Φροντίδα Κανάρα έχει μαδήσει μέχρι τον λαιμό και είναι ζαρωμένη

CANARY LONE

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2021
Μηνύματα
25
Γεια σας , όπως έχω πει και σε άλλη μου ανάρτηση αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα με μια κανάρα μου περίπου 7 μηνών .Καταρχήν από τέλη Ιανουαρίου κάνει 6 περίπου αυγά κάθε βδομάδα και έχει κάνει και 2 άσπορες γέννες (της δίνω ασβέστιο στο νερό και σουπιοκόκαλο ) , τώρα της έχω αλλάξει περιβάλλον κλουβί και δεν ακούει αρσενικά . Αλλά σήμερα την φύσηξα από κάτω και είδα ότι έχει μαδήσει μέχρι τον λαιμό και είναι αρκετά ζαρωμένη .
Ανησυχώ πάρα πολύ τι πρέπει να κάνω ;
 
Καταρχήν από τέλη Ιανουαρίου κάνει 6 περίπου αυγά κάθε βδομάδα και έχει κάνει και 2 άσπορες γέννες
Μιλάμε για 8 εβδομάδες, δλδ 48 αυγά...μάλλον κάποιο λάθος έχει γίνει στη διατύπωση.
Την άφησες ποτέ να κλωσσήσει;
μια κανάρα μου περίπου 7 μηνών
Είσαι βέβαιος / η για την ηλικία της; Φοράει ας πούμε δαχτυλίδι στο πόδι, κλειστό μεταλλικό με αναγραφόμενη τη χρονιά γέννησης, γεννήθηκε σπίτι σου ή σε κάποιον γνωστό σου; Ρωτώ διότι τα καναρίνια 7 μηνών δεν κάνουν αυγά.
 
Συνολικά πόσα αυγά έχει κάνει μέχρι τώρα ?

Ανέβασε φωτογραφίες (,).
Διότι πλέον δεν τα μετράω αλλά σίγουρα 30
[automerge]1617006436[/automerge]
Μιλάμε για 8 εβδομάδες, δλδ 48 αυγά...μάλλον κάποιο λάθος έχει γίνει στη διατύπωση.
Την άφησες ποτέ να κλωσσήσει;

Είσαι βέβαιος / η για την ηλικία της; Φοράει ας πούμε δαχτυλίδι στο πόδι, κλειστό μεταλλικό με αναγραφόμενη τη χρονιά γέννησης, γεννήθηκε σπίτι σου ή σε κάποιον γνωστό σου; Ρωτώ διότι τα καναρίνια 7 μηνών δεν κάνουν αυγά.
Εχει κανει περιπου 30 αυγα και την εχω βαλει να κλωσσησει 2 φορες αλλα ηταν ασπορα
Για την ηλικια ειμαι σιγουρη γιατι εγω την εβγαλα τον Αυγουστο
 
Προσωπικά, σε κάθε άλλη περίπτωση, θα σε παρότρυνα να σκεφτείς να τη βάλεις με αρσενικό ώστε να μεγαλώσει μικρά, μήπως και επανέλθει...αλλά τώρα η κατάστασή της, ειδικά όπως την περιγράφεις και με 30 αυγά είναι μάλλον φοβερά επιβεβαρυμένη ώστε να δώσει ενέργεια σε νεοσσούς. Θα έλεγα να την πας σε γιατρό
 
Προσωπικά, σε κάθε άλλη περίπτωση, θα σε παρότρυνα να σκεφτείς να τη βάλεις με αρσενικό ώστε να μεγαλώσει μικρά, μήπως και επανέλθει...αλλά τώρα η κατάστασή της, ειδικά όπως την περιγράφεις και με 30 αυγά είναι μάλλον φοβερά επιβεβαρυμένη ώστε να δώσει ενέργεια σε νεοσσούς. Θα έλεγα να την πας σε γιατρό
Σε ευχαριστώ θα προσπαθησω να βρω καποιον πτηνιατρο γιατι στην περιοχη που μενω ειναι λιγο δυσκολο
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Θα είχε ενδιαφερον να βλεπαμε και το λαιμο.
Σε οτι αναφορα το ζαρωμα θα ειχε μεγαλυτερη αξια ως εύρημα σε ενα μη ταλαιπωρημένο πουλακι.

Η συνεχιζόμενη χρηση ασβεστιου εχει και παρενέργειες,πρεπει να σταματησει η παραγωγη αυγων.
 
Back
Top