Γενικά Καλύπτει τα parrotlet η τροφή για μικρούς παπαγάλους ή χρειάζονται για μεσαίους;

Εγγραφή
21 Μαϊ 2021
Μηνύματα
441
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει...διάβασα ότι η τροφή για μικρούς παπαγάλους δεν τα καλύπτει διατροφικά και θέλουν για μεσαίους. Γνωρίζετε κάτι γύρω απ' αυτό;
 
Εγώ που έχω μπάτζι δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο.... δίνω σπόρους, αυγοτροφη, σουπιοκοκαλο, γκριτ και λαχανικά και είναι μια χαρά. Τώρα για τα παροτλετ να ισχύει κάτι τέτοιο δεν γνωρίζω αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο
 
@Irene chatzimichail αα μάλιστα λοιπόν αυτό αναφέρεται καθαρά στην παπαγαλινη, υπάρχουν μείγματα σπόρων που περιέχουν και άλλα σπορακια μέσα για ποικιλία οπότε να ψάξεις κάτι τέτοιο
[automerge]1661015287[/automerge]
Μπορείς να δεις αυτές για κοκατιλ ή για λοβμπιντ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σωστά διάβασες. Τα πάρροτλετ χρειάζονται τροφή για μεσαίους παπαγάλους κατά προτίμηση χωρίς ηλιόσπορο, έτσι ώστε να τρέφονται σωστά. Οποιοδήποτε συσκευασμένο μείγμα με εικόνα κοκατίλ ή lovebird στην συσκευασία είναι κατάλληλο. Κατά την ταπεινή μου άποψη και από προσωπική εμπειρία, τα μείγματα της Versele Laga και της Vadigran είναι ένα επίπεδο πάνω από τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά.
 
@jk1980 σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,θα πάρω versele laga καθώς είναι η εταιρεία που χρησιμοποιω γενικά και στα υπόλοιπα πουλιά μου. Επίσης το θέμα της ποτιστρας..πίνουν απ' τις κλασικές ή να πάρω ανοξείδωτο μπολακι;
 
@jk1980 σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,θα πάρω versele laga καθώς είναι η εταιρεία που χρησιμοποιω γενικά και στα υπόλοιπα πουλιά μου. Επίσης το θέμα της ποτιστρας..πίνουν απ' τις κλασικές ή να πάρω ανοξείδωτο μπολακι;
Πίνουν από τις κλασικές, δεν χρειάζονται μπολάκι. Επίσης πίνουν και από ποτίστρες υποπίεσης. Αν έχεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Μόνο αυτές χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια.
 
Back
Top