Γενικά Κακοψαλιδισμένα φτερά

Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Λοιπον η αληθια ειναι πως ειμαι λιγο φοβισμενος. Εχω εναπαπαγαλακι παρροτλετ που τωρα ειναι περιπου 6 μηνων. Οταν το πηρα ο κατα την γνωμη μου ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ εκτροφεας μου ειπε οτι πρεπει σε κανα μηνα να ερθεις να κοψουμς τα φτερα. Περιπου 2 εβδομαδες μετα ο φλαφυ(παπαγαλος)ανοιξε το φτερο του και ειδα οτι τα φτερα πτησεις ηταν στην μεση κομμενα.. Υπεθεσα πως επειδη ειναι μικρο το εχει αυτο. Μετα απο λιγο και που εφτασε η ωρα για να του κοψουν τα φτερα ειδα οτι τα φτερα ηταν ακομα ετσι και δεν μπορουσε να πεταξει. Σκεφτικα πως ειναι ακομα μικρο και ετσι δεν το πηγα να του τα κοψουν μια και ηταν ειδη κομενα. Το θεμα ειναι πως σημερα ξανατεντοσε τα φτερα του και οταν τον παρατηρησα ειδα οχι ειναι ακομα κομενα και οτι 6 μηνων και δεν πεταει;Ειναι λογικο; Τι μπορω να κανω για αυτο;
 
Tίποτα δεν μπορείς να κάνεις. Θα κάνεις μόνο υπομονή να περάσει την πρώτη του πτερόροια (όπου να'ναι φαντάζομαι, μέχρι 8 μηνών την περνούν) και τα φτερά θα ξαναβγούν.
 
Tίποτα δεν μπορείς να κάνεις. Θα κάνεις μόνο υπομονή να περάσει την πρώτη του πτερόροια (όπου να'ναι φαντάζομαι, μέχρι 8 μηνών την περνούν) και τα φτερά θα ξαναβγούν.
Τι ειναι η πτεροροια;και πρεπει νατα κοψω για να βγουν ή οχι;
 
Τι ειναι η πτεροροια;και πρεπει νατα κοψω για να βγουν ή οχι;

Eίναι η φυσιολογική αλλαγή των φτερών τους. Όχι να μην τα κάνεις τίποτα, θα πέσουν μόνα τους και θα φυτρώσουν τα καινούρια. Σκάλισε και κανένα απο τα υπάρχοντα θέματα στο φόρουμ, μου φαίνεται πως χρειάζεσαι βασικές γνώσεις.
 
Eίναι η φυσιολογική αλλαγή των φτερών τους. Όχι να μην τα κάνεις τίποτα, θα πέσουν μόνα τους και θα φυτρώσουν τα καινούρια. Σκάλισε και κανένα απο τα υπάρχοντα θέματα στο φόρουμ, μου φαίνεται πως χρειάζεσαι βασικές γνώσεις.
Οκ ευχαριστω
 
Στην κατηγορία των Άρθρων του φόρουμ θα βρεις σχεδόν τα πάντα αναλυτικά. Για παράδειγμα σχετικά με την πτερόροια που ρώτησες που ισχύουν τα ίδια για όλα τα είδη πουλιών https://petbirds.gr/article/bird-moulting/

Κι επειδή έχεις παπαγάλο αυτό το άρθρο (https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/) περιέχει συγκεντρωμένα τα βασικότερα που πρέπει να γνωρίζεις.
 
Να ρωτησω σημερα που τον ειδα καποια φτερα του εξηχαν απο το δερμα του και οταν τον χαιδευα εκ ερα δαγκωνε.Αυφο θα ρι οτι καπου χτυπησε ή ειναι απο την πτεροροια;
 
Αυτά τα καρφάκια είναι τα νέα φτερά που βγαίνουν απο τους πόρους που υπάρχουν στο δέρμα του. Φέρνουν δυσφορία και γενικά πολλά ίσως να φαίνονται λίγο πιο ληθαργικά κάποιες στιγμές. Αν βρεις κάποιο εκεί που το χαιδεύεις μην το πολυπειράζεις για να μην το ενοχλήσεις. Τα συχνά μπάνια (μπανιέρα ή ψεκάσματα) βοηθούν να ανακουφιστούν κάπως.
 
