Γενικά Καλόγεροι στο μπαλκόνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sarpijk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sarpijk

PB Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2007
Μηνύματα
517
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σε όλους! Προσφατα ειδα οτι στο μπαλκόνι μου ερχόταν ένας καλόγερος και εψαχνε τις γλαστρες. Σκεφτηκα να βαλω μια ταιστρα οπως εχω δει να βαζουν σε κήπους στο εξωτερικό.
Με μια σύντομη αναζητησ βρήκα μια απλη ταιστρα κηπου στο γνωστό παιχνιδαδικο με κόστος 1,99€!

Για τροφή μεσα ειδα οτι κάνει να βαλεις ηλιόσπορο. Ήμουν σκεπτικος μιας και απ οσο ξέρω οι καλόγεροι ειναι κατα βαση εντομοφαγοι. Τελικα φαίνεται να τους αρεσει! Σημερα που ηταν μια πολυ κρυα μερα στη Βεροια ειχα τις πρώτες επισκέψεις!

plyfG50.webpka5xr3l.webpQUGOuZZ.webp
 
Ναι Σταυρο. Θεσσαλονίκη το εχει στο καταστημα Πυλαιας.
[automerge]1638390340[/automerge]
Mια ακομα φωτο που ξεχασα πριν
dYwxUAj.jpg
 
Ενα σημερινο βίντεο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Στέφανε τον τρώνε τον ηλιόσπορο; Βρίσκεις φλούδες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι τον τρωνε αλλα οχι οπως τα σποροφαγα. Το πατανε με το ποδι πανω σε μια επιφανεια και το χτυπανε με το ράμφος σαν να σκότωναν ενα εντομο. Πολλα το τρωνε επιτόπου στο μπαλκόνι και αλλα παίρνουν ενα σπορακι και φευγουν να το φανε καπου αλλού. Η ταιστρα αδειαζει ολο και πιο γρηγορα καθε μερα. Ειναι επισης εντυπωσιακό για ποτε το μαθανε ολα αυτα τα πουλια του ίδιου ειδους και έρχονται να τραφουν.
 
Έχω το ίδιο στον κήπο και τα πρώτα πουλιά που ήρθαν ήταν καλόγεροι μετά το πήραν χαμπάρι και τα σπουργίτια τα λούγαρα και οι σπίνοι, πολύ έξυπνα και κοινωνικά πουλιά οι καλόγεροι, μπορει να προσελκυσεις και άλλα είδη πουλιών στο μέλλον, πολύ όμορφα!
 

sarpijk

Στο κλουβί τι πουλάκι έχεις; και
στην δεύτερη φωτο το πουλί που φαίνετε να πετά είναι σκαθάκι(λούγαρο);
 
@thanasis
Στο κλουβί φλωρος ( εκτροφης). Στις φωτογραφίες ειναι ολα καλόγεροι. Δεν εχω αλλα ειδη δει στην ταιστρα εκτος απο λιγα σπουργίτια που αρχισαν να ερχονται αλλα δε πανε στην ταιστρα τρωνε απο κατω ο,τι πεφτει.
 
Λιγο πριν σκοτεινιάσει εξω οι επισκέπτες αυξάνονται για να λαβουν το βραδυνό τους.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δυο νεοι επισκέπτες έρχονται το τελευταίο διαστημα.
Θηλυκος σπινος
2XW2wZd.jpg

Και μια μικρουλα γαλαζοπαπαδιτσα
vmdi2YE.jpg


Πηρα απο πετσοπ μια τροφη για εντομοφαγα και την τρωνε μια χαρα. Γλίτωσα για λιγο και απο τα τσόφλια στο μπαλκόνι. Βεβαια ειναι ασύμφορη η τροφη αυτη οποτε θα παμε παλι σε ηλιόσπορο.

Οποιος μενει κοντα σε μερος με δέντρα αξιζει να κρεμάσει μια τετοια ταιστρα. Διαπιστωσα οτι πλεον προτιμω να βλεπω τα πουλιά ελεύθερα στο μπαλκονι παρα σε ενα κλουβι.
 
εμενα περυσι την Ανοιξη, κοντα στο σπιτι μου κανανε φωλια ενα ζευγαρι τρυποκαρυδοι και μεγαλωσαν με επιτυχια 2 πουλακια! Δεν ξερω αν ερθουν στην ιδια τρυπα δεντρου και φετος-παντως εχουν πλακα που ανοιγουν ευκολα τρυπες σε δεντρα και στυλους ΔΕΗ! Ηταν ιδια με αυτα της φωτογραφιας...Αν ξαναερθουν, θα στειλω φωτογραφιες.
 

Συνημμένα

  • bird-4461641_960_720.webp
    bird-4461641_960_720.webp
    34,6 KB · Προβολές: 13
Back
Top