Ασθένειες African grey δεν μιλάει και είναι κακόκεφος

ελενα

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2009
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω! Εχω ενα παπαγαλο ζακο εδω και 10 ημερες 2,5 χρονων. Ενω τις πρωτες ημερες μιλουσε κανονικα εδω και τρεις ημερες δεν μιλαει και ειναι κακοκεφος! Μηπως γνωριζετε τι μπορω να κανω και αν χρειαζετε να τον παω στο γιατρο; Ευχαριστω.
 
Πώς άλλαξε συμπεριφορά τόσο γρήγορα; Μήπως τον τρόμαξε κάτι; Τρώει και πίνει κανονικά; Κάθεται σε μια μεριά με φουσκωμένα τα φτερά του; Τα περιττώματά του πώς είναι; Σε τι χώρο τον έχετε;
 
Αν κατάλαβα καλά έχεις το πουλί μόνο 10 ημέρες; Μπορείς να μας πεις τι διατροφή ακολουθείς,την θερμοκρασία χώρου, αν βρίσκεται σε κάποιο ρεύμα αέρος, αν εκτός του ότι είναι κακόκεφος έχει και κάποια άλλα συμπτώματα (διάροια, φτέρνισμα κτλ)
 
Ναι τρομαξε καποια στιγμη... Πηγε να παρει τροφη απο το χερι και επεσε απο το καλαμακι του και ετσι τρομαξε! Τρωει και πινει κανονικα αλλα καθετε σε μια μερια με φουσκωμενα! Οσο αναφορα τα περιττωματα του ειναι κανονικα... Στο σαλονι τον εχουμε απο την αρχη που τον φεραμε σπιτι.
 
Δεν χρειάζεται να τον πάτε σε κάποιο πτηνίατρο... Θα επανέλθει σύντομα, μην ανησυχείς! Απλά τρόμαξε λιγάκι!
 
Μετα απο δυο μερες ομως καθοταν μονος του στο κλουβι του και αρχισε να χτυπιεται μεσα στο κλουβι του και να κραυγαζει χωρις να γινει κατι που να μπορει να τον τρομαξει... Αυτο πως το εξηγεις; Οταν τον πλησιαζω μερικες φορες τρεμει κιολας
 
Ναι 10 μερες το εχω. Συνεχιζω την ιδια τροφη (σπορους ηλιοσπορο πασαντεμπο κλπ) που του εδινε ο ανθρωπος που το πηρα και του δινω μερικες φορες μηλο και φυστικια. Σε θερμοκρασια δωματιου. Εκτος απο κακοκεφος ειναι και λιγο τρομαγμενος και καθετε σε μια μερια με φουσκωμενα τα φτερα και αν πλησιαζουμε κοντα τρεμει πολλες φορες! Επισης τριζει συνεχεια την μυτη του.
 
ΝΑΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΧΩ. ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΟΦΗ (ΣΠΟΡΟΥΣ ΗΛΙΟΣΠΟΡΟ ΠΑΣΑΝΤΕΜΠΟ ΚΛΠ) ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΔΙΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΗΛΟ ΚΑΙ ΦΥΣΤΙΚΙΑ. ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΚΟΚΕΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ ΜΕ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΜΕ ΚΟΝΤΑ ΤΡΕΜΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ! ΕΠΙΣΗΣ ΤΡΙΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΤΟΥ.

Του δινεις αθελα σου οτι χειροτερο μπορει να φαει κατα τη γνωμη μου. ☹ Διατροφικα αυτα ειναι ανουσια εκτος απο το μηλο το οποιο σαφως δεν μπορει να αποοτελεσει τη βασικη του τροφη.

Διαβασε λιγο αυτα τα θεματα και απο αυριο θα σε παρακαλουσα να κανεις δραστικες αλλαγες στη διατροφη του αν θελεις ο φιλος σου να φτασει το προσδοκιμο ζωης του ειδους του.

https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
https://community.petbirds.gr/threads/Δίνετε-φυστίκια-στον-παπαγάλο-σας-Αφλατοξίνες.5809/

και δες εδω οτι οι ηλιοσποροι εχουν 50 % περιεκτικοτητα σε λιπος το οποιο σημαινει οτι δεν ειναι σωστη τροφη για ενα πουλι που ζει σε κλουβι.
kiklos.info/saemereien.html#Anchor-46291
Μπορεις ομως να τους χρησιμοποιεις με μετρο στην εκπαιδευση του.
 
