Αναπαραγωγή Καλή νύφη, κακή μαμά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Themida
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Themida

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
4
Η νέα μου καναρίνα, αγορασμένη αρχές Φλεβάρη, αμέσως φάνηκε η τέλεια νύφη για τον καναρίνο μου. Μιλάμε για κοινά κίτρινα καναρίνια.Από την πρώτη ώρα έφτιαξε τη φωλιά της και όταν ζευγάρωσε εγκαταστάθηκε σε αυτή περιμένοντας να γεννήσει. Ο αρσενικός, πριν ακόμα κάτσει αυτή, καθόταν αυτός μέσα και αργότερα την τάιζε μανιωδώς. Γέννησαν 4 αυγά. Τα τρία σκάνε με διαφορα 1-2 μέρες μεταξύ τους και το 4ο το έσπασε μόνη της καθότι άσπορο. Και άρχισαν τα παράλογα. Το τρίτο μωρό ενώ το βλέπαμε να ζητάει φαγητό τελικά δεν είχε βγει όλο από το αυγό, ούτε το βοήθησε και το βρήκα με το υπόλοιπο σώμα μέσα, μαύρο,την άλλη μέρα. Εγώ πίστευα ότι το βοήθαγε γιατί την έβλεπα όλο στη φωλιά να σκαλίζει. Σηκωνόταν σπάνια και δεν ήθελα να την ανησυχήσω. Τα άλλα δύο έμοιαζαν υγιή και τα'ι'σμένα. Το δεύτερο φόφησε 10 ημερών. Τότε άρχισε το ζευγάρι να ξαναζευγαρώνει και εγώ να ταί΄ζω το μωρό με σύριγγα και κρόκο αυγού αραιωμένο με νερό. Μετά από τρία τα'ί'σματα ο πατέρας άρχισε να τα τα'ί'ζει και εγώ επειδή ε'ιχα πολλά τρεχάματα 2 μέρες με επιδείξεις των παιδιών καθησυχάστηκα.12 ημερών το βρήκα νεκρό😡με τη μάνα να κάθεται ατάρραχη από πάνω του. Τσαντίστηκα. Πέταξα τη φωλιά και έβαλα το διαχωριστικό στη ζευγαρώστρα. Έχουν περάσει 10 μέρες και ευτυχώς η μάνα δεν έκανε αυγό στον πάτο του κλουβιού αν και άρχισε να κόβει χαρτιά για φωλιά και χτυπάνε συνέχεια το κάγκελο για να το βγάλουν. Επιθετική συμπεριφορά δεν υπήρχε από τον αρσενικό ούτε μάδημα. Νήμα είχα μέχρι τέλους μπόλικο και είχα βάλει και ψειρόσκονη κάτω από τη φωλιά και στο κλουβί. Στα παλαιότερα καναρίνια μου που γεννήθηκαν σε μένα-7-δεν τάισα ποτέ κανένα και έζησαν όλα.Φοβάμαι να την ξαναβάλω για άλλη γέννα μήπως και ξανα έχουμε τα ίδια. Τι θα κάνατε εσείς;☹
 
Θέμιδα 2 πράγματα έχω στο μυαλό μου

1) Άπειρη-πρωτάρα κανάρα-κακώς χαρακτήρας πουλιού ! Αλήθεια όταν λες "νέα κανάρα" έχει κλείσει τους 10-11 μήνες ώστε να μπει σε αναπαραγωγή ;
2) Άρρωστα μωρά γιαυτό και δεν ταΐστηκαν σωστά ; Παίζει και αυτό!

Και εγώ θα έβαζα το χώρισμα, θα ενίσχυα διατροφικά τα πουλιά για καμιά 20αριά μέρες και μετά θα έδινα μια δεύτερη ευκαιρία στην κανάρα!
 
Εγώ πάλι δεν θα την ξανάβαζα. Για φέτος. Η δεύτερη ευκαιρία μου, θα της δινόταν του χρόνου, αλλά με παραμάνα διαθέσιμη..
 
