Αναπαραγωγή Κανάρα έφτιαξε φωλιά αλλά από αυγά τίποτα

Alex alex

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
47
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Η καναρα μου έχει φτιάξει φωλιά εδώ και 4 μέρες αλλα αυγό δεν έχει κάνει.
Της έκανα Φουλ προετοιμασία οτι χρειάζεται. Δεν είναι πρωτάρα μου έχει ξανα χαρίσει και αλλες γέννες πέρυσι και πρόπερσι.
Η αλήθεια είναι με το αρσενικό που την έχω δεν έχω δει βατεμα αλλα σχεδόν ποτέ δν κάθομαι κιόλας να τα παρατηρώ οπότε δν είμαι σίγουρος αν ζευγάρωσαν η όχι.
Τι μου προτείνεται να κάνω?.
Έχω ακόμη 1 αρσενικό που είναι φουλλ πυρωμένο απλά είναι γιος της😅 απο την περσινή γεννα.
Πάντως όταν τα είχα βάλει μαζί για περιεργια ήχαν άψογη χημεία το αρσενικό (που είναι γιος της) την τάιζε και η θυλικια ειχε κατεβασμένα τα φτερά της έδειχνε ότι ήθελε να ζευγωρωσει μαζί του αλλα δεν τα άφησα της έβαλα άλλον (αυτός που είναι τώρα μαζί της) αλλα δν έχω δει τίποτα που να δηλώνει ότι είναι ζευγάρι μόνο εχθές είδα που την "φίλησε" το αρσενικό για κλασματα δευτερολέπτου.
Τι μου προτείνεται να κάνω?
 
Έχω ακόμη 1 αρσενικό που είναι φουλλ πυρωμένο απλά είναι γιος της
Αυτό ''απαγορεύεται'' γιατί θα γίνει αιμομιξία που μπορεί να έχει άσχημα αποτελέσματα για τους νεοσσούς που θα γεννηθούν.
Τι μου προτείνεται να κάνω?
Θα κάνεις υπομονή και θα περιμένεις, αν δεν τσακώνονται και συμβιώνουν αρμονικά θα τα καταφέρουν.
 
Δεν είναι ακόμη έτοιμη.
Σε τι χώρο βρίσκονται; Εσωτερικό ή εξωτερικό; Υπάρχει σουπιοκοκαλο στο κλουβί; Ποιά τροφή δίνεις;
 
@Liakos18 ναι υπάρχει σουπιοκοκαλο. Σε εσωτερικο χώρο ήταν.
Η τροφή που της δίνω δν ξέρω πώς λέγεται.
Τι εννοείς δεν είναι έτοιμη? Και φωλιά έφτιαξε και πυρωμένη είναι πως το εννοείς?.
 
Μπορεί να έφτιαξε φωλιά, αλλά χρειάζεται κάποιος χρόνος να ολοκληρώσει την δημιουργία του κελύφους των αυγών μέσα της, και απαραίτητο στοιχείο για αυτή την διαδικασία είναι το ασβέστιο. Επίσης δεν είναι για όλα τα καναρίνια το ίδιο. Αλλά φτιάχνουν φωλιά και γεννούν μετά από 1 ημέρα και αλλά ποιό αργά. Εφόσον υπάρχει στο κλουβί σουπιοκόκαλο, πιστεύω πως δεν θα αργήσεις να δεις το πρώτο αυγό.
 
Back
Top