Αυτά τα καρφάκια είναι τα νέα φτερά που βγαίνουν απο τους πόρους που υπάρχουν στο δέρμα του. Φέρνουν δυσφορία και γενικά πολλά ίσως να φαίνονται λίγο πιο ληθαργικά κάποιες στιγμές. Αν βρεις κάποιο εκεί που το χαιδεύεις μην το πολυπειράζεις για να μην το ενοχλήσεις. Τα συχνά μπάνια (μπανιέρα ή ψεκάσματα) βοηθούν να ανακουφιστούν κάπως.
Δεν ειναι τα καρφακια ειναι τα φτερα του τα μεγαλα που εχουν φιγει πανω απο το δερμα του και εξέχουν
[automerge]1544649248[/automerge]
Αυτά τα καρφάκια είναι τα νέα φτερά που βγαίνουν απο τους πόρους που υπάρχουν στο δέρμα του. Φέρνουν δυσφορία και γενικά πολλά ίσως να φαίνονται λίγο πιο ληθαργικά κάποιες στιγμές. Αν βρεις κάποιο εκεί που το χαιδεύεις μην το πολυπειράζεις για να μην το ενοχλήσεις. Τα συχνά μπάνια (μπανιέρα ή ψεκάσματα) βοηθούν να ανακουφιστούν κάπως.
Θα κανει μπανιο το χειμωνα; Μες στο κρυο;
 
Περιμένουμε να μας βάλεις μερικές φώτο από το πουλάκια και απ ότι περιγράφεις για να μπορούμε να μιλάμε με μεγαλύτερη σιγουρια και να γινόμαστε όλοι μεταξύ μας πιο κατανοητοι...
 
Δεν ειναι τα καρφακια ειναι τα φτερα του τα μεγαλα που εχουν φιγει πανω απο το δερμα του και εξέχουν
[automerge]1544649248[/automerge]

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Γίνεται να ανεβάσεις φωτο;

Θα κανει μπανιο το χειμωνα; Μες στο κρυο;
Έξω το έχεις; Δεν έχει θέρμανση στο χώρο που ζει; Μπάνιο κάνουν κανονικά το χειμώνα εαν ζουν μέσα στο σπίτι κι υπάρχει θέρμανση.
 
Δεν ειναι τα καρφακια ειναι τα φτερα του τα μεγαλα που εχουν φιγει πανω απο το δερμα του και εξέχουν
[automerge]1544649248[/automerge]

Θα κανει μπανιο το χειμωνα; Μες στο κρυο;

μα βαλε μας μια φωτο να καταλαβουμε!
αν ειχες διαβασει τα αρθρα που σου εχουν παραθεσει ολοι δε θα το ρωταγες αυτο! Εδω φυσικα και ειμαστε για να βοηθαμε αλλα πρεπει να διαβαζουμε και μονοι μας και να ψαχνουμε!
δε γινεται να περιμενουμε ετοιμες απαντησεις σε ολα!
για να σου απαντησω μπανιο και το χειμωνα μπορουν να κανουν πρωινες ωρες παντα ωστε να προλαβαινουν να στεγνωσουν! Επισης εννοειται οτι δε το εχουμε σε ρευμα αερα και δε το βγαζουμε εκτος σπιτιου σε μπαλκονι κτλ!
 
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Γίνεται να ανεβάσεις φωτο;


Έξω το έχεις; Δεν έχει θέρμανση στο χώρο που ζει; Μπάνιο κάνουν κανονικά το χειμώνα εαν ζουν μέσα στο σπίτι κι υπάρχει θέρμανση.
Ζει μεσα φυσικα αλλα επριδη ειμαι σε πολυκατικια δεν εχουν αναψει ακομα..Φωτο γραφια αυριο διοτι τωρα κοιμαται
 
Ζει μεσα φυσικα αλλα επριδη ειμαι σε πολυκατικια δεν εχουν αναψει ακομα..Φωτο γραφια αυριο διοτι τωρα κοιμαται

Εφόσον αντέχεις να κάνεις μπάνιο εσύ στο σπίτι σου χωρίς να κρυώνεις τότε δεν θα έχει πρόβλημα ούτε κι αυτό. Το βασικό είναι να μην υπάρχουν ρεύματα αέρα. Βάλτου εσύ την μπανιέρα κι αν κρυώνει δεν θα κάνει μπάνιο, λειτουργούν ενστικτωδώς αυτά τα πράγματα.
 
