Αναπαραγωγή Καλυμμένα αυγά από υλικό φωλιάς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Argarg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Argarg

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2020
Μηνύματα
55
Εδώ και 8 μέρες περίπου έχω τα ζεμπρακια. Μου έχουν τέσσερα αβγά. Κάθονται στην φωλιά κανονικά μια το ένα μια το άλλο το πρόβλημα είναι ότι σκεπάζουν τα αυγά με το υλικό της φωλιάς. Τα ξεσκέπασα ήδη μια φορά κ τα σκεπασαν κ πάλι από το υλικού που θπηρχε στην φωλιά. Επιπλέον υλικό δεν έχω στο κλουβί το έχω αφαιρέσει. Τι να κάνω?
 
@Tony Forpus έχω ελπίδες δηλαδή να ολοκληρωθεί η εκκόλαψη? Κ μετά η νεοσοι δεν θα έχουν θέμα?
 
@Tony Forpus σε ευχαριστώ πολύ απλά έχω διαβάσει ότι αυτό δεν είναι σωστό. Έχουν ωαλει τόσο υλικό που φαίνονται ελάχιστα τα αβγά? Γνωρίζεις γτ μπορεί να συμβαίνει αυτό?
 
H θεωρια οντως λεει οτι δεν ειναι σωστο,η πραξη ομως ανηκει στα πουλακια και για να το κανουν ετσι σιγουρα εχουν καποιο λογο.
Ενδεχομενως να μην ειναι γονιμοποιημενα τα αυγα,γι αυτο φερονται ετσι.
Εχεις το θαρρος να κανεις ωοσκοπηση?
 
@Tony Forpus το θεωρώ ρίσκο αλλά εάν δεν έχω πολλές πιθανότητες να βγάλουν κάτι να κάνω.
[automerge]1610565203[/automerge]
Μετά από πόσες μέρες μπορώ να κάνω?
[automerge]1610565517[/automerge]
Κατά πάσα πιθανότητα θα προχωρήσουν σε νέα γέννα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν είδα βατεμα, αλλά δεν τα βλέπω συνέχεια οπότε υπάρχει πιθανότητα να το έχασα εάν έγινε. Εάν δεν υπήρξε βατεμα θα καθόταν κ πάλι ο αρσενικός μέσα στη φωλιά κ θα τα πρόσεχε?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εάν δεν υπήρξε βατεμα θα καθόταν κ πάλι ο αρσενικός μέσα στη φωλιά κ θα τα πρόσεχε?
Ναι, ανεξάρτητα από το γεγονός αν είναι ένσπορα ο αρσενικός πάντα τα προσέχει και τα επωάζει όσο η θηλυκιά είναι έξω από την φωλιά.
 
Back
Top