Γενικά Κακαρικια not in love

δεκαοχτουρα

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2011
Μηνύματα
182
Πόλη
Παγκράτι
Τον Ιουλιο αγορασα ενα ζευγαρι κακαρικια παπαγαλακια που απο οτι μου ειπαν ηταν και τα δυο ενος χρονου. Προηλθαν απο διαφορετικα μαγαζια και η χημεια τους ηταν πολυ καλη :) Τον Σεπτεμβριο, η θηλυκια εκανε δυο αυγα αλλα ενα πρωι που πηγα να τα ελεγξω, η θηλυκια ειχε πεθανει με μισο αυγο πισω της. Προφανως ειχε 'σκασει' και δεν προλαβα να την σωσω ☹
Αμεσως ο πετερασ ετρεξε κοντα στην πλατεια Κοτζια να μου φερει αλλη θηλυκια αλλα του πουλησαν κατι αλλο απο κακαρικι. Ναι, τον ξεγελασαν. Φυσικα, το αρσενικο κακαρικι ουτε καν την ηθελε κι ετσι τη δωσαμε.
Μετα κοπων και βασανων, βρηκα μια θηλυκια κακαρικι αρχες Οκτωβρη που φαινεται πιο εξυπνη και κινητικη απο την πρωτη. Ομως, παρολο που ο αρσενικος πηγαινε να την πλησιασει, εκεινη πετουσε αλλου με αποτελεσμα οταν αυτη παει να κοιμηθει διπλα του, αυτος την διωχνει. Επισης εκεινη του παιρνει το φαγητο. Ο αρσενικος τωρα δειχνει λιγο μελαγχολικος παρολη τη θηλυκη παρεα. Γιατι; Μηπως η θηλυκια ειναι πιο μικρη και ανετοιμη να τον δεχτει; Μηπως η 'χημεια' τους δεν ταιριαζει; Μηπως εγω ειμαι ανυπομονη; 😉
Ελπιζω να μου απαντησετε. Ευχαριστω.
 
αν και δεν είμαι ο ειδικός να σου απαντήσω για παπαγάλους πιστεύω ότι θα πρέπει να έχεις υπομονή. Θα τα βρουν μόνα τους σιγά σιγά! Μακάρι να σου πάνε όλα καλά, αλλά ας μιλήσει και κάποιος ποιο έμπειρος!
 
καλώς ήρθες και να σου ζήσουν τα κακαρίκια σου είναι πανέξυπνοι παπαγάλοι και μου αρέσουν πολύ σαν είδος! Προσωπικές εμπειρίες μπορώ να σου πω, από ένα ζευγάρι (βέβαιο ζευγάρι) red rumped που έχω, δεν έχουν ζευγαρώσει ποτέ και είναι μαζί περίπου τέσσερα χρόνια. ωστόσο είναι αγαπημένα, δεν τσακώνονται, κάποιες αδιαφορίες εκδηλώνονται που και που αλλά και όταν είναι ελεύθερα στο δωμάτια μαζί με τις ροζέλλες και τα κοκατίλ, φαίνεται ότι υπάρχει συμμαχία μεταξύ τους. επίσης το ζευγάρι μου τα κοκατίλ, ενώ στην αρχή ζευγάρωναν, τώρα έχουν πάψει. Δεν ξέρω γιατί, κυρίως δεν θέλει το θηλυκό. Στην περίπτωσή σου, ίσως το θηλυκό σου να μην έχει ωριμάσει ακόμα σεξουαλικά. Περίμενε λιγάκι φροντίζοντας την υγεία τους και βλέπεις. Πάντως σε πειράζει αν δεν τεκνοποιήσουν; Να τα χαίρεσαι!
 
αν και δεν είμαι ο ειδικός να σου απαντήσω για παπαγάλους πιστεύω ότι θα πρέπει να έχεις υπομονή. Θα τα βρουν μόνα τους σιγά σιγά! Μακάρι να σου πάνε όλα καλά, αλλά ας μιλήσει και κάποιος ποιο έμπειρος!

Σε ευχαριστω για την απαντηση :)
 
καλώς ήρθες και να σου ζήσουν τα κακαρίκια σου είναι πανέξυπνοι παπαγάλοι και μου αρέσουν πολύ σαν είδος! Προσωπικές εμπειρίες μπορώ να σου πω, από ένα ζευγάρι (βέβαιο ζευγάρι) red rumped που έχω, δεν έχουν ζευγαρώσει ποτέ και είναι μαζί περίπου τέσσερα χρόνια. ωστόσο είναι αγαπημένα, δεν τσακώνονται, κάποιες αδιαφορίες εκδηλώνονται που και που αλλά και όταν είναι ελεύθερα στο δωμάτια μαζί με τις ροζέλλες και τα κοκατίλ, φαίνεται ότι υπάρχει συμμαχία μεταξύ τους. επίσης το ζευγάρι μου τα κοκατίλ, ενώ στην αρχή ζευγάρωναν, τώρα έχουν πάψει. Δεν ξέρω γιατί, κυρίως δεν θέλει το θηλυκό. Στην περίπτωσή σου, ίσως το θηλυκό σου να μην έχει ωριμάσει ακόμα σεξουαλικά. Περίμενε λιγάκι φροντίζοντας την υγεία τους και βλέπεις. Πάντως σε πειράζει αν δεν τεκνοποιήσουν; Να τα χαίρεσαι!