Θέμιδα 2 πράγματα έχω στο μυαλό μου

1) Άπειρη-πρωτάρα κανάρα-κακώς χαρακτήρας πουλιού ! Αλήθεια όταν λες "νέα κανάρα" έχει κλείσει τους 10-11 μήνες ώστε να μπει σε αναπαραγωγή ;
2) Άρρωστα μωρά γιαυτό και δεν ταΐστηκαν σωστά ; Παίζει και αυτό!

Και εγώ θα έβαζα το χώρισμα, θα ενίσχυα διατροφικά τα πουλιά για καμιά 20αριά μέρες και μετά θα έδινα μια δεύτερη ευκαιρία στην κανάρα!
Ειλικρινά δεν ξέρω την ακριβή ηλικία της. Είναι όμως φετινή-μικρά άκοφτα νύχια-και την πήρα πυρωμένη οπότε συμπέρανα ότι είναι πάνω από 9-10 μηνών.Βέβαια έχει δαχτυλίδι αλλά θα πρέπει αύριο να το διαβάσω. Ο καναρίνος είναι περσινός-πρέπει να είναι 21 μηνών τώρα. Όσο για το αν ήταν άρρωστα δεν το ξέρω με σιγουριά πάντως από τροφή το κλουβί ήταν κομπλέ και τα αυγά τέλειωναν καθημερινά. Σουπιά,τσόφλι, λαχανικά, φρούτα, σπόρια και βιταμίνες. Ποτέ δε χρησιμοποίησα έξτρα υδατοδιαλυτό ασβέστιο κλπ.Ψειρόσκονη έβαλα μετά το θάνατο του 2ου μωρού αν και δεν είδα καμμία όπως γίνεται στα περιστέρια που το φαινόμενο είναι ορατό από απόσταση. Το μόνο που θα μπορούσα να υποψιαστώ θα ήταν μήπως το ζευγάρι είναι αδέλφια γιατί είναι ολόιδια και από το ίδιο μαγαζί.Βέβαια το μαγαζί μου το απέκλεισε από την πρώτη ώρα, αλλά ήθελα να μη χαλάσω τη ράτσα και το χρώμα. Εξάλλου όταν πέρσι έκανα μια απόπειρα να αγοράσω μια κανάρα από άλλο μαγαζί μου προέκυψε μία με κληρονομικό πρόβλημα που δεν έπρεπε να γεννήσει.Αυτή την έχω ακόμα αλλά σε χώρια κλουβί. Το να κρύωσαν τα μωρά, μου φαίνεται μάλλον απίθανο γιατί η κανάρα ήταν μόνιμα πάνω,το κλουβί είναι μέσα, σε μέρος αρκετά προφυλαγμένο από ρεύματα και η φωλιά ήταν τον περισσότερο καιρό σκεπασμένη με ένα σκουφάκι για το κρύο και το φως για να μην ενοχλούνται.
 
Εγώ πάλι δεν θα την ξανάβαζα. Για φέτος. Η δεύτερη ευκαιρία μου, θα της δινόταν του χρόνου, αλλά με παραμάνα διαθέσιμη..
Δηλαδή θα πρέπει να πάρω άλλο ένα ζευγάρι καναρίνια και πηγαινοφέρνω τα καναρίνια της α στη β για τάισμα ή μήπως τη γλιτώνω αν βάλω τα μικρά με μια κανάρα που δεν έχει δικά της αλλά ίσως τα φροντίσει;Να τα κλωσσήσει το έχουμε σίγουρο για την πρώτη. Το λέω αυτό επειδή η δεύτερή μου κανάρα δεν έχει κάτι που μεταδίδεται, παρά μόνο μέσω της αναπαραγωγής το κακό όμως είναι ότι δεν έχει γεννήσει ποτέ της. Θα μπορούσε να υιοθετήσει αυτή τα μωρά ή λέω ασυναρτησίες; 😕Πάντως να τα τα'ί'ζω εγώ κάθε δίωρο μου είναι δύσκολο γιατί τα παιδιά είναι πολλά(8) και τρέχω ολημερίς. Θα μελετήσω πάντως σχετικά με την παραμάνα γιατί τα ψόφια μωρά είχαν άδεια τη γούσα τους όταν τα βρήκα-εκτός και αν έτσι είναι όλα ψόφια...
 
Back
Top