πουλιου απο φωτογραφια και γενικα εξ'οψεως. μια ενδειξη θα μπορουσε να αποτελεσει αν π.χ. το κακαρικι δειχνει να συμπαθει περισσοτερο ή λιγοτερο καποιο φυλο, εννοω αν φαινετε να ειναι πιο ανετο με τους ανδρες ή τις γυναικες.
οι παπαγαλοι συνηθως τεινουν να εχουν αδυναμια στους ανθρωπους με αντιθετο φυλο απο οτι αυτοι. Εγω ειχα εναν θηληκο παπαγαλο monk parakeet ο οποιος οταν εβλεπε γυναικα αρχιζε να ουρλιάζει και αγρίευε. Πάντος οπως και να'χει χωρις εξέταση dna η χωρις να γεννησει ενα αυγο τιποτα δεν ειναι σιγουρο.
 
Αν μπορεις να βαλεις καθαρη, φωτεινη και πιο μεγαλη φωτογραφια απο το προφιλ του πουλιου στο κεφαλι και ανφας μπορει να μπορεσω να σου πω... :D

Μια αλλη μεθοδος ειναι η ψηλαφιση του οστου της λεκανης που βρισκεται λιγο πισω απο το ορθο. Εαν εχει κενο αναμεσα στα δυο κοκκαλακια τοτε ειναι θηλυκο, εαν ειναι πιο κλειστα και σμιγουν μεταξυ τους ειναι αρσενικο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Για να καταλαβεις απτο κοκκαλο θα πρεπει να χεις 2 παπαγαλους για να συνγκρίνεις
 
πολύ όμορφο πουλάκι, ψάχνοντας γι'αυτήν τη ράτσα είδα οτι πρόκειται για χαρακτηριστικό είδος παπαγάλου της Νέας Ζηλανδίας:

Kakariki
 
Αν το βάλω μαζί με απλά παπαγαλάκι θα πειράζει (οχί μόνημα για λιγες ωρες)
 
απο οτι βλεπω ειναι παρα πολυ ηρεμο. Εγω εχω ενα κακαρικι αλλα ειναι αγριμι. Απο οτι ξερω τεο δεν πειραζει.
 
Back
Top