Αναπαραγωγή Κανάρα γεννά μόνη της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panvel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panvel

PB New Member
Εγγραφή
20 Νοε 2008
Μηνύματα
25
Πόλη
Ανάβυσσος
Καλημέρα σε όλους,

Έχω ένα αρσενικό και ένα θηλυκό καναρινάκι, που είναι σε ξεχωριστά κλουβιά. Το θηλυκό τον Σεπτέμβρη τελείωσε μια αποτυχημένη προσπάθεια ζευγαρώματος με 2 γέννες από 5 και 4 αυγά αντίστοιχα τα οποία ήταν και τα 9 μη γονιμοποιημένα. Το θέμα είναι ότι μετά από τόσο καιρό το θηλυκό ενώ είναι μόνο του στο κλουβί, γεννά ένα αυγό κάθε περίπου μια εβδομάδα χωρίς να της έχω βάλει μέσα και φωλιά. Είναι φυσιολογικό αυτό? Συνεχίζει και είναι πυρωμένη; Απλά φαντάζομαι ότι δεν είναι και τόσο καλό να είναι συνέχεια σε αυτή την κατάσταση για να μην εξασθενήσει. Η διατροφή της περιλαμβάνει το μείγμα των σπόρων που στα μαγαζιά την λένε κελαηδίνη και την κίτρινη την βιταμίνη.
Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα απλά έχω πολλές απορίες. 🙂
 
Βάλε το κλουβάκι στο πιο δροσερό μέρος του σπιτιού και φρόντισε
να μην υπάρχει φωτισμός το βράδυ ΚΑΘΟΛΟΥ.
Αφησε την με μείγμα σπόρων και νερό ΜΟΝΟ, για τον επόμενο ένα μήνα.
Αυτό που λές κίτρινη βιταμίνη πέταξέ το και μη το ξαναδώσεις στα πουλιά.
Το αρσενικό σε άλλον, τελείως διαφορετικό χώρο.
 
A οκ για την βιταμίνη δεν πρέπει να βλέπονται ή και να ακούγονται; Γιατι το να είναι σε διαφορετικό χώρο είναι λίγο δύσκολο. Γενικά στο δωμάτιο που είναι η θερμοκρασία δεν υπερβαίνει τους 17 βαθμούς. Αρκεί;
 
Η κανάρα πυρώνει με το τραγούδι του αρσενικού.
Αν δεν έχουν ούτε ακουστική επαφή θα την βοηθήσεις να ξεπυρώσει
γρηγορότερα. Η θερμοκρασία είναι καλή.Φρόντισε να μην μένει ξύπνια
πάνω απο 9-10 ώρες το πολύ.
 
Επειδή το δωμάτιο στο οποίο βρίσκεται είναι γεμάτο παράθυρα είναι ηλιόλουστο κατά τις πρωϊνές ώρες και άρα ακολουθεί περίπου τον κανονικό κύκλο της μέρας. Αλήθεια συντρέχει κάποιος κίνδυνος με αυτή την κατάσταση; Αν της βάζω συχνά την μπανιέρα θα πετύχω κάτι;
 
Ο φόβος βέβαια δεν είναι ο ημερήσιος κύκλος ούτε ο ήλιος που κάποιες ώρες της ημέρας κτυπάει το δωμάτιο αλλά η παραμονή στον χώρο
με αναμένο το φώς μέχρι στις 10-12 το βράδυ.
 
Ναι όταν το πουλί κάνει σιχνά μπάνιο βοηθάει πάρα πολύ στο
να ξεπιρώσει ποιό εύκολα!


Φιλικά
Πίτσα Ρόδος
AL 173
 
Back
Top