Αναπαραγωγή Κανάρα γέννησε σήμερα το τέταρτο αυγό, γιατί συμβαίνει αυτό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης 791971
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

791971

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους. Ζητώ για μια ακόμη φορά τη βοήθεια σας αλλά την χρειάζομαι. Έχω ένα και μοναδικό ζευγάρι που το περασμένο καλοκαίρι ενώ είχαν μικρά μου το χτύπησε πιθανότατα κουκουβάγια, με αποτέλεσμα να πάθουν σοκ οι γονείς και τα μικρά δύο ήταν τα βρήκα μισοφαγωμένα. Από τότε πήραμέτρα ασφάλειας κα χώρισα το ζευγάρι (έβαλα το αρσενικό σε νέο κλουβί μακριά απο το θηλυκό μπορούν μόνο να ακο΄θν το ένα το άλλο) με βάση τις γνώμες σας για να χαλαρώσουν και να ξαναβρούν τον εαυτό τους. Τώρα ο αρσενικός άρχισε να ψιλοκελαιδά ΑΛΛΑ το θηλυκό παρότι μόνη της τόσο καιρό γέννησε σήμερα το τέταρτο αυγό και τα κλωσσάει με πάθος. Μήπως αυτή η γέννα είναι συνέπεια κακλης ψυχολογίας; Μπορεί να είχε τόσο καιρό (2 μήνες) τα αυγά μέσα της και να τα γέννησε τώρα; Μπορεί να "πύρωσε" τυχαία; Αν κάποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει. Τι να κάνω τώρα;
 
οχι αποκλιετε να εχει τα αυγα τοσο καιρο απλα ειναι πυρωμενη κ σου γεναει αυγα τωρα τα πουλια περασαν πτερορεια κ ειναι ταλεποριμενοσ ο οργανισμοσ τουσ παρτησ τα αυγα κ βγαλε κ την φολια
 
Παράγοντες που πυρώνουν την θηλυκιά είναι η διάρκεια της ημέρας, η θερμοκρασία και η τροφή. Μόνο σπόρους λοιπόν και μέρος δροσερό και σκοτεινό για να ξεπυρώσει το πουλί.
 
το πιθανοτερο ειναι να τις εδινες αυγο η αυγοτρωφη και γιαυτο να πιρωσε
 
Καλησπέρα. Γιατί, δεν τους δίνουμε τώρα αυγοτροφή και αυγό?
 
ΑΛΛΑ το θηλυκό παρότι μόνη της τόσο καιρό γέννησε σήμερα το τέταρτο αυγό και τα κλωσσάει με πάθος.
Της είχες φωλιά όλον αυτόν τον καιρό;
 
Καλησπέρα. Γιατί, δεν τους δίνουμε τώρα αυγοτροφή και αυγό?
ακου τωρα τι γινετε αν δινεις στα θυλικα αυγο και αυγοτρωφη τα σπρωχνεις να πιρωσουνε γιαυτο αν δεν το θελεις πρεπει να τα αποφευγεις
 
το αυγο δεν ειναι μονο για το "πιρωμα" περιεχει στοιχεια που συμπληρωνουν την διατροφη. Κανει να του δινεις κ τωρα απλα οχι πολυ συχνα. Δωστου 1 φορα την εβδομαδα μονο. Οχι καθε μερα.
 
Μαλον ο καιρος εχει αποσυντονισει τα πουλια. Η δικη μου θυληκια εβγαλε δυο αυγα τα οποια
της τα πηρα.Χωρις να εχει φωλια, χωρις να εχει οπτικη επαφη με αρσενικο, χωρις να υπαρχει
κελαιδισμα αρσενικου λογω πτερορροιας και με αυγοτροφη μια φορα την εβδομαδα.
 
Οταν αναφέρεστε σε τέτοιες "περίεργες" περιπτώσεις είναι καλό πάντα
να λέτε που βρίσκονται τα πουλάκια σας. Σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο.
Αν δεν υπάρχει αυτό δεν είναι δυνατό οποιοδήποτε συμπέρασμα. 😉
 
Οταν αναφέρεστε σε τέτοιες "περίεργες" περιπτώσεις είναι καλό πάντα
να λέτε που βρίσκονται τα πουλάκια σας. Σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο.
Αν δεν υπάρχει αυτό δεν είναι δυνατό οποιοδήποτε συμπέρασμα. 😉

Τα δικα μου βρισκονται σε εξωτερικο χωρο.
 
Σταύρο εσύ που είσαι έξω, και αυτή η συμπεριφορά του πουλιού
αποτελεί εξαίρεση, σημείωνε με προσοχή τις ημερομηνίες που είναι σημαντικές.
Αυτές είναι η απαρχή κάθε περιόδου της ζωής του πουλιού. Πότε δηλαδή άρχισε να γεννά,
πότε άρχισε ή πότε θα αρχίσει η πτερόρροιά της, αν και πότε θα αρχίσει να εκδηλώνει ενδιαφέρον για τα αρσενικά.
Αυτά, μαζί με κάποιες παρατηρήσεις με τις αλλαγές του καιρού
αλλά και την διατροφή της, την κάθε περίοδο, θα είναι χρήσιμα
για να βγεί κάποιο συμπέρασμα γι' αυτή την παράξενη συμπεριφορά.
 
Ευχαριστώ πολύ κατάλαβα τα λάθη μου δηλ. αυγοτροφή και φωλιά τα οποία είχα μόνιμα θεωρώντας σωστό να μην ενοχλώ το χώρο της. Πήρα και την φωλιά αλλά την ψάχνει μανιωδώς. Ευτυχώς είναι σε εξωτερικό χώρο με δέντρα και δροσιά. Το αρσενικό το έχω μέσα. Ευχαριστώ για μια ακόμη φορά.
 
Ευχαριστώ πολύ κατάλαβα τα λάθη μου δηλ. αυγοτροφή και φωλιά τα οποία είχα μόνιμα θεωρώντας σωστό να μην ενοχλώ το χώρο της. Πήρα και την φωλιά αλλά την ψάχνει μανιωδώς. Ευτυχώς είναι σε εξωτερικό χώρο με δέντρα και δροσιά. Το αρσενικό το έχω μέσα. Ευχαριστώ για μια ακόμη φορά.
Διάβασε αν θέλεις και αυτό το άρθρο, ίσως βρεις κάποιες χρήσιμες πληροφορίες που αφορούν στη φροντίδα τους. Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος
 
Back
Top