Γενικά Κανάρα έκανε δυο αυγά, θα κλωσάει αυγά 8 ημερών καρδερίνας

stefanos091

PB New Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2019
Μηνύματα
45
Γεια στο φόρουμ, πείρα αυγά καρδερινας από εκτροφέα, αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι αν καναρα που έκανε 2αυγο σήμερα κλωσισει 8 ημερών αυγά καρδερινας;
 
Αν δεις την κανάρα να κάθεται συνέχεια στην φωλιά θα τα επωάσει.
Αν τα αυγά έχουν μείνει ώρες εκτός φωλιάς υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να έχουν καταστραφεί.
 
Φίλε μου Γιάννη σε ευχαριστώ σήμερα τα πήρα και τα έβαλα τώρα κατά της 10 το βραδάκι και την είδα έκατσε. Πηρα τα δυο αυγουλακια της και τα έβαλα σε άλλη καναρα και έβαλα δυο αυγουλακια καρδερινας αύριο θα δω αν κάθεται κανονικά. Απλα έβγαλα τον αρσενικό γιατί είναι πολύ τσαναμπετης
[automerge]1592081780[/automerge]
Και κάτι ακόμη,υπάρχει περίπτωση να τα αφήσει γιατί θα τα νιώθει που είναι 8ημερων
 
Και κάτι ακόμη,υπάρχει περίπτωση να τα αφήσει γιατί θα τα νιώθει που είναι 8ημερων
Δεν νομίζω.
Να γνωρίζεις όμως πως για να χρησιμοποιήσεις την κανάρα ως παραμάνα για τα αυγά της καρδερίνας θα πρέπει να μεταφέρεις και τα υπόλοιπα αυγά που θα κάνει (3-4) σε άλλη κανάρα για να τα επωάσει.
πείρα αυγά καρδερινας από εκτροφέα
8 ημερών αυγά καρδερινας;
Αν θες πες γιατί τα πήρες αυγά και δεν περίμενες να τα πάρεις έτοιμα πουλάκια χωρίς να ρισκάρεις την διακοπή της επώασης τους.
 
Ναι να πω την αλήθεια το μετάνιωσα γιατί ρισκάρω με αυτό αλλά ήθελα να τα βγάλει η καναρα μου και να τα αναλάβω εγώ προσωπικά μόλις γίνουν 6ημερων για να είναι ημέρα εντελώς και να μην με φοβούνται! Τα αγαπάω τα πουλάκια μου και δεν θελω σε καμία περίπτωση έστω και λίγο να φοβούνται, είναι η πρώτη φορά που παίρνω αυγά
[automerge]1592083102[/automerge]
Και επίσης η επώαση τον αυγων από φωλιά σε φωλιά ήταν 30 λεπτά προσπάθησα να είμαι όσο πιο γρήγορα γίνεται στο σπίτι μου
 
@stefanos091 , το ερώτημα που τίθεται ειναι αν πράγματι η καναρα σου έχει ξεκινήσει να κλωσσά υπό την έννοια αν όντως έχει "ανεβάσει θερμοκρασία" ώστε να συνεχιστεί και η επώαση των αυτών της καρδερίνας. Το θέτω, διότι δεν επωάζουν όλες οι κανάτες από το πρώτο ή δεύτερο αυγό, και για αυτό παρατηρούμε ότι τα αυγά τους συχνά εκκολάπτονται 14 ημέρες αφου έχουν βιδώνει στη φωλιά, 14 δλδ ημέρες από τη γέννηση του τρίτου αυγού.
Ο εκτροφέας που σου τα έδωσε, πως και επείσθη για τέτοιο εγχείρημα; Η καρδερίνα του ειναι από αυτές που τα παρατούν μετά από λίγες ημέρες;
Εύχομαι καλη επώαση!
 
πείρα αυγά καρδερινας από εκτροφέα
Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω. Κανένας εκτροφέας δεν δίνει αυγά καρδερίνας. Όλοι έχουν μια δύο κανάρες ως παραμάνες. Ακόμη και αν του ξεμείνουν, για όποιο λόγο, τα βάζει για επώαση.
 
Παιδιά έγινε λάθος τον ημερών το αυγό έσκασε
[automerge]1592138610[/automerge]
Η καναρα κάθεται πάντως στην φωλιά κανονικά, αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν θα τα μεγαλώσει; Γενικά είναι καλή μάνα μου μεγάλωσε πουλιά
[automerge]1592139100[/automerge]
Απλά έκανε το τρίτο αυγό σήμερα και έσκασε το αυγό καρδερινας, τα δικά της τα πήρα αλλά συνέχισε να κάθεται
 
Τελευταία επεξεργασία:
τα δικά της τα πήρα αλλά συνέχισε να κάθεται
Θα πρέπει να συνεχίσεις να παίρνεις τα δικά της αυγά, σίγουρα θα τα μεγαλώσει τα μικρά.
Ελπίζω να έχεις και άλλες παραμάνες που θα επωάσουν και μεγαλώσουν τα αυγά της κανάρας.
 
Έχω άλλες δυο φίλε μου Γιάννη, απλά τρόμαξα σήμερα πάω να δω αν είναι όλα καλά και τσαπππ τα γεννητούρια, αμέσως πήρα τον φίλο μου τηλ και μου λέει λες να έκανα λάθος της μέρες;και πάει να δει και αυτός τα δικά του και είχε και αυτός ένα νεοσσό.
 
Καλησπέρα σε όλους. Θα συνεχίσω αυτό με τα πουλάκια, έσκασε το ένα το δεύτερο δεν είχε σκάσει και το πρόλαβα εγώ πέρασαν δυο μέρες και δεν έβλεπα να βγαίνει, έτσι πήρα τον φίλο μου που τα πήρα και του το είπα και τον ρώτησα αν τα δικά του είχαν βγει όλα και μου είπε ναι. Οποτε έκατσα με ένα πλαστικό μικρό αντικείμενο και άρχισα να το σκαλίζω αφού είχα κάνει ωοσκόπηση για να δω που υπάρχει κενό για να το κανω, σιγά σιγά βγήκε έτοιμο να ψοφήσει. Με την καναρα και με την δικιά μου βοήθεια σώθηκε το πουλάκι,όμως η καναρα τα τάισε δυο μέρες και μετά ατάιστα. Οποτε ανέλαβα εγώ ο ίδιος με κρέμα και τα πουλάκια μου τα έχω και με λάμπα για να ζεσταίνονται και άρχισαν τρώνε πολύ καλά :)
 
Back
Top