Αναπαραγωγή Κανάρα έκανε 4 αυγά και πέταξε τα 2 έξω από τη φωλιά

Kokkinidisval

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2021
Μηνύματα
4
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους σας!

Είμαι νέος στο χώρο και από τον Ιούνιο του 2020, έχω ένα καναρινάκι (μάλλον αρσενικό)... λέω μάλλον γιατί ποτέ δεν το άκουσα να κελαηδάει όπως αυτά που βλέπω στα δικά σας βιντεάκια... βέβαια από εκεί που το αγόρασα ήταν σε ξεχωριστό κλουβάκι μόνος του. Υπήρξε και μια γρήγορη μάτια από τον καταστηματάρχη και μου επιβεβαίωσε ότι είναι αρσενικός.

μετά από αρκετούς μήνες μοναξιάς πήγα στο ίδιο κατάστημα να του πάρω και παρέα... πηρα ξεχωριστό κλουβάκι για την θηλυκιά και τους είχα δίπλα δίπλα χωρίς να βλέπει ο ένας τον άλλον για 2-2,5 μήνες... κάποια στιγμή είδα Ότι προσπαθούσαν να φάνε το ενδιάμεσο χαρτί και κάνουν μεγάλες προσπάθειες ανεβαίνοντας στις άκρες του κλουβιού για να δει ο ένας τον άλλον και αποφάσισαν στα μέσα του Φεβρουαρίου να τα βάλω μαζί στο ίδιο κλουβί. Ο αρσενικός απευθείας πήγε της έδωσε τροφή στο στόμα και είδα ότι κάνουν παρέα πηδούσαν από κλαδάκι σε κλαδάκι και ο αρσενικός κυνηγούσε τη θηλυκιά . 15 Φεβρουαρίου μου έκανε το τέταρτο και τελευταίο της αυγουλάκι (έκανε 1 κάθε μεσημέρι) και μετά από 1-2 μέρες βίδωσε πάνω στη φωλιά της όπως λέτε εδώ μέσα.
Το πρόβλημα είναι ότι πέταξε μόνη της 2 αυγα έξω απο τη φωλιά τα οποία ήταν σαν άδεια. Το δεύτερο το πέταξε πριν 3 μέρες (28 Φεβρουαρίου) και αυτό είχε κάτι σαν κρόκο μέσα σφιχτό μεν, αλλά στεγνό δε... από προχθές δεν πηγαινει στη φωλιά της άλλο... και σήμερα βλέπω με απορία ότι ο αρσενικός κάθεται πάνω στα αυγα! Τα άφησα μέσα γιατί ήθελα πρώτα να ακούσω την άποψή σας...

Τι λέτε;!
[automerge]1614770183[/automerge]
Εδώ είναι το σετάρισμά μου...
[automerge]1614770235[/automerge]
Και τώρα είναι έτσι...
 

Συνημμένα

  • AA97F16C-CF02-439A-9450-ED2F0847B1A4.webp
    AA97F16C-CF02-439A-9450-ED2F0847B1A4.webp
    148,8 KB · Προβολές: 25
  • C888EBF5-F9F2-4855-8DB4-A83D6A572CD0.webp
    C888EBF5-F9F2-4855-8DB4-A83D6A572CD0.webp
    137,5 KB · Προβολές: 25
Τελευταία επεξεργασία:
Τα άφησα μέσα γιατί ήθελα πρώτα να ακούσω την άποψή σας...
Το πρώτο λάθος είναι το κλουβί, δεν είναι κατάλληλο για αναπαραγωγή, πρέπει να πάρεις μια ζευγαρώστρα που θα έχεις την δυνατότητα να τοποθετείς το διαχωριστικό όταν χρειάζεται, θα σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις πολλά πιθανά προβλήματα.

Το δεύτερο λάθος που βλέπω είναι ότι στην φωλιά δεν έχεις βάλει τσόχα, χωρίς την τσόχα το νήμα της φωλιά είναι ασταθές και τα πουλιά δυσκολεύονται - γλιστράνε όταν κινούνται μέσα στην φωλιά.
Τα αυγά προφανώς ήταν άσπορα για αυτό και η κανάρα τα παράτησε και σταμάτησε την προσπάθεια.
Να αφαιρέσεις το τελευταίο αυγό και το νήμα, να τοποθετήσεις τσόχα στην φωλιά και να δώσεις νέο νήμα για να την φτιάξουν πάλι και να προχωρήσουν στην δεύτερη προσπάθεια.
 
Έχετε δίκαιο... ο αρσενικός τραβούσε το νήμα μέχρι που άδειασε εντελώς η φωλιά και πρόσθεσα εγώ έξτρα απευθείας μέσα στη φωλιά με τσιμπίδα...
 
@Kokkinidisval Διάβασε αν θέλεις προσεκτικά το άρθρο μας για την αναπαραγωγή των καναρινιών. Έχεις πολλά "κενά" και θα σε βοηθήσει να αντιληφθείς καλύτερα τα βασικά αλλά και τις τοποθετήσεις μας σε αυτή τη συζήτηση.

 
Back
Top