Γενικά Κανάρα γέννησε δυο αυγά χωρίς αρσενικό. Τι κάνω τώρα;

Γιάννης Γ.

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2013
Μηνύματα
33
Καλημέρα σε όλους. Πριν τρεις μήνες περίπου μου δώρησαν δυο καναρίνια. Μου είπαν οτι είναι ζευγάρι (για το ένα καναρίνι ο άνθρωπος που μου τα έδωσε ήταν σίγουρος ότι είναι αρσενικό) αλλά επειδή τσακώνονταν διαρκώς τα χώρισα. Είχα κάνει και σχετική ερώτηση στο forumκαι η συμβουλη των φίλων που απάντησαν ήταν να τα χωρίσω γιατί μάλλον είναι αρσενικά και τα δύο. Είναι τώρα δύο μηνες χώρια και χθες το πρωί το ένα (αυτό που μου είπαν οτι είναι σίγουρα ασρενικό! ) γέννησε δυο αυγαλάκια! Δυστυχώς σπάσαν και τα δύο... Της έβαλα φωλιά και σήμερα το πρωί βρήκα άλλο ένα. Οπότε τι κάνω; Δεν έχω την παραμικρή ιδέα... Κάθε σκέψη και συμβουλή ευπρόσδεκτη!
 
Καλημέρα!
Προφανώς τα αυγά είναι άσπορα ακόμα και αν υποθέσουμε ότι το δεύτερο καναρινάκι σου είναι αρσενικό. (τελικά σιγουρεύτηκες για το φύλο του δεύτερου; )
Οπότε δεν υπάρχει λόγος για φωλιά. Βάλε σουπιοκόκαλο στην φωλιά γιατί με τα αυγά καταναλώνει ασβέστιο και γενικά φρόντισε την καλή διατροφή τους. Περίμενε και άλλες γνώμες.
 
Σε τι χώρο τα έχεις;... Τι δίνεις για τροφή;
Θα την αφήσεις να κάνει και άλλο ένα η δύο άσπορα και μετά θα πρέπει να αρχίσεις προετοιμασία αναπαραγωγής. Σουπιοκόκκαλο, αυγουλάκι βραστό, μήλο, μπρόκολο, μαρούλι η ότι συμπληρώματα σκοπεύεις να τους δώσεις ( calci lux στο νερό, ferti vit η ότι άλλο από συμπληρωματικές τροφές - chia - καμελίνα - περίλλα), βγάζεις μπανιέρα (εάν τους έχεις), βάζεις νήμα και φωλιά, ρίχνεις μέσα τον αρσενικό και καλή επιτυχία.
 
Καταρχήν πρέπει να βεβαιωθείς ότι τα καναρινάκια σου δεν έχουν συγγένεια μεταξύ τους και ότι το άλλο που έχεις είναι αρσενικό. Αυτό που έκανε αυγά προφανώς λάθος σου είπαν ότι είναι αρσενικό.. 😛 Το άλλο κελαιδάει;

Άστην λίγες μέρες να κλωσσήσει τα άσπορα αυγά για να κλείσει ο κύκλος της και μετά τα πετάς και βγάζεις και τη φωλιά. Πες μας σε τι θερμοκρασία τα έχεις και τι διατροφή τους παρέχεις.. Όπως είπε και ο Νίκος μετά πρέπει να κάνεις προετοιμασία για να σου ζευγαρώσουν! 😉
 
Να σου πω την αληθεία το δεύτερο καναρίνι κελαηδά λίγο έως καθόλου... Και μετά το φιάσκο με τον Ορφέα που μας προέκυψε Φρόσω μάλλον και το δεύτερο είναι θυληκό... Τα έχω έξω σε σκεπασμένο μπαλκόνι, το θερμόμετρο που τους έχω λέει 16 βαθμούς τη μερα και το βράδυ τα σκεπάζω. Σε οτι αφορα τη διατροφή τους τροφή για καναρίνια, σουπιοκόκκαλο, βιταμίνες, φρούτα και πρασινάδες κάθε δεύτερη μέρα. Στη Φρόσω ειδικά έβαλα και ασβέστιο στην τροφή.
 
@Stavros τωρα που λες για αυτο το θεμα τη νδιακριση του φυλλου, σημερα πιρα τν αρσενικο και τον ειδα και εχει γινει τουμπανο απο κατω(που δεν ηταν ετσι) άρα λες οπου να ναι να αρχισουν τ ζευγαρωμα;
 
Να σου πω την αληθεία το δεύτερο καναρίνι κελαηδά λίγο έως καθόλου... Και μετά το φιάσκο με τον Ορφέα που μας προέκυψε Φρόσω μάλλον και το δεύτερο είναι θυληκό... Τα έχω έξω σε σκεπασμένο μπαλκόνι, το θερμόμετρο που τους έχω λέει 16 βαθμούς τη μερα και το βράδυ τα σκεπάζω. Σε οτι αφορα τη διατροφή τους τροφή για καναρίνια, σουπιοκόκκαλο, βιταμίνες, φρούτα και πρασινάδες κάθε δεύτερη μέρα. Στη Φρόσω ειδικά έβαλα και ασβέστιο στην τροφή.

