Γενικά Καλόγερος Χ Γαλαζοπαπαδίτσα;

Diamante de gould

PB Member
Εγγραφή
11 Απρ 2008
Μηνύματα
603
Πόλη
Αθήνα
Βλεποντας το παρακατω βιντεο θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις για υβριδια στις παπαδιτσες μιας και απ' οτι εχω ακουσει εκτρεφονται κιολας στην Ευρωπη. Στο βιντεο νομιζω οτι ο αρσενικος καλογερος οντως ταιζει την γαλαζοπαπαδιτσα και δεν προσπαθει απλα να της παρει την φωλια (η οποια εχει εισοδο για γαλαζοπαπαδιτσες).

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Oδυσσεα πιστευω οτι δεν ειναι απιθανο να συμβαινει διοτι ανηκουν στο ιδιο Γενος. Παρολα αυτα εψαξα λιγο στη βιβλιογραφια και δεν εχω βρει κατι. Εκει που βρηκες αυτο το βιντεο δεν ελεγε τιποτα;
Εαν βρω κατι αργοτερα θα το γραψω εδω... 😉
 
Πολυ ενδιαφερον. Οντως στο βιντεο αυτο φαινεται. Αλλα υβριδισμος στη φυση; Για ποιο λογο;
 
Πολυ ενδιαφερον. Οντως στο βιντεο αυτο φαινεται. Αλλα υβριδισμος στη φυση; Για ποιο λογο;

Νομίζω οτι δεν υπάρχει εδώ, τέτοια περίπτωση. Πρόκειται για πουλιά της ίδιας οικογενείας. Οι απόγονοι τους θα είναι, γόνιμοι.
Στο χωριό είναι σε όλους γνωστό οτι οι τσίχλες που δεν φεύγουν για
τον βορά την Ανοιξη ζευγαρώνουν και με κοτσίφια.Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα τέτοια παραδείγματα.
 
Oδυσσεα πιστευω οτι δεν ειναι απιθανο να συμβαινει διοτι ανηκουν στο ιδιο Γενος. Παρολα αυτα εψαξα λιγο στη βιβλιογραφια και δεν εχω βρει κατι. Εκει που βρηκες αυτο το βιντεο δεν ελεγε τιποτα;
Εαν βρω κατι αργοτερα θα το γραψω εδω... 😉



Aνεστη οχι δεν ελεγε τιποτα. Οπως ακους και ο αφηγητης αναφερεται σε πουλια του ιδιου ειδους με μονη διαφορα το φυλο τους. Τυχαια το παρατηρησα.

Αν βρεις και φωτογραφια των απογονων που δινει ενα τετοιο ζευγαρι ανεβασε την εδω. Θα ειναι πολυ ενδιαφερον.
 
Νομίζω οτι δεν υπάρχει εδώ, τέτοια περίπτωση. Πρόκειται για πουλιά της ίδιας οικογενείας. Οι απόγονοι τους θα είναι, γόνιμοι.
Στο χωριό είναι σε όλους γνωστό οτι οι τσίχλες που δεν φεύγουν για
τον βορά την Ανοιξη ζευγαρώνουν και με κοτσίφια.Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα τέτοια παραδείγματα.



Μακη εχεις δικιο, μαλλον χρησιμοποιησα λαθος ορο και εγω. Η διαφορα μεγεθους των 2 ειδων παντως δεν ειναι μικρη.. Ελπιζω τα μικρα να χωρεσουν να βγουνε απο την φωλια :D
 
Πολυ ενδιαφερον. Οντως στο βιντεο αυτο φαινεται. Αλλα υβριδισμος στη φυση; Για ποιο λογο;


Διοτι σε μικρα ποσοστα συμβαινει και στη φυση αν θες "κατα λαθος". Απλα ειναι σε τοσο περιορισμενη εκταση που η τα ατομα αυτα θα ειναι στειρα και θα τελειωσει εκει η ολη ιστορια η θα αφομοιωθουν ομαλα απο τον πληθυσμο λογω αριθμητικης υπεροχης των πολλων και μονο. :)

Οδυσσεα, βρηκα παρολα αυτα οτι και τα δυο αυτα ηδη παραγουν υβριδια με αλλα συγγενικα τους ειδη απλα δεν βρηκα κατι για αυτα τα δυο μεταξυ τους.
 
Noμιζω πως εδω κατι λεει... :)

Μιλαει για ενα πειραμα που εγινε οπου ανταλλαχθηκαν τα αυγα απο τις φωλιες των δυο συγγενων ειδων για τα οποια μιλαμε με σκοπο να παρατηρηθει η αναπαραγωγικη συμπεριφορα που αποτυπωνεται απο τους γονεις στους απογονους.

Λεει σε καποιο σημειο οτι απο αυτο το πειραμα προεκυψαν και υβριδικα ζευγαρια για τα οποια ως τωρα δεν υπαρχει βιβλιογραφια και δεν εχει μελετηθει εαν παραγουν βιωσιμους απογονους.

πηγη : The Slagsvold Group - Projects - Grants - Lars Erik Johannessen
 
Back
Top