Αναπαραγωγή Κακό χτίσιμο φωλιάς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Η τελευταια και πιο αργοπωρημενη καναρα ξεκινησε χθες ν γενναει, ενω ειναι 7 ετων και καθε χρονο εφτιαχνε φωλιά Στην πενα.. Φετος πεταξε τα νηματα απο πανω οσο μπορουσε εκανε μια λακουβιτσα και κανει τα αυγα, εχει δυο πολυ φοβαμαι οτι θα εχω προβλημα ειτε οταν αυξηθει ο αριθμος τον αυγω ειτε οταν βγουν μικρα... Καποια συμβουλή;
 
Τι πρόβλημα να έχεις;
Αν νομίζεις ότι το νήμα δεν είναι αρκετό και κινδυνεύουν τα αυγά μπορείς να προσθέσεις λίγο έξτρα υλικό η μία τσόχα κάτω από το υλικό που έχει βάλει. Αν δεν φαίνεται το πλαστικό της φωλιάς δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.
 
Δεν φενεται το πλαστικό αλλα εχει μπουκωσει την φωλια με αποτελεσμα να ειναι υπεριψωνενη... Και φοβάμαι. Μην πεσουν τα αυγα η τα μικρα. Σε καποιο ταρακουνημα της φωλιάς
..
 
Με ένα λεμόνι πίεσε και στρίψε το εσωτερικό της φωλιάς... και το υλικό θα "καθίσει" αλλά και πιο βαθιά θα γίνει... Είναι έμπειρη η κανάρα... αν το φτάσει στην εκκόλαψη... Θα τα βγάλει μια χαρά τα πουλιά.
Ψυχραιμία και υπομονή...
Μην ξεχάσεις την ενημέρωση...
 
Σίγουρα. Αλλα θ αντέξει; έρχεται. Κ πτερορια μετα.. Μην την χασω ετσι..
 
Σωστα δν θα την εβαζα αλλα ειναι ενα στοιχημα και για εμενα και για αυτή...
 
Πλάκωσε τη στις σωστές τροφές και στα πολυβιταμινούχα και θ'αντέξει.
 
Αυτό ρε Παναγιώτη, δεν το έχω απαντήσει ποτέ... Μέχρι πότε δλδ είναι γόνιμα τα θηλυκά καναρίνια. Γιατί τα αρσενικά και 10 και 11 χρόνων, έχουν δώσει απογόνους.
 
Εμενα πέρυσι. Μου εδωσε πουλακια με αντίστοιχο. Αρσενικό 6 ετων, αυτος δεν τα κατάφερε.. Και φετος την εβαλα με ενα τεκνό. Δυο ετων.. Λογικα πιο γόνιμος.. Εγω εχω ακουσει οτι εχουν οριο αυγον που γεννάνε.. Δν ισχύει Τα έχει Περάσει.. Αλλοι ειπαν μέχρι. 5 ούτε αυτό. Ισχύει. Τωρα θ δούμε.
 
Το θέμα δεν είναι μέχρι ποια ηλικία είναι γόνιμα αλλά μέχρι ποια ηλικία μπορούν να ανταπεξέλθουν άνετα στην ταλαιπωρία της γέννας και το μεγάλωμα των νεοσσών...
 
Back
Top