Λογικο ειναι! Εχει αλλαξει περιβαλλον και προφανως και ιδιοκτητη. Ολα αυτα του φαινονται παραξενα και τρομακτικα! Μιλα του γλυκα και να τον πλησιαζετε σιγα σιγα. Δεν εχει προσαρμοστει ακομα. Επισης να του δινεις συσκευασμενη τροφη και οχι χυμα. Οι χυμα τροφες δεν ειναι ελεγμενες και μπορει και ληγμενες.
(Καλο ειναι να γραφεις με μικρα γραμματα, φαινεται σαν να φωναζεις με τα κεφαλαια).
 
Γι'αυτο ειμαστε εδω! Υπαρχουν πολλοι ιδιοκτητες ζακο εδω μεσα που ειναι προθυμοι να σε βοηθησουν και να ανταλλαξετε αποψεις.
 
Μονο οταν το πλησιαζετε τρεμει; Το οτι τρεμει μπορει να οφειλεται σε κατι πολυ σοβαρο, μπορει επισης να τρεμει και απο στρες, Συμφωνω με τον Γρηγορη, καλα θα κανεις να πας το πουλι σ' εναν γιατρο.
 
μονο οταν πηγαινω κοντα του τρεμει... Θεωρειτε οτι θα παρει χρονο να επανελθει;το ρωταω αυτο γιατι πιστευω οτι ειναι τρομαγμενος.
 
Καλό θα είναι να βεβαιωθείς για την υγεία του πρώτα και μετά τα υπόλοιπα. Φυσικά όλοι μας κάνουμε υποθέσεις χωρίς να ξέρουμε περισσότερα για την υγεία του. Οπότε αφού είσαι και απο Αθήνα έχεις την εύκολη λύση που λέγεται πτηνίατρος. Βέβαια μπορεί όλα να είναι απο στρες, αλλαγή περιβάλλοντος, κακή διατροφή κτλ αλλά μια γνώμη γιατρού είναι σαφώς καλύτερη απο την δικιά μου τουλάχιστον.
 
Θεωρω απιθανο να τρομαξε επειδη επεσε η τροφη απο το καλαμακι. Προφανως το πουλι αυτο δεν ειναι ταισμενο στο χερι η ηταν τοσο προσκολλημενο στον προηγουμενο ιδιοκτητη του (δεν το πολυπιστευω δηλαδη αυτο δεν θα εξηγουσε το να τρεμει αν τον πλησιαζετε η το να χτυπιεται). Ακολουθα το ρυθμο του και μην τον πιεζεις.
 
προφανος δεν καταλαβες... Κρατουσα στο χερι την τροφη και εσκυψε να την παρει και επεσε ο ιδιοσ απο το καλαμακι του και τρομαξε!
 
Έλενα τώρα τον έχεις σκεπασμένο, ήσυχο; Πόσες ώρες κοιμάται; (χωρίς θορύβους, τσιγάρα κλπ.); Μήπως τότε που ήταν στο κλουβί του & ξαφνικά άρχισε να φωνάζει & να κτυπιέται είδε πουλί να πετά έξω ή στην ΤV & φοβήθηκε; Από ποιόν το πήρες, εννοώ μιλήσατε, γνωρίζεις πώς πέρναγε με τον προηγούμενο κάτοχό του;
 
προφανος δεν καταλαβες... Κρατουσα στο χερι την τροφη και εσκυψε να την παρει και επεσε ο ιδιοσ απο το καλαμακι του και τρομαξε!

ειπες καλαμακι και δεν φανταστηκα οτι ενας ζακο στεκεται σε καλαμακια... 😀 sorry! (Τη λεξη πατηθρα χρησιμοποιουμε για τα κλαδια που στεκονται τα πουλια στα κλουβια).
Κι ο δικος μου εχει πεσει κατα λαθος αλλα δεν πτοουνται απο αυτο οταν το προκαλουν μονοι τους απο απροσεξια τους.
 
Παντως εχω τη γνωμη για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να σου λυθουν καποιες αποριες πηγαινε το σ'ενα γιατρο. Καντου ενα τσεκ απ.
 
Back
Top