Ζει μεσα φυσικα αλλα επριδη ειμαι σε πολυκατικια δεν εχουν αναψει ακομα..Φωτο γραφια αυριο διοτι τωρα κοιμαται
Από πότε ζει μέσα " φυσικά"; Πριν 2 μέρες δεν σου εξηγουσαμε ότι δεν κάνει μισή μέρα έξω μισή μέσα; Αν κάνει μπάνιο και το βγάλεις στο μπαλκόνι με τόσο κρύο μπορείς να φανταστείς τις συνέπειες.
 
Δεν ειναι τα καρφακια ειναι τα φτερα του τα μεγαλα που εχουν φιγει πανω απο το δερμα του και εξέχουν
Που φαίνεται στη φώτο αυτό που έγραψες πιο πάνω;
 
Από πότε ζει μέσα " φυσικά"; Πριν 2 μέρες δεν σου εξηγουσαμε ότι δεν κάνει μισή μέρα έξω μισή μέσα; Αν κάνει μπάνιο και το βγάλεις στο μπαλκόνι με τόσο κρύο μπορείς να φανταστείς τις συνέπειες.
Ναι τωρα απο την μερα που μου ειπατε δεν τον εχω ξαναβγαλει εξω
[automerge]1544651362[/automerge]
Που φαίνεται στη φώτο αυτό που έγραψες πιο πάνω;
Οχι απλος ηθελα να δειξω την φωτο οτι εκε που ειναι το φτερο του εχουν φυγει καποια πουπουλα και εχουν παει πιο εξω
 
Τι λετε..Αυριο φυσικα θα σας στειλω καλυτερη φωτο αυτη ειναι χθεσινη..
Στη φώτο που έβαλες βλέπουμε το πουλάκι και φαίνεται όμορφο...
Αυτό που περιγράφεις και ζητάς τη βοήθεια μας δε το βλέπουμε ώστε να σου πουμε τη γνώμη μας...
Από την εμπειρία μου σε συζητήσεις σε σελίδες όπως εδώ να σου πω με φιλική διάθεση. Οτι αν η απορία σου -ερώτηση σου δεν είναι αναλυτική και με σωστή περιγραφή, ο συνομιλητής σου δε σε καταλαβαίνει και ακολουθούν ξανά και ξανά ερωτησεις απαντησεις που κουράζουν, με αποτέλεσμα να σταματήσουν να σου απαντούν και να προσπερνάνε το τη δημοσίευση σου.
Περιμένουμε λοιπόν αυριο κοντινές, καθαρές φώτο που θα μπορούμε να δουμε το θέμα που με λόγια προσπαθείς να μας περιγράψεις
συγγνώμη για το off topic...
 
Στη φώτο που έβαλες βλέπουμε το πουλάκι και φαίνεται όμορφο...
Αυτό που περιγράφεις και ζητάς τη βοήθεια μας δε το βλέπουμε ώστε να σου πουμε τη γνώμη μας...
Από την εμπειρία μου σε συζητήσεις σε σελίδες όπως εδώ να σου πω με φιλική διάθεση. Οτι αν η απορία σου -ερώτηση σου δεν είναι αναλυτική και με σωστή περιγραφή, ο συνομιλητής σου δε σε καταλαβαίνει και ακολουθούν ξανά και ξανά ερωτησεις απαντησεις που κουράζουν, με αποτέλεσμα να σταματήσουν να σου απαντούν και να προσπερνάνε το τη δημοσίευση σου.
Περιμένουμε λοιπόν αυριο κοντινές, καθαρές φώτο που θα μπορούμε να δουμε το θέμα που με λόγια προσπαθείς να μας περιγράψεις
συγγνώμη για το off topic...
Φυσικα κα εχετε δικιο αυριο κατα της12-12:30 θα ανεβασω της φωτογραφιες κοντινες... Ευχαριστω για τα παντα και συγνωμη αν σας κουραζω καλο βραδυ
 
Back
Top