Ασθένειες Κανάρα έχει βγάλει κάτι στο δεξί πόδι

Nickoeo75

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2022
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθηνα
Εχω ενα θεμα με τι μια Καναρα....μου εχει βγαλει κατι στο δεξι ποδι στην ακρη του δαχτυλου που ξεκιναει το νυχι...
Σας τα Αναρτησα
Για να το βοηθησω του βαζω epithol αλλα βλεπω σαν να πρηζετε και χειροτερευη....
 

Συνημμένα

  • IMG_20221111_173451_802.webp
    IMG_20221111_173451_802.webp
    25,8 KB · Προβολές: 29
  • IMG_20221111_173237_014.webp
    IMG_20221111_173237_014.webp
    31,8 KB · Προβολές: 29
Καλώς ήρθες!!
Θα αντικαθιστούσα τις πατηθρες με ξύλινες σε διαφορετικό πάχος την κάθε μια και θα συνέχιζα την αγωγή με epithol.
Καθημερινή αλλαγή και καθάρισμα πατηθρων.
Ελπίζω να βοήθησα. Καλη συνέχεια.
Αν μπορεις να ενημερώνεις με φωτογραφίες με την εξέλιξη ώστε να βοηθήθουν και άλλοι στο μέλλον από το άρθρο σου.
 
Καλησπερα Παντελη Ευχαριστω γισ τι συμβουλη....οταν λες σε ξυλινες πατηθρες θα εννοεις τις στρογγυλες τις λεπτες!; Εχω παρατηρηση οτι δεν μπορει να το πατηση το δεξι και το μαζευη και εδω και κανα δυο τρεις μερες σαν να το ενοχλη κατι και το αριστερο και το μαζευη και αυτο λιγες φορες αλλα δεν φαινετε εξωτερικα να εχει κατι.... Δεν ξερω αλλα αρχιζω να ανυσηχω.... Καποια στιγμη θα βγαλω καινουρια φωτο... Ευχαριστω πολυ
 
Φαίνεται για ευλογιά (είναι η εποχή της) από μολυσμένο κουνούπι.
Δεν χρειάζεται epithol, αραιωμένο διάλυμα betadine επάνω στην πληγή καθημερινά για μια εβδομάδα χρειάζεται.
Επίσης καθημερινή καθαριότητα στο κλουβί και τις πατήθρες, για να μην υπάρξει επιμόλυνση.
Μην ανησυχείς σε μια εβδομάδα θα επανέλθει.
Επειδή διάβασα ότι έχεις και άλλα πουλάκια το συγκεκριμένο θα πρέπει να απομακρυνθεί για 2-3 εβδομάδες από τα υπόλοιπα γιατί μπορεί η ευλογιά να μεταδοθεί μέσω της άμεσης επαφής, όπως και από το νερό και την τροφή.
 
@Nickoeo75
Σε περίπτωση που ένα καναρίνι περάσει ευλογιά παραμένει φορέας της νόσου γι'αυτό δεν το βάζουμε ποτέ ξανά σε αναπαραγωγή γιατί υπάρχει ο κίνδυνος μετάδοσης του ιού στους νεοσσούς.
 
Καλησπερα σε ολη την Ομαδα.....σημερα τραβηξα φρεσκες φωτο απο την Καναρα....
[automerge]1668268351[/automerge]
Παραμενη το προβλημα δυσκολευετε να το πατηση και το σηκωνη
[automerge]1668268399[/automerge]
Να σας συστησω και ολοι την Οικογενεια!!!
 

