Αναπαραγωγή Καλυτερο κλουβι αναπαραγωγης για παπαγαλους

gianniskid

PB New Member
Εγγραφή
11 Οκτ 2014
Μηνύματα
369
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα σε αυτο το θεμα ο καθενας να μας πει σε τι κλουβι αναπαραγει τους παπαγαλους του.Ας αρχισω εγω λοιπον. Γνωμη μου ειναι το το ειδανικοτερο ειδος κλουβιου ειναι η ζευγαρωστρα
 
Γνωμη μου ειναι το το ειδανικοτερο ειδος κλουβιου ειναι η ζευγαρωστρα
Τι θα πει αυτό; Ζευγαρώστρα είναι οποιοδήποτε κλουβί χωράει μέσα 1 ζευγάρι πουλιών. Ο χώρος που θεωρεί καθενας αρκετό για ένα πουλί, είναι διαφορετικός. Ποιες είναι ακριβώς οι διαστάσεις του κλουβιού που ονομάζεις ζευγαρώστρα;
 
Σε τι παπαγάλους αναφέρεσαι Γιάννη; Στα budgies;
 
Σταυρο δεν καταλαβα. Στα κοκατιλ 90 ζευωαρωστρες στα μπατζι 80 .στο καθε ζευγαρι τις διαστασεις του. Το ερωτημα ειναι εαν βολευουν ποιο πολυ απο τα αλλα κλουβια
 
όπως λέει ο giannis kid παραπάνω, μέχρι και του μεγέθους των κοκαντίλ, ότι καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι η ζευγαρώστρα... η κλασική ζευγαρώστρα είναι περίπου 30 πλάτος επι 60 -70 μήκος 4 πόρτες δύο πλάι και δύο μπροστα, και έχει δυνατότητα διαχωριστικού στη μέση.. όχι βέβαια διαχωρισμού για να μπούν δύο ζευγάρια, αλλά για να χωρίσεις το αρσενικό από το θηλυκό μόλις σκάσουν τα αυγά... και φυσικά για τα κοκαντίλ φτιαχτή φωλιά ξύλινη (κουτί) 15χ 25-28 περίπου και 15 ύψος.. ελπίζω να βοήθησα, θα τα ξαναπούμε..
 
Δεν θεωρώ καλή την ζευγαρώστρα για cockatiels από άποψη ύψους.
Δεν είναι άριστη λύση, αλλά θα μπορούσε στην ανάγκη για οικονομικούς λόγους να είναι αποδεκτή.
Η μόνη χρησιμότητα που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι αυτή που αναφέρι ο @Nbah παραπάνω, δηλαδή την περίπτωση ανάγκης διαχωρισμού του αρσενικού μετά την εκκόλαψη.
 
Στην εκτροφη μου εγω κατατην γνωμη μου η ζευγαρωστρα ειναι οτι το καλυτερο. Οι ζευαγρωστρες για παπαγαλουςεχουν βαθος 45 εκ
 
Στην εκτροφη μου εγω κατατην γνωμη μου η ζευγαρωστρα ειναι οτι το καλυτερο. Οι ζευαγρωστρες για παπαγαλουςεχουν βαθος 45 εκ
Κάνεις συστηματική αναπαραγωγή δηλαδή;
Θα ήθελες να μας έλεγες και τους λόγους που σε βολεύουν οι ζευγαρώστρες; Αφού έχεις κάποια εμπειρία καλό θα ήταν να την μοιραστείς και μαζί μας.
Δηλαδή χρησιμοποιείς ζευγαρώστρες μήκους 0,90 επί βάθος 0,45 και τι ύψος;
Πόσα ζευγάρια έχεις αν επιτρέπεται;
 
Εμπειρια στα κοκατιλ μεγαλη. Τα πουλια δεν πετανε προς τα πανω. Πετανε κατα μηκος και σε ενα τετοια κλουβι ο σκοπος και ο στοχος αυτος εξυπιρετητε. Τωρα συστημετικη δεν θα την ελεγα. Παω #ρωτοντας # πρωτα τα πουλια. Αυτο φυσικα δεν γινεται. Βλεπω συμαδια και μετα. Δεν τα βαζω οποτε τελειωνει η τροφη τους και πρεπει να παρω καινουρια οποτε πουλαω πουλια. Εχω 5 ποιοτηκα μα ποιοτηκα ζευγαρια μπαυζι 5 κοκατιλ και 5 παραδισια. Οι διαστασεις τις ζευγαρωστρας 90.45.50 . Με εξυπυρετουν λογω το οτι βαζω στο μισο τα δυο πουλια βαζω το χορισμα και καθαριζω ανετα την αλλη πλευρα. Επισις με ενα ζευγαρι με βοηθησε να το ταιριαξω
 
τα πουλια δεν πετανε προς τα πανω. Δεν τα βαζω οποτε τελειωνει η τροφη τους και πρεπει να παρω καινουρια οποτε πουλαω πουλια.
Καλά σε διαστάσεις κλουβιού (οποιουδήποτε όχι μόνο αυτού) η λέξη "πετάνε" είναι λίγο αστείο αλλά οι παπαγάλοι αναρριχώνται κιόλας, γι αυτό σε ρώτησα. Εντάξει πάντως κατάλαβα την λογική σου. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι εννοείς στην δεύτερη πρότασή σου.
 
Τι ακριβος. Γραφω οτι τον στοχο και τον σκοπο μας να πετανε τα πουλια εξυπιρετει η ζευγαρωστρα
 
δεν τα βαζω οποτε τελειωνει η τροφη τους και πρεπει να παρω καινουρια οποτε πουλαω πουλια.
Γιάννη αυτό σε ρώτησα να μου εξηγήσεις γιατί δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.
 
Back
Top