Αναπαραγωγή Κακοί γονείς ή νεαροί γονείς;

Fathergkav

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
168
Πόλη
Αλιβέρι
Αγαπητά μέλη καλησπέρα,
Συνέχεια της χθεσινής μου αποριας Όσο αφορά για το αν πρέπει να βοηθήσω τον νεοσσο μου για να σπάσει τελείως το αβγό του (έχω παράδεισια ζεβρακια) μου είπατε να αφήσω την φύση να κάνει την δουλειά της... Και έτσι έκανα.. Το άφησα λοιπόν κ παρατηρούσα αν οι γονείς θα το πρόσεχαν η αν θα το τάιζαν.. Το αποτέλεσμα ήταν σήμερα το πρωί να το βρω νεκρό. Σήμερα λοιπόν το απόγευμα είδα ένα αβγο που κ αυτό είχε σπάσει να το έχουν ρίξει στον πάτο του κλουβιού και ήταν ευτυχώς ζωντανό ακόμη.. Έτσι πηρα ένα κουταλάκι κ το έβαλα πάλι μέσα.. Η απορία μου είναι αν θα επιβιώσει η θα μου "φύγει " και αυτό..
Το ερώτημα μου είναι: Δεν το θέλουν οι γονείς επειδή είναι άρρωστο κ το πέταξαν ή είναι κακοι γονείς; Εκτός αν είναι άπειροι ακόμη κ δεν ξέρουν τι να κάνουν... Μήπως ξέρει κάνεις να μου απαντήσει η να μου δώσει καμία συμβουλή;
Ευχαριστώ πολυ
 
Νομίζω ότι την απάντηση εν μέρει τη δίνεις και ο ίδιος. Ναι, πράγματι, ο νεοσσός θα μπορούσε να είναι θνησιγενής ή κάλλιστα θα μπορούσε να είναι τόσο εξαντλημένος από την προσπάθειά του να βγει από το αυγό, ώστε να μην έχει τη δύναμη να ζητήσει τροφή. Και όντως οι γονείς θα μπορούσαν να είναι άπειροι, αν και τα ζεμπράκια θεωρούνται σε γενικές γραμμές καλοί γονείς. Το ερώτημα είναι γιατί (και ποιος) πέταξε το αυγό κάτω... Θα έλεγα να παρατηρήσεις όσο γίνεται τους γονείς...
Να υποθέσω ότι η διάταξη της φωλιάς είναι τέτοια ώστε το αυγό δεν μπορεί να πέσει από ατύχημα εύκολα ή αν απλά το έχουν βάλει στην άκρη ώστε να εκκολαφτεί χωρίς να παρεμποδίζεται το κλώσημα των άλλων.
Η υγρασία στον χώρο που τα έχεις είναι πολύ χαμηλή;
 
@ianos Αρχικά έχω την φωλιά την ψαθωτη αυτή δηλ που λένε ότι είναι η κατάλληλη για τα ζεβρακια.. Οπότε είναι δύσκολο να έχει πέσει μόνο του έως κ ακατόρθωτο μπορώ να πω.. Το χθεσινό αβγο η αλήθεια είναι επειδή το παρατηρούσα δεν έβγαζε ούτε κιχ που λέμε απλά ανοιγοκλεινε το στόμα του.. Βέβαια οι γονείς δεν τους πολύ έβλεπα μέσα στην φωλιά χθες ενώ τις προηγούμενες μέρες όλο κ κάποιος από τους 2 θα ήταν μέσα.. Τον σημερινό αβγο που είναι άλλο όμως γτ να ήταν κάτω.. Έχει αλλά 5 αβγά που δεν έχουν σπάσει βέβαια... Οσο για την υγρασία επειδή έχω υγρασιομετρο στον χώρο κατά μέσο όρο είναι στους 55 βαθμούς... Θα πάω σε λιγάκι που είναι κ η ώρα τους για τάισμα κ θα κάτσω να τσεκάρω πάλι συμπεριφορά των γονιών.. αν δω πάλι το αβγο στον πάτο.. Θα το αφήσω λέω μήπως τελικά είναι άρρωστο κ το ρίχνουν οι γονείς κάτω ώστε να μην επηρεάσει τους υγιείς νεοσσούς τι να πω, απλά η αλήθεια ειναι οτι με στεναχωρεί να έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο κ να χάνω πουλάκια.😔
 
οσο για την υγρασία επειδή έχω υγρασιομετρο στον χώρο κατά μέσο όρο είναι στους 55 βαθμούς...
Βάζε μπανάκι κάθε πρωί για να κάνει μπάνιο το θηλυκό για να ανεβάσει λίγο την υγρασία στα αυγά.
[automerge]1590345363[/automerge]
Διάβασε το παρακάτω χρήσιμο άρθρο:
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ έχω μπανιέρα μέσα στο κλουβί μόνιμα σχεδόν τις τελευταίες 2,5 βδομάδες την οποία της αλλάζω νερό 2 με 3 φορές την ημέρα... Ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή αυτή αλλά κ για το άρθρο
 
Back
Top