Γιάννη άμα κελαιδάει με στροφές και με μεγάλη διάρκεια τότε είναι αρσενικό. Γιατί δίνεις τόσα πολλά; Γι αυτό μάλλον έχει πυρώσει η καναρά σου... Εφόσον τα έχεις σε εξωτερικό χώρο έπρεπε τώρα να τους δίνεις 2 φορές την εβδομάδα αυγοτροφή και 1 φορά κανά λαχανικό ή φρούτο... Οι "μπαλκονάτοι" μέσα Φλεβάρη αρχίζουμε προετοιμασία ώστε τον Απρίλη τα πουλιά να είναι έτοιμα... Μείωσε λίγο τη συχνότητα που τα δίνεις όλα αυτά... Τα πουλάκια σου θα έπρεπε να ήταν σε περίοδο συντήρησης ακόμα. Μέτρον άριστον! Και αφού διαπυστώσεις το φύλο και του άλλου τότε θα ξεκινήσεις να αυξάνεις τη συχνότητα που τα δίνεις όλα αυτά για να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή..

Καλά έκανες με το ασβέστιο! Δώστης για λίγες μέρες... Ενναλακτικά μπορείς να της δώσεις τσόφλι αυγού και σουσάμι (λίγο γιατί παχαίνει 😉 )
 
Οπως σου ειπαν τα παιδια, προετοιμαζεις διατροφικα τα πουλια, βαλτα κοντα τα κλουβια να βλεπονται, και μολις δεις την καναρα να μην κρατιεται βαζεις φωλια, και αφου την μισοχτισει πετας τον αρσενικο μεσα...

τωρα οσον αφορα τον αρσενικο, θα μπορουσες να βγαλεις καμια φωτο την κοιλια του; η ενα βιντεακι να ακουσουμε πως κελαηδα; δεν ειναι σπανιο θυληκα να κελαηδανε εστω και με λιγα μικρα γυρησματα, αρκετα για να μπερδεψουν εναν αρχαριο.
 
Γιάννη άμα κελαιδάει με στροφές και με μεγάλη διάρκεια τότε είναι αρσενικό. Γιατί δίνεις τόσα πολλά; Γι αυτό μάλλον έχει πυρώσει η καναρά σου... Εφόσον τα έχεις σε εξωτερικό χώρο έπρεπε τώρα να τους δίνεις 2 φορές την εβδομάδα αυγοτροφή και 1 φορά κανά λαχανικό ή φρούτο... Οι "μπαλκονάτοι" μέσα Φλεβάρη αρχίζουμε προετοιμασία ώστε τον Απρίλη τα πουλιά να είναι έτοιμα... Μείωσε λίγο τη συχνότητα που τα δίνεις όλα αυτά... Τα πουλάκια σου θα έπρεπε να ήταν σε περίοδο συντήρησης ακόμα. Μέτρον άριστον! Και αφού διαπυστώσεις το φύλο και του άλλου τότε θα ξεκινήσεις να αυξάνεις τη συχνότητα που τα δίνεις όλα αυτά για να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή..

Καλά έκανες με το ασβέστιο! Δώστης για λίγες μέρες... Ενναλακτικά μπορείς να της δώσεις τσόφλι αυγού και σουσάμι (λίγο γιατί παχαίνει 😉 )

Όσο το σκέφτομαι Αλίκη και το δεύτερο πρέπει να είναι θηλυκό γιατί κελαηδά με σφυρίγματα αν και δεν είμαι σιγουρος ότι είναι η κατάλληλη λέξη. Πάντως σίγουρα δεν είναι με στροφές και με μεγάλη διάρκεια... Θα ακολοθήσω τις συμβουλές σου για τη διατροφή και βλέπουμε. Για να είμαι ειλικρινής είπα να τα παχύνω λιγάκι λόγω κρύου.
 
Οπως σου ειπαν τα παιδια, προετοιμαζεις διατροφικα τα πουλια, βαλτα κοντα τα κλουβια να βλεπονται, και μολις δεις την καναρα να μην κρατιεται βαζεις φωλια, και αφου την μισοχτισει πετας τον αρσενικο μεσα...

τωρα οσον αφορα τον αρσενικο, θα μπορουσες να βγαλεις καμια φωτο την κοιλια του; η ενα βιντεακι να ακουσουμε πως κελαηδα; δεν ειναι σπανιο θυληκα να κελαηδανε εστω και με λιγα μικρα γυρησματα, αρκετα για να μπερδεψουν εναν αρχαριο.

Να προσπαθήσω να βιντεογραφήσω το κελάηδημά του αλλά δύσκολο. Πάντως από αυτά που γράφεις και γενικά από αυτά που γράφουν τα άλλα παιδιά μάλλον είναι θηλυκό και το δεύτερο...
 
Back
Top