Αναπαραγωγή Κανάρα γεννά εκτός φωλιάς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sakis dc
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sakis dc

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2014
Μηνύματα
82
Πόλη
Καρδίτσα
Καλημέρα.
ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους.
Μία από τις κανάρες γεννά και βρίσκω τα αυγά σπασμένα στον πάτο του κλουβιού μακριά από την φωλιά. Την φωλιά δεν την έχει στρώσει, τον αρσενικό τον έχω δει να την βατέβει.
Τι να κάνω; Δύο αυγά χαμένα!


Υ. Γ Το ζευγάρι είναι δύο ετών αλλά πρώτη φορά γονιμοπειίται.
 
Μου είχε συμβεί σε ενα ζευγαρι φέτος. Εφτιαξα εγώ την φωλιά και συνέχισε να κανει τα αυγά στην φωλιά.
 
Καλημέρα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.
Το έκανα εχτές που είδα το πρώτο αυγό σπασμένο Αριάδνη αλλά σήμερα τα ίδια πάλι. Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε να της έβαζα και ένα ψεύτικο αυγό μέσα. Θα είμαι εκτός για λίγο όταν επιστρέψω θα ειδοποιήσω
 
Χρόνια πολλά. Δεν ξέρω.. Μήπως δεν της αρέσει ο τόπος που τοποθετήσες την φωλιά; Την επεξεργάζεται; Δοκιμασες να βάλεις δυο φωλιές; Μια εσωτερική και μια εξωτερική; Να διαλέξει.
 
Μόλις γύρισα στο σπίτι, είμαι πάρα πολύ στεναχωριμένος, ελιψα α'πο το σπίτι μόνο για τρείς ώρες, βρίκα την κανάρα στον πάτο του κλουβιού και τον αρσενικό σε κακά χάλια δεν ξέρω τι συμβαίνει.
Το θυλικό μας άφησε. Τώρα προσπαθώ να σώσω το αρσενικό.
Συγνώμη για τα λάθη στην σύνταξη του κειμένου. Είμαι πολύ αναστατομένος
 
Απο οτι καταλαβα κατι εγινε και το ενα καναρινι πεθανε.. Το αλλο ειναι τραυματισμενο. Λες δεν ξερεις τι συνεβει. Προσπαθω να βοηθησω. Που ειχες το κλουβι; Υπαρχει πιθανοτητα να ειχε πσοσβαση μια γατα; Αρπαχτηκα πουλια; Δεν μπορεις να καταλαβεις ή να υποψιαστεις τι μπορει να εγινε;
 
Τα πουλιά γενικά βρήσκονται σε εξωτερικό χώρο. Όταν μπούνε στη φάση αναπαραγωγής (έτοιμα για να γεννήσουν) φτιάχνουν φωλιά, τα μεταφέρω σε δωμάτιο μέσα στο σπίτι
με θερμοκρασία 20-23 βαθμών και με υγρασία περιβάλοντος περίπου 45-55% ώστε να μπορώ να τα ελέγχω και μένουν εκεί μέχρι να απογαλακτιστούν τα μωρά.
 
Μέσα στο δωμάτιο από την Μ. Παρασκευή το βράδυ. Το αρσενικό δεν είναι τραυματισμένο όμως κάθεται στον πάτο του κλουβιού κουρνιασμένο και φουσκωμένο.
 
Το πουλι που ηταν νεκρο ειχε τραυματα; Αιμα; Στο δωματιο λογικα μονο μια γατα θα εμπενε.. Ετσι πιστευω..
 
Όχι δεν είχε τραύματα. Μέσα στο δωμάτιο δεν μπορεί να μπεί τίποτα. Δεν έχω γάτες
και για να καταλάβεται μέσα στο δωμάτιο αυτό μπαίνω μόνο εγώ. Ακόμα και στον γιο
μου του έχω απαγωρεύσει να μπαίνει μόνος του μέσα αν δεν είμαι εγώ μαζί του
για να μην ενοχλεί τα πουλιά που κάθονται στη φωλιά αλλά και τους νεωσσούς
όσο είναι στην φωλιά.
 
Back
Top