Αναπαραγωγή Κανάρα αγνοεί την καινούρια φωλιά

THODORIS1982

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
759
Πόλη
Λάρισα
Aπο χθες ο μοναδικος νεοσσος ζευγαριου μου αρχισε σιγα σιγα να βγαινει απο τη φωλια. Ειναι 16 ημερων. Εγω εβαλα καινουρια φωλια και νημα αντιδιαμετρικα της παλιας επειδη το ζευγαρι απο την 13 μερα του νεοσσου βγαζει τα ματια του ακομα και μεσα στη φωλια. Η καναρα εστρωσε την υπαρχον φωλια και προσπαθει απο χθες να πεταξει τον νεοσσο εκτος τησ φωλιας. Τον μικρο τον ταιζει ο μπαμπας του και η καναρα εκανε σημερα αυγο στην παλια φωλια. Ο νεοοσος δε ξεκολλα απο την μανα του η οποια συνεχως τον διωχνει αντιθετοσ με τον πατερα που δεν εχει προβλhμα να βατευει και να ταιζει. Ο μικρος εχει μια αδυναμια στη λινατσα καθωσ την περρισσοτερη μερα την περναει πανω στο καλαθακι του υλικου φωλιας. Τι πρεπει να κάνω;
 
σου προτεινω αυτο
φτιαξε προχειρα την καινουρια φωλιτσα.Αναστατωνεις λιγο τα πουλια απο το ολο εγχειρημα αλλα ο νεοοσος θα καθεται στην καινουρια φωλια. Ο δε πατερας θα γινει βεγγος. Θα τρεχει απο φωλια σε φωλια για ταισμα

:D

Καλη συνεχεια φιλε μου
 
Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά και αν έχεις κάνει το ίδιο, αλλά στη θέση σου θα έβαζα μια καινούργια φωλιά σε διαφορετικό μέρος και μέσα σε αυτήν θα έβαζα το μικρό. Στη συνέχεια, θα τοποθετούσα μία καινούργια φωλιά στη θέση της παλαιάς ώστε να τη φτιάξει η κανάρα για τον επόμενο γύρο.
 
Συμφωνώ με τον Στάυρο. Δύο νέες φωλιές ίσως βουθήσουν την κατάσταση. Τον καημένο τον αρσενικό λυπάμαι που θα τρέχει μια απο δω μια απο εκει.
 
Αφού έχει ήδη κάνει αυγό, Σταύρο
δεν επιτρέπεται να της χαλάσει την φωλιά.

Επείσης ο νεοσσός δεν θα κάτσει στην καινούργια φωλιά.
Θα πάει σ' αυτήν που κλωσσάει η μάννα του.
Μη σε ανησυχεί όμως και να τον πετάξει έξω η κανάρα
αφού τον ταίζει ο κάναρος,
δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.
 
Θα έλεγα Θοδωρή οτι όλα πάνε
πολύ καλά. Μόνον πρέπει αυτή την φορά να
προσέξεις να μην υπερβάλεις σε λιπαρούς
σπόρους και αυγοτροφές όσο η κανάρα
θα εποάζει. Για να μην την "ανεβάσεις" πάλι πολύ
και θέλει να φτιάξει νέα φωλια και αυγά
πρίν "βγάλει" τους νεοσσούς στο κλαρί.
Δώσε μήλο - καρότο - μπρόκολο.
Να είναι τρυμένα, απο την άλλη εβδομάδα που θα τρώει
ο νεοσσός μόνος του σιγά-σιγά.
 
Εγω σου προτεινω να βαλεις την μια φωλια χαμηλα και να βαλεις μεσα τον
νεοσο. Επειδη δεν θα εχει πολυ δυναμη για να ανεβει πανω θα τριγυρναει κατω
και θα μπορει να παει ευκολα στην ταιστρα για φαγητο.
 
Back
Top