Αναπαραγωγή Καμία συμβουλή από έμπειρους στην αναπαραγωγή πάροτλετ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Καλησπέρα ομάδα έχω ένα ζευγάρι παροτλετ τ οποίο ενώ ζευγαρώνει,κοιμούνται μαζί ,ταΐζονται, η διατροφή τους είναι υπέρ μπουσταρισμενη ,διότι κάνω σε όλα προετοιμασία πριν την αναπαραγωγή , κ σε αυτά ακόμη Συνεχίζω διότι βάζω στα πουλιά μου που έχουν μικρά ,όποτε μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται κ η γλάστρα που λένε ,κ ενώ έχω φωλιά μπαίνουν σκαλίζουν όλη μέρα και αυγό πουθενά εδώ ξ ένα μήνα το ιδιο πράγμα, καμία συμβουλή; κάποιος πιο έμπειρος σε αυτό το είδος ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα. Είναι η δεύτερη φορά που βάζω τα parrotlet μου να ζευγαρώσουν και έκαναν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Άργησε το θηλυκό να κάνει αυγό, αλλά έκανε. Από την στιγμή που τους δίνεις ότι χρειάζεται το μόνο που μένει είναι να κάνεις υπομονή.
 
@Ariadnh ευχαριστώ για την ενημέρωση κάνω υπομονή σίγουρα κάθε μέρα ακόμη κ τψρα τρώνε ότι χρειάζεται. Κάθε μέρα έχουν είτε φρούτα είτε πρασινάδες κ δυο τρεις φορές την εβδομάδα αυγό αυτό συμβαίνει τψρα 3 μήνες αυτή η διατροφή ,
 
@jk1980 εξωτερικό χώρο τα εζω σε μια μεγάλη ζευγαρωστρα αρκετά μεγάλη για το μέγεθος τους έχω ξύλινη φωλιά με υλικό πριονίδι
 
@jk1980 ναι Μάρτιο τα έβαλα απλά τα κοκατιλ μου κ τα μπατζι κ τα λοβ προχώρησαν καο αυτά τπτ ακόμα , είναι δίκης μου κατασκευής η φωλιά πιο μεγάλη από τον μπατζι σίγουρα 5-8 πόντους μεγαλύτερη
 
Γενικά τα πάρροτλετ δεν θεωρούνται από τα εύκολα πουλιά για αναπαραγωγή. Επίσης κάθε ζευγάρι έχει τις ιδιαιτερότητές του οπότε δεν πρέπει να τα συγκρίνεις μεταξύ τους, ειδικά αφού πρόκειται για διαφορετικά είδη. Αν το ζευγάρι είναι νέο στο χώρο μπορεί να μην έχει προσαρμοστεί ακόμα 100 %. Μπορεί να τα έχει πάει λίγο πίσω ο καιρός μια και έβαλες νωρίς φωλιά, μπορεί να μην τους κάνει η φωλιά ή απλά να μην νιώθουν την απαραίτητη ασφάλεια. Υποθέσεις μπορούν να γίνουν πολλές. Σημαντικό είναι ότι πουλάκια τα έχουν βρει μεταξύ τους, οπότε πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα δεις και αυγά. Τι ηλικίες έχουν;
 
@jk1980 είναι 14 μηνών τα έχω στον ίδιο. Χώρο στο ίδιο σημείο από πέρυσι τον Ιούλιο , όποτε να αφερεσω την φωλιά για κάποιες μέρες η να την αφήσω κ όσο πάει ;
 
Back
Top