Ασθένειες Κακόκεφο καναρίνι με κάτι σαν σπυρί στη βάση της ουράς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dim74
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dim74

PB New Member
Εγγραφή
17 Αυγ 2008
Μηνύματα
77
Πόλη
Αίγιο
ενα απο τα καναρινακια που εχω ειναι κακοκεφο, δηλαδη δεν δειχνει ζωηρο οπως τα αλλα που εχω. Καθεται καπου και μονο αν το πειραξει κανεις παει περα δωθε στο κλουβακι του, σημερα που το κοιταξα στο σωματακι του ειδα κατι στην ουρα του απο πανω, που με ανησυχει καθως δεν ξερω, μηπως ειναι το λεγομενο σπυρι, που βγαζουν τα καναρινακια πανω απο την ουρα τους, απο τις φωτο ειναι κατι τετοιο;τι να κάνω;
 

Συνημμένα

  • Εικόνα 006.webp
    Εικόνα 006.webp
    33,1 KB · Προβολές: 158
  • Εικόνα 005.webp
    Εικόνα 005.webp
    35,7 KB · Προβολές: 140
  • Εικόνα 003.webp
    Εικόνα 003.webp
    37,2 KB · Προβολές: 207
  • Εικόνα 001.webp
    Εικόνα 001.webp
    49 KB · Προβολές: 286
Το καναρινάκι απο δω και στο εξής θα θέλει πολυ φροντίδα για να επιβιώση,το δικό μου το πέρασε και ευτυχώς ζει αλλά κατέβαλα πολλές ώρες προσέχοντας το.Ακολούθησα κατα γράμμα το αρθρο του dikatgreece https://community.petbirds.gr/threads/Λοίμωξη-ουροπυγικού-αδένα-ουροπυγίτιδα-ή-σπυρί.17707/ και έγινε καλά. Μην ακούσεις κάποιους που λένε να το σπάσεις ή να το ρουφίξεις το πειον με σύριγγα(μου τοχε προτίνει ένας γείτονας) γιατι η ζωη του τοτε θα παίχτει κορόνα γράμματα. Πριν απο ενα χρόνο είχα ενα καναρινάκι το οποιο ήταν 6 χρόνων και έβγαλε το σπιρακι και τότε άπειρος το είχα σπάσει και το αποτελεσμα ήταν να καλυτερέψει για μια μέρα και την επομένη να έχει πάλι πειον. Τώρα το καναρινάκι σου θέλει την αγωγή με το μπεταντιν+γλυκερινη+ελαιολαδο(μίγμα το φτιάχνουν τα φαρμακεια, τους το ζητας) μια αντιβίωση την οποια θα στην πει ο κτηνιατρος και την αλλη μέρα μπάνιο και μετα απο 3,5ώρες ξανα το μιγμα, μετα την άλλη μέρα μπανιο και ξανα τα ιδια. Εμένα κράτησε 1 μηνας και για να επανέλθει και ηταν κατσουφιασμενο στο πάτωμα, εγώ ο ιδιος το ανέβαζα για να φάει και να πιει. Καλό είναι να το δει ο κτηνιατρος για να σου δώσει την αντιβιωση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
να καταλαβω αυτο ειναι σπυρι η κατι αλλο; Ειμαστε σιγουρη απο την φωτο πως ειναι κατι τετοιο να το παω αυριο σε κτηνιατρο;
 
Δημήτρη,το κιτρινο που βλεπεις είναι ο αδένας τουκαι εγω τοτε το είχα μπερδεψει, οι παλιοι το λέγανε σπυρι γιαυτο και το σπάγανε για να απεγκλοβίσουν απο κει τα πρισμένα δεξια και αριστερα απο τον αδενα. Όπως θα είδες και απο το άρθρο θα πρεπει να παρατηρήσεις τα κόκινα κυκλακια.Αν είναι όντως πρησμένα τοτε εχει το πειον το οποιο θα σου πει και ο κτηνιατρος πως θα καταπολεμιστει (αντιβιωση), παντως σε καμια περιπτωση μη το σπάσεις. Επιπλεον θα κανεις και αυτα που λεει το αρθρο με το μιγμα και το μπανιο. Έχει αποτελεσματικοτητα.
 
Το πουλάκι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ στον ουροπήγιο αδένα
που μας δείχνεις με τις φωτό.Αν παρατηρείς οτιδήποτε ανησυχιτικό
στην συμπεριφορά του δεν οφείλεται σ' αυτόν τον αδένα.
Ανέβασε μερικές φωτό όταν το πουλί είναι σε ηρεμία,όπως λές.
Να δούμε την γενική εικόνα του.
 
Αν μπορεις πες μας τι τροφη του δίνεις μηπως προερχεται απο κει.
 
εχω 6 καναρινακια. Δινω σε ολα την χυμα τροφη απο pet shop που εχει μεσα διαφορους σπορους, αυγοτροφη, αυτο το ξυλακι με γευση μελι και συχνα μηλο μαρουλι και χορταρακια... Και κατι αλλο που ειναι σαν αμμος(γραφει schelpenzand shellsand muschelsand fond de cage).
 
Δημήτρη επειδη και εγω παλια αυτα έδινα με το που αρρώστησε τα έκοψα μαχαίρι. Οι χύμα σπόροι, οι χύμα βιταμινες(κίτρινες, κόκκινες, πράσινες) είναι οτι το χειροτερο για το πουλακι μιας και δεν έχουν καμια θρεπτικη αξία.Αλλαξε τες με συσκευασμενες έτσι ώστε να ξέρεις τι δίνεις και να αποφύγεις τους διάφορους μύκητες που δημιουργούνται στις χύμα τροφες. Εδώ μέσα θα βρεις τα πάντα για την διατροφή τους. Στα άρθρα περιγράφονται τα πάντα Άρθρα για τη διατροφή των καναρινιών, παπαγάλων, ωδικών πουλιών
 
Back
Top