Συνημμένα

  • IMG_20221112_174440_346.webp
    IMG_20221112_174440_346.webp
    50,7 KB · Προβολές: 33
  • IMG_20221112_174336_970.webp
    IMG_20221112_174336_970.webp
    46,8 KB · Προβολές: 31
  • IMG_20221112_174235_620.webp
    IMG_20221112_174235_620.webp
    36,8 KB · Προβολές: 31
  • IMG_20221112_174158_959.webp
    IMG_20221112_174158_959.webp
    113,2 KB · Προβολές: 31
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Μου δίνει την εντύπωση ποδοδερματίτιδας και όχι ευλογιάς.
Στην ποδοδερματίτιδα βοηθάει η επάλειψη με αλοιφή fucidin (από φαρμακείο) 3 φορές την ημέρα για 6-7 ημέρες.

Αν υπάρχει η δυνατότητα εξέτασης από Πτηνίατρο αυτή θα ήταν η πιο αξιόπιστη λύση.
 
Μου δίνει την εντύπωση ποδοδερματίτιδας και όχι ευλογιάς.
Μετά από προσεκτική παρατήρηση της φωτογραφίας καταλήγω και εγώ ότι είναι ευλογιά.
Ζητώ συγνώμη για την βιαστική κρίση μου.
Στην φωτογραφία είναι εμφανή τα χαρακτηριστικά οζίδια της ευλογιάς
IMG_20221112_174336_970.webp
αραιωμένο διάλυμα betadine επάνω στην πληγή καθημερινά για μια εβδομάδα χρειάζεται.
Μπορεί να χρειαστεί να πάρει και κάποια αντιβίωση (όχι για την ευλογιά) που θα το καλύψει από κάποια περαιτέρω μόλυνση στο πόδι, ένας Πτηνίατρος θα μπορούσε να προτείνει την κατάλληλη.
 
Επομένως τώρα που ξεκαθαρίστηκε ότι πιθανά έχουμε κρούσμα ευλογιάς θα πρέπει να γίνουν επίσης και οι κατάλληλες προληπτικές κινήσεις (αν δεν έχουν κολλήσει και τα άλλα πουλιά ήδη, τα οποία επίσης θα πρέπει να παρακολουθούνται στενά τις επόμενες εβδομάδες) προκειμένου να μειώσουμε τις πιθανότητες, αν δεν έχει μεταδοθεί ο Ιός, αυτό να συμβεί στο άμεσο μέλλον. Επειδή λοιπόν ο Ιός μεταδίδεται μέσω εκκρίσεων σάλιου ή / και υπολειμμάτων αίματος, αλλά επίσης υπάρχει περίπτωση να τους έχει μεταδοθεί από τον ίδιο φορέα, δλδ από κουνούπι:
  • Απομονώνεις το συγκεκριμένο πτηνό σε ατομικό κλουβί. Το καθαρίζεις πάντοτε τελευταίο, ώστε τα χέρια σου να μην μεταδώσουν ιικό φορτίο στα άλλα κλουβιά. Το κλουβί του επίσης το τυλίγεις από παντού με τούλι, κουνουπιέρα, ώστε να μην κινδυνεύει να τσιμπηθεί από άλλο κουνούπι, το οποίο στη συνέχεια θα μολύνει τα άλλα σου καναρίνια.
  • Απομονώνεις όλα τα άλλα πτηνά που έχεις σε όσο το δυνατό δικά τους κλουβιά, ώστε να παρακολουθείς, καλύτερα, αν υπάρχει η δυνατότητα ένα κλουβί ανά πτηνό, και ομοίως τυλίγεις τα κλουβιά με τούλι για τους παραπάνω λόγους.
  • Αν και δεν είθισται να προτείνουμε αντιβιώσεις, απλά σου εφιστώ την προσοχή, ώστε αν υποπτευτείς ότι υπάρχει δευτερογενής λοίμωξη, λόγω πτώσης του ανοσοποιητικού του καναρινιού, έχε στο νου σου τον πλησιέστερο αξιόπιστο κτηνίατρο με γνώσεις, εμπειρία στην παθολογία πτηνών, ώστε να σου συστήσει αντιβίωση, όσο θα υπάρχει καιρός.
 
Back
Top