Γενικά Κακομαθημένος παπαγάλος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Antigoni
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Antigoni

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2008
Μηνύματα
31
Πόλη
Αθήνα
☹Νομίζω πως μου έχει πάρει τον αέρα! Σήμερα παραλίγο να πνιγεί με το παιχνίδι του. Πήγα να τον πιάσω για να τον απεγκλωβίσω και με δάγκωνε συνέχεια.Αν ήταν πιο μεγάλος θα με είχε κατασπαράξει. Τρόμαξα και του φώναξα λίγο αλλα μετά τον πήρα αγκαλιά και του μιλούσα γλυκα να τον ηρεμίσω. Τον βάζω μέσα στο κλουβί και χτυπάει απο τη μια πλευρά στην άλλη.Φοβάμαι οτι θα τραυματιστεί, κάνει σαν τρελός. Και πλέον αν τον αφήσω έξω πετάει στα πιο ψηλά σημεία του σπιτιού για να μη μπορώ να τον πιάσω. Του έχω το φαγητό μέσα στο κλουβί και δε πάει καν. Δε θέλω να του βάλω κάπου έξω τη τροφή γιατί μετά δε θα πηγαίνει καν στο κλουβί. Συγγνώμη αν σας κουράζω αλλά δεν έχω κάποιον να ρωτήσω. Σκέφτομαι σύντομα να παω να του ψαλιδίσω τα φτερά. Και αν ηρεμίσει μέσα στο κλουβί μου γυρνάει τη πλάτη και κοιτάει τον τοίχο ☹ Τι να κάνω; Στεναχωριέμαι λίγο..😕
 
Σήμερα παραλίγο να πνιγεί με το παιχνίδι του.

Τι είδους παιχνίδι; Καλό είναι να του δίνεις παιχνίδια τα οποία δεν μπορούν να φανούν επικίνδυνα για την υγεία του πουλιού σου.

Τρόμαξα και του φώναξα λίγο

Μην του φωνάζεις. Αυτός μπορεί να το κάνει για να σου κερδίσει το ενδιαφέρον και να ασχολείσαι μαζί του.

Του έχω το φαγητό μέσα στο κλουβί και δε πάει καν.

Ακόμα είναι μικρός. Τα είπαμε και σε προηγούμενα posts σου. Σιγά-σιγά θα μάθει, δεν γίνονται θαύματα από τη μια μέρα στην άλλη.

Δε θέλω να του βάλω κάπου έξω τη τροφή γιατί μετά δε θα πηγαίνει καν στο κλουβί.

Και καλά θα κάνεις, να μην του βάλεις! Γιατί άμα βρίσκει τροφή έξω δεν θα θέλει καθόλου να μπαίνει στο κλουβί του.
Καλό θα ήταν να τον βγάζεις έξω συγκεκριμένες ώρες της μέρας για να μάθει πότε είναι η ώρα του να βγει.

Πρόσεχε να μην κάνεις αυτό που θέλει ο παπαγάλος σου αλλά αυτό που κρίνεις εσύ σωστό να γίνει. 😉
Αν σου πάρει από τώρα τον αέρα κλάφτα Χαράλαμπε μετά. Γι' αυτό μην κάνεις ότι θέλει αυτός.

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο... Πόσο καιρό τον έχεις; (συγνώμη αν το έχεις αναφέρει κάπου αλλού, δεν το θυμάμαι)
Αν τον έχεις λίγο καιρό λογικό είναι να μην σε έχει γνωρίσει ακόμα και να σου κάνει τον ''μάγκα'' για να επιβληθεί.
 
2 βδομάδες και κάτι! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!
 
Ε, είναι μικρό το διάστημα που τον έχεις.

Αυτά τα πράγματα θέλουν υπομονή... Κοίτα να του κερδίσεις την εμπιστοσύνη και να δεις που όλα θα πάνε καλά.
 
