Φροντίδα Καλυμα στο κλουβι για εκπαιδευση ομιλιας;

σωκρατης 93

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
56
Πόλη
Αθήνα
ο ζακο μου ειναι 8,5 μηνων και φυσικα δεν μπορει λογω ηλικιας να μιλησει. Παρολα αυτα εγω κανω καθημερινη προπονηση μαζι του. ακουσα πως βοηθα να του σκεπαζουμε το κλουβι οταν του μιλαμε για μεγαλυτερη επιτυχια. ισχυει; Ευχαριστω εκ των προτερων
 
Αυτό που χρειάζεται είναι να έχεις υπομονή. Ο πατέρας μου έχει έναν τέτοιο παπαγάλο την Μπιζού. Είναι απίστευτο το πόσο γρήγορα όχι μόνο θα μάθει να μιλάει αλλά και να συνθέτει δικές του προτάσεις ή και τραγούδια!
 
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να τον σκεπαζεις, κρκει να του μιλας συχνα επαναλαμβανοντας του την λεξη, η την προταση που θελεις να μαθει. Επισης μπορεις να του σφυριζεις καποι σκοπιο, η τραγουδι και αυτος σιγα-σιγα θα τα μαθει. Αυτο που χρειαζεται ειναι υπομονη και επιμονη.Ακομη παντως ειναι μικρος. Μετα τους 10-12 μηνες θα αρχισει να μιλαει.
 
ΕΓΏ δεν το έκανα.. Ο Ντέμης είναι 10 και κάτι.. Και άρχισε 2-3 λέξεις να λέει.. Και συμφωνώ με τον Πέτρο..σιγά σιγά και καθαρά και υπομονή !
 
Κατι τετοιο δεν ισχυει. Σκεπαζοντας το (ενα ημεροβιο ζωο) στα καλα καθουμενα στη διαρκεια της ημερας το μονο που θα πετυχεις ειναι να φορτωσεις με στρες ενα πλασμα που δε σου εχει φταιξει σε τιποτα. Γιατι βιαζεσαι τοσο να μιλησει;
 
φιλε σωκρατης 93 ειμαι καινουριος στο φορουμ και στους παπαγαλους. απο οταν εκανα login πρωτη φορα στο φορουμ το πρωτο μυνημα που ελαβα ηταν Υ Π Ο Μ Ο Ν Η
δεν μπορω να πω δεν ειναι οτι ευκολοτερο και πολλες φορες απογοητευεσαι. Ομως μην το βαζεις κατω. Εγω τουλαχιστον ετσι εκανα και ειδα διαφορα και θα δω ακομα μεγαλυτερη και καλυτερη προοδο. Εισαι το μονο ατομο που εχει ο παπαγαλος σου. Γινε πρωτα κολλητος του και μετα θα σε ανταμειψει κ αυτος. Μην ξεχνας ομως ποτε την περιπτωση του να μην μιλησει κ καθολου. Οποτε κοιτα να χαρεις ολα τα υπολοιπα κ οταν σου ερθουν κ οι πρωτες κουβεντουλες τοτε θα εισαι υπερευτυχισμενος
αυτα εχω αποκομισει μεχρι στιγμης απο την πολυ μικρη εμπειρια μου. Πιστευω να σε βοηθησα.
 
Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει και δεν χρειάζεται. Εξάλλου είναι μικρό κάνε υπομονή θα μιλήσει...
Μπορείς να του μιλάς όχι μόνο κοντά στο κλουβί αλλά από παντού και παντού, όπου μπορεί να σε ακούσει.

Λένε το βραδάκι όταν ηρεμεί σχετικά, μπορεί να ακούσει πιο προσεκτικά και να συγκρατήσει κάποιες λεξούλες.
Πριν τον πας για ύπνο κάθε μέρα κάνε ένα μικρό μονόλογο (προς το παρόν μετά θα είναι διάλογος).:)

Αυτά από μένα.
 
Γιάννη λέγε του ό,τι θέλεις, τίποτα δε θα πάει χαμένο, λέξεις, ήχοι, σφυρίγματα - σκοποί! Θα τα πει μετά τους ~12 μήνες, όταν είναι ευδιάθετο! Εμάς, χθες που του δίναμε προσοχή, είπε όλα όσα ακούει συχνά, από τον καθ'ένα από εμάς (χωρίς το σκέπασμα που λες), επί πλέον -Νέο- άρχισε τον ύμνο του ΠανΑθήναϊκού, τόσο όμορφα που κι'εγώ τον κατάλαβα... Μόλις τον προχωρήσει λίγο ακόμα και τον πετύχει ο γιός μου θα ανεβάσει youtube!
 
Καλημέρα,
με αφορμή το συγκεκριμένο post θα ήθελα να πω, ότι όλοι μας έχουμε ακούσει για διάφορες μεθόδους εκπαίδευσης είτε ομιλίας, είτε οποιασδήποτε εξημέρωσης για τους φτερωτούς μας φίλους. Τα αποτελέσματα ποικίλουν όσον αφορά την ποιότητα της εκπαίδευσης και τον χρόνο ολοκλήρωσης της. Εδώ λοιπόν θα ήθελα να πω ότι για εμένα δεν αξίζει μόνο το αποτέλεσμα αλλά και ο "δρόμος", η διαδικασία δηλαδή της εκπαίδευσης, η σχέση εμπιστοσύνης που δημιουργείται με τον φίλο μας. Εάν λοιπόν ο στόχος μας είναι να έχουμε έναν παπαγάλο που μιλάει (όπως στην περίπτωση μας) μπορούμε να τον πιέσουμε και να τον ακούσουμε να μιλάει και να είμαστε περήφανοι ότι ο παπαγάλος μας μιλάει. Όμως μπορούμε να διεκδικήσουμε το δικαίωμα να είμαστε φίλοι με τον παπαγάλο μας και το αποτέλεσμα αυτής της φιλίας είναι να μιλήσει ο παπαγάλος μας. Το δεύτερο έχει περισσότερο κόπο αλλά ίσως όταν το καταφέρουμε να μην μας ενδιαφέρει ότι ο παπαγάλος μας μιλάει, αλλά απλά ότι αφιερώσαμε αρκετό χρόνο για να καταλάβουμε τον χαρακτήρα αυτού του φίλου...
Φιλικά, Γιάννης
 
Back
Top