Αναπαραγωγή Καλά έκανα που έβγαλα τη φωλιά και έβαλα το χώρισμα πάλι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης monti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

monti

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουν 2017
Μηνύματα
68
Καλησπέρα έχω ένα ζευγάρι που είχε κάνει 3 αυγά το τελευταίο το έκανε 15 .3 το πρώτο την 1 μέρα το βρήκα σπασμένο.το έβγαλα και καθάρισα την φωλιά μετά έκανε τα άλλα 2.Σημερα που τα είδα το ένα ήταν άσπρορο και το άλλο ραγισμένο με πουλάκι μέσα αλλά νεκρό.εβγαλα την φωλιά και έβαλα χώρισμα.θελω να πάω και σε άλλη γεννά καλά έκανα που έβγαλα την φωλιά και έβαλα το χώρισμα παλι
 
Άστα με το χώρισμα κάνα δεκαήμερο και μετά βάλε την θυλικια φωλιά και νήμα
 
θελω να πάω και σε άλλη γεννά καλά έκανα που έβγαλα την φωλιά και έβαλα το χώρισμα παλι
Όχι, δεν υπάρχει λόγος, είναι σχεδόν Απρίλιος. Καθαρίζεις καλά τα πάντα και ξεκινάς πάλι με νήμα και φωλιά.
 
Άστα με το χώρισμα κάνα δεκαήμερο και μετά βάλε την θυλικια φωλιά και νήμα
Και αν στο 5ημερο έχει αρχίσει και μαδιεται κι είναι έτοιμη να γεννήσει;

Δε χωράνε αυστηρά χρονοδιαγράμματα σε ζωντανούς οργανισμούς. Παρατηρούμε και πράττουμε αναλόγως.
 
Δηλαδή να βάλω πάλι φωλιά και μια και να βγάλω το χώρισμα η να περιμένω κάνα δυο μερες
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πρώτα να καθαρίσεις τα πάντα πολύ καλά. Ευκαιρία για καλό καθαρισμό θα έχεις ξανά στην επόμενη φωλιά.

Μετά τοποθετείς φωλιά και νήμα. Χωρίς χώρισμα. Δεν υπάρχει κούραση, δεν χρειάζονται γνωριμίες.
 
Τι να κάνω η κανάρα κάθεται συνέχεια μέσα
 
Της έχω βάλει νήμα και έχω βγάλει το χωρισμα αλλά δεν ασχολείται με το νήμα τρώει και μετά κάθεται στην καινούρια φωλιά
[automerge]1616949799[/automerge]
Της έχω βάλει νήμα και έχω βγάλει το χωρισμα αλλά δεν ασχολείται με το νήμα τρώει και μετά κάθεται στην καινούρια φωλιά
Μήπως να την βγάλω την φωλιά για κάνα δυο μέρες να ξεχαστεί και να τη βάλω μετα
 
Της έχω βάλει νήμα και έχω βγάλει το χωρισμα αλλά δεν ασχολείται με το νήμα τρώει και μετά κάθεται στην καινούρια φωλιά
Συνέχισε να φροντίζεις την καλή διατροφή τους, όταν θα το αποφασίσει θα φτιάξει την φωλιά σε 2-3 ώρες.
Αν δεις αυγό στην φωλιά στην τσόχα θα το αφαιρέσεις θα στρώσεις εσύ νήμα στην φωλιά και θα το μορφοποιήσεις με ένα λεμόνι, μετά θα επιστρέψεις το αυγό και θα τα αφήσεις να συνεχίσουν.
 
Back
Top