Διατροφή Καλλιέργεια φυτών για τα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους, μετα απο ποστ που ειδα σε καποιο αλλο φορουμ, μου ήρθε η ιδέα της καλλιέργειας φυτών για τα πουλιά. Τα φυτά αυτά δεν περιορίζονται μόνο στην κατανάλωση των φύλων τους αλλά και στους σπόρους που παράγουν. Ασφαλώς μιλάω για καλλιέργεια σε γλάστρες και όχι σε χωραφι. Το κάνει κανεις αυτό? Πχ εχει φυτεψει κανεις ποτε περιλλα, νιζερ, κια και έχει πάρει σπόρους; Καλλιεργεί κανεις για κατανάλωση απ τα πουλιά βότανα; Και αν ναι σε τι ποσότητες;
 
Πχ εχει φυτεψει κανεις ποτε περιλλα, νιζερ, κια και έχει πάρει σπόρους; Καλλιεργεί κανεις για κατανάλωση απ τα πουλιά βότανα; Και αν ναι σε τι ποσότητες;
Εγώ
Τι θα ήθελες να μάθεις;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε ποσότητες γλάστρας όπως είπες, τα βασικά ευκολάκια.
Ρίγανη, βασιλικό, δεντρολίβανο και θυμάρι.
Αλλά και ζωχό, τσουκνίδα, γλυστρίδα, σπανάκι κτλ.
Οι κλασικοί σπόροι που αναφέρεις δύσκολα βλαστίζουν στην μορφή που τους παίρνουμε εμείς.
 
Οι κλασικοί σπόροι που αναφέρεις δύσκολα βλαστίζουν στην μορφή που τους παίρνουμε εμείς.

Κάπου ειδα οτι ενας φύτεψε περιλλα και του βγηκε και εδωσε σπορους, το χεις ξανακουσει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: lina
Το θέμα είναι να φυτρώσει το καναβούρι... 😎

Κάπου ειδα οτι ενας φύτεψε περιλλα και του βγηκε και εδωσε σπορους, το χεις ξανακουσει;
Δεν το πιστεύω αλλά δεν το αποκλείω...
Πόσοι σπόροι μπορούν να βλαστίσουν και απόδοση μπορείς να έχεις σε ζαρντινιέρες γλάστρες κτλ;
 
Σπύρο, αυτά τα φυτά που προανέφερες, ποση ποσότητα καλλιέργισες και πόσα πουλιά έχεις; Αργούν να μεγαλώσουν; Θέλω να πω αξίζει τον "κόπο" να γίνει κατι τέτοιο; Φαντάζομαι δεν θέλουν κατι πέρα απο πότισμα;
 
Εννοείται πως αξίζει, αλλιώς δεν θα το πρότεινα...
Στα περισσότερα κάνεις απλή μεταφύτευση από τα γλαστράκια του φυτωρίου σε ζαρντινιέρα ή μεγαλύτερη γλάστρα.
Ειδικά τα αρωματικά βότανα τα χρησιμοποιούμε και στην κουζίνα εκτός από το να ταίζω το κοπάδι των +- 20 πουλιών που διατηρώ.
Το μόνο που χρειάζονται είναι ήλιος, χώμα, νερό και... αγάπη.
 
Back
Top