Αντιγονη φαινεται οτι τον κακοεμαθες... Τον αφηνες εξω πολλες ωρες συνεχομενες και ειναι λογικο να μη θελει να μπει τωρα. Στο κλουβι του πρεπει να μαθει να μπαινει και να μενει διοτι θα λειπεις καποιες φορες και δεν γινεται να τον εμπιστευεσαι σε ολοκληρο το σπιτι.

Η λυση ειναι απο τη μια να του ψαλιδισετε τα φτερα πτησης. Προσοχη να εχουν αναπτυχθει ολοκληρωμενα πρωτα. Και μετα να τον αφηνεις μεσα στο κλουβι εναλλαξ οπως σου ξαναπροτεινα το μεσα-εξω. Αρχικα αφησε τον να χτυπιεται εχοντας αφαιρεσει ολα τα πραγματα που θα μπορουσε να χτυπησει και φυγε απο διπλα του οσο φερεται ετσι να μη σε βλεπει. Μολις ακους οτι σταματαει και μενει για λιγο ηρεμος να πηγαινεις και να του μιλας και να του κανεις παρεα να του δινεις μια λιχουδια η ενα παιχνιδι. Στην τελικη αφησε τον 2 μερες συνεχομενα μεσα. Ξερω οτι ειναι δυσκολο να το βλεπεις και να τον αφηνεις εκει αλλα αν δεν τα διορθωσεις τωρα αυτα θα τα κουβαλαει για παντα εχοντας ομως ενα πιο δυνατο ραμφος σε λιγο καιρο για να επιβαλει τη γνωμη του.

Οποια παιχνιδια ειναι επικινδυνα να τον πνιξουν να τα πεταξεις καλυτερα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο! 😉 Το οτι σε δαγκωσε το εκανε μεσα στον πανικο του και οχι γιατι δε σε αγαπαει. Νομιζω ομως πως ειναι ωρα να θεσεις τα ορια σου αλλα και τα δικα του προτου η κατασταση σου ξεφυγει απο τον ελεγχο. Και να προσπαθεις να μην του φωναζεις!
 
Oλα καλά! Τον άφησα μέσα στο κλουβί και τον έβγαζα μόνο για λίγο!Βέβαια τραυματίστικε λίγο στη φτερούγα αλλά όλα οκ! Δε σκέφτομαι ακόμα να του ψαλιδίσω τα φτερά γιατι έχει καλή διαγωγή προς το παρον 🙂 περνάει αρκετές ώρες μέσα τώρα και μπορώ και τον αφήνω και μόνο του. Να ρωτήσω κάτι για τη διατροφή του;
Ακόμα δε τρώει απο τους καρπούς, περιμένει απο εμένα αλλα άλλο είναι το θέμα μου...Ήρθε ένας φίλος μου που έχει περιστέρια και μου είπε οτι τα περιττώματα δεν του φάνικαν καλά και να κοιτάξω για σαλμονέλα... Απο οτι διαπιστωσα ΄πρέπει να ήταν απο τη κρέμα γιατι έκανα το λάθος και έβαλα και λίγο γάλα μέσα... Οταν το αλλαξα έστρωσε. Πότε πρέπει να τον πάω για εμβόλια; Και τα περιττώματά του τι χρώμα πρέπει να είναι; Του Κορνήλιου είναι πράσινα, αλλά λογικό δεν είναι αφού η κυρια τροφή του είναι φρούτα και λαχανικά;
Σας ευχαριστώ και πάλι για όλα!
 
Και τα περιττώματά του τι χρώμα πρέπει να είναι;

Γι' αυτή την ερώτηση δεν υπάρχει standard απάντηση. Όλα εξαρτώνται από τι ταϊζουμε τα πτηνά μας. Ανάλογα με το τι τρώει πάει. :)
 
Αντιγονη δες εδω στη σελιδα 3 για φυσιολογικα και μη φυσιολογικα περιττωματα. Ειναι καλο να ριξεις μια ματια σε ολοκληρο το κειμενο περι διατροφης.

Κτηνιατρική-Pet-Vet . Κτηνιατρικά φάρμακα, ζωοτροφές & εμπόριο μικρών ζώων.
 
Back
Top