Νομιζω οτι εχεις απολυτο δικιο. Δεν εχω καν την εμπειρια οπως εσυ οποτε θα περιμενω. Σημερα ο κακαρικος μου προσπαθησε να την ταισει στο στομα αλλα αυτη παραειναι ανεξαρτητη να τον δεχτει ακομα :D
Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.
 
Θα ηταν καλό να εδινες στα πουλακια το χρονικο διαστημα που τους ειναι απαραιτητο για να γνωριστουν οπως εκανες και με το πρωτο ζευγαρι! Εισαι βεβαιη οτι ειναι διαφορετικου γένους τα παπαγαλακια σου; Απο οσα αναφερονται στο αρθρο Παπαγάλος Kakariki Parakeet η συνηθης εποχη ζευγαρωματος ειναι η Ανοιξη. Υπομονη λοιπον!
 
Θα ηταν καλό να εδινες στα πουλακια το χρονικο διαστημα που τους ειναι απαραιτητο για να γνωριστουν οπως εκανες και με το πρωτο ζευγαρι! Εισαι βεβαιη οτι ειναι διαφορετικου γένους τα παπαγαλακια σου; Απο οσα αναφερονται στο αρθρο Παπαγάλος Kakariki Parakeet η συνηθης εποχη ζευγαρωματος ειναι η Ανοιξη. Υπομονη λοιπον!

Ευχαριστω πολυ για ολη την απαντηση. Ναι, πρεπει να ειναι θηλυκια επειδη εχει πιο λεπτο κεφαλι και σωμα. Εχει βεβαια μακρια ουρα αλλα η προηγουμενη δεν ειχε. Χμ...😕
 
καλημέρα, η ουρά δεν παίζει ρόλο, κανονικά έχουν και τα θηλυκά. και δυστυχώς ούτε στο χρώμα διαφέρουν μεταξύ τους. μόνο στο μέγεθος που το αρσενικό είναι κάπως μεγαλύτερο μπορείς να δεις κι εδώ κάποιες απαντήσεις How Do I Tell The Sex Of Kakarikis Birds? αλλά πάντα η σίγουρη απάντηση είναι το τεστ DNA που όμως στοιχίζει
 
Αν και δεν ξερω συγκεκριμενα τι ισχυει για τα κακαρικια,υποθετω οτι ισχυει οτι και για τους υπολοιπους παπαγαλους. Δεν κρατησες σαρανταημερη καραντινα; Δηλαδη να βαλεις το πουλι σε διαφορετικο δωματιο, οπου δεν θα εχει καμια επαφη με αλλο πουλι για 40 μερες ωστε να βεβαιωθεις οτι δεν εχει καποια αρρωστια, αλλα και για ψυχολογικους λογους,ωστε να συνηθισει εσενα και το καινουριο περιβαλλον.
Επισης το μεγαλυτερο μερος της επιτυχιας στη δημιουργια ενος ζευγαριου εξαρταται απο την καταλληλη γνωριμια. Πρεπει για μια-δυο βδομαδες να εχεις τα κλουβια τους πλαι πλαικαι στη συνεχεια ειτε να τα βγαλεις μαζι στο δωματιο(ουδετερος χωρος) να πεταξουν ειτε να τα βαλεις στο ιδιο κλουβι, η πρωτη επιλογη ειναι ακομα καλυτερη για γνωριμια.
Προφανως λοιπον τωρα δεν τα πηγαινουν καλα διοτι ειναι και τα 2 στρεσαρισμενα.η θηλυκια δεν εχει συνηθισει το καινουριο χωρο ενω αν δεν τα εβαλες για καμια βδομαδα πλαι πλαι ο αρσενικος την βλεπει ως εισβολεα πολυ πιθανο.
Τελος, για να μειωσεις τις πιθανοτητες να ξανασυμβει ωοτοκυια πρεπει να ακολουθησεις διατροφικη προετοιμασια πριν την αναπαραγωγη για ενα μηνα με σπορους, φρουτα-λαχανικα, αυγο βραστο(με το τσοφλι) και σουπιοκοκαλο.Ιδιως το σουπιοκοκαλο πρεπει να βρισκεται παντα μεσα στο κλουβι, αφου λογω της ελλειψης ασβεστιου πολλες φορες προκαλειται ωοτοκυια
 
@vasilakis13, Τελικα ειμαι πιο πολυ ασχετη απο οτι περιμενα. Οχι, δεν ακολουθησα καμια καραντινα, δεν μου ειπαν τιποτα απο το καταστημα. Το κλουβι που τα εχω ειναι μεγαλο κι εχω την επιλογη να βαλω χωρισμα αναμεσα τους αλλα δεν το εκανα. Πρεπει νε ισχυει αυτο με το εισβολεας γιατι η θηλυκια αρπαζει το φαγητο της απο τον αρσενικο. Εχω σουπιοκοκκαλο και τα ταιζω πολυ υγιεινα.
Ευχαριστω για την απαντηση. 🙄

@Georgina, Σε ευχαριστω πολυ για τα αρθρα ειδικα για το θεμα της καραντινας που δεν το εφηρμοσα 🙄
 
Back
Top