Γενικά Καλα εκανα η οχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tania

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
295
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδια σημερα το μεσημερι εβγαλα εξω την παπαγαλινα μου.Βγηκε απο την οροφη του κλουβιου της την ανοιξα και βγηκε.Αυτη τη στιγμη που σας γραφω οι παπαγαλοι μου κοιμουνται και οι καρδερινες ξεσαλωνουν!Λοιπον που λετε την εβγαλα και την ανεβαζα στα ποδια μου τυλιγοντας την με μια πετσετα. Μια φορα γλυστρισε απο τα σιδερα οπου κρατιοταν και επεσα στο γραφιο μου και υστερα κατρακυλισε και επεσε στο πατωμα επεσε με τα ποδια και απο οτι ειδα δεν εχει υποστει (ευτυχως) καμια ζημια. Τουλαχιστον εξωτερικα. Σκεφτηκα να τη βγαζω καθε τρεις μερες. Να το κανω η οχι. Ειπα να το κανω για να συνιθισει εξω απο το κλουβι και μαζι μου!
 
Λιγο καταστροφικη η πρωτη εμπειρια! Νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα να περασουν μερικες μερες πριν το ξαναεπιχειρησεις
 
Αν δεν θέλει από μόνη της το μόνο που θα καταφέρεις θα ειναι να την στρεσάρεις και ίσως να την οδηγήσεις σε κακή συμπεριφορά. Προσπάθησε να της μιλάς με χαμηλό και γλυκό τόνο στη φωνή σου και σιγά σιγά θα έρθει. Υπομονή θέλει και σύστημα. Μπορείς να της δίνεις και λιχουδιές για να δεί ότι αυτά τα χέρια δεν θα της κάνουν κακό.Αν θές χρησιμοποιήσε μια πατήθρα και θα ανέβει επάνω.Αν δεις ότι τη φοβάται σταμάτα. Πάντα με ήρεμο τρόπο και για λίγο και εφόσον έχει διάθεση για παιχνίδι. Με το ζόρι δεν γίνεται τίποτα
 
Παιδια λεω να το ξανακανω σε 2 μερες.Αλλα θα βαλω και ενα ξυλο στην κορυφη που αγορασα πριν καιρο ειδικα σχεδιασμενο για αυτο το κλουβι. Και θα ακολουθησω τη μεθοδο που ειδα στον Doctor Harry. Ηρεμα και απλα.
 
Παιδια λεω να το ξανακανω σε 2 μερες.Αλλα θα βαλω και ενα ξυλο στην κορυφη που αγορασα πριν καιρο ειδικα σχεδιασμενο για αυτο το κλουβι. Και θα ακολουθησω τη μεθοδο που ειδα στον Doctor Harry. Ηρεμα και απλα.

Καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις,έτσι ήρεμα και σιγά.
 
Ακριβως αυτο ενωω! Δεν ειναι και οτι το πιο ευκολο να βγαλεις εναν παπαγαλο απο το κλουβι του! Ειδικα ο Τιμ το αγαπαει παρα πολυ και δεν το αφηνει με τιποτα!
 
Back
Top