Αναπαραγωγή Κανάρα γεννούσε σκόρπια αυγά ασπορα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Amalia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Amalia

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2016
Μηνύματα
24
Πόλη
Αθήνα
1η φορά σας γράφω...
Εχω ήδη ενα ζευγάρι σε εξέλιξη έχει κάνει τα αυγά και τώρα ειναι στη Φωλια...
Το άλλο μου ζευγάρι όμως ξεκίνησε ως εξής
Είχα το θηλυκό η οποία έκανε αυγό χώρος να την εχω βάλει με αρσενικό βρήκα λοιπόν απο ενα φίλο που ασχολείται και τα έβαλα μαζί στην αρχή δεν ήθελε μετα τι τιτιβιζανε μαζί δεν την είδα να του κάθεται και μετα απο καμία δεκαριά ημέρες ενώ είχα βάλει στο κλουβί νήμα δεν έφτιαξε ποτε Φωλια αντιθέτως τα γεννούσε στο πάτωμα έκανε τρία ανα δεύτερη ημέρα ασπορα και αυτό ειναι όλο τα άφησα μαζί αρκετές μέρες και μετα τα χώρισα συνεχίζω να την ταΐζω αυγό, μήλο, σπόρους και αυγότροφή ενδιάμεσα την έβαλα πριν 10 ημέρες με άλλο αρσενικό αλλά τα ίδια μόνο σκορπά τις κλωστές... Τώρα την εχω χωρία με το τελευταίο αρσενικό δίπλα της σε άλλο κλουβί. Το μου προτείνεται να ΚΑΝΩ ..., ; Το πρώτο αρσενικό που έκαναν τα άσπορα ειναι έτοιμος αλλά εκείνη δεν τον θέλει...
 
Αγαπητή Αμαλία, ας διορθώσουμε λίγο τους χειρισμούς σου..

1ον) όταν θέλουμε να προχωρήσουμε σε αναπαραγωγή των καναρινιών μας, πρώτα τα προετοιμάζουμε διατροφικά για τουλάχιστον 2 μήνες, με τον αρσενικό να προηγείται..
2ον) εν συνεχεία, τα βάζουμε σε ζευγαρώστρα με το χώρισμα στην μέση,ώστε να γνωριστούν σιγά-σιγά και ήρεμα, και παρατηρούμε..
3ον)κατά την 4η εβδομάδα διατροφικής προετοιμασίας,τοποθετούμε στην πλευρά της θηλυκιάς φωλιά και νήμα.. Αν δούμε πως χτίζει τη φωλιά, αν δούμε πως ο αρσενικός της τραγουδά χοροπηδώντας στο κλαρί και εκείνη ανταποκρίνεται.. Πεταρίζοντας,τότε βγάζουμε το διαχωριστικό και ευχόμαστε να πάνε όλα καλά!

διατροφική προετοιμασία: ένα καλό μείγμα σπόρων(συσκευασμένο), μια καλή αυγοτροφή(συσκευασμένη), σουπιοκόκκαλο και στους 2, βραστό αυγό(20' περίπου), καθαρό νεράκι καθημερινά και μια πολυβιταμίνη στο νερό τους μετά την 4η εβδομάδα προετοιμασίας.

..στην δική σου περίπτωση..
βάλτα στη ζευγαρώστρα με το χώρισμα για κανά 2 ημέρες και στην πλευρά της θηλυκιάς βάλε φωλιά (μισοχτισμένη από σένα) και νήμα! Ενισχυσε την διατροφή τους όσο μπορείς βάσει του πιο πάνω πλάνου και την 3η μέρα βγάλε το χώρισμα!
εγώ αυτό θα έκανα..
να μας ενημερώνεις συνεχώς, σε παρακαλώ, οκ;
 
Αμαλία γεια σου. Προφανώς το πουλάκι δεν ειναι ακόμα πλήρως έτοιμο για αναπαραγωγή. Κάνε οτι σου λέει πιο πάνω ο Δημήτρης και κυρίως δώσε της χρόνο και κάνε υπομονή. Σχεδόν όλα τα θηλυκά στην πρώτη φάση, σκορπούν τα νήματα, δεν κάνουν φωλιά άμεσα και επειτα έρχεται η κατάλληλη στιγμή.
 
Αμαλία μου, μέγα λάθος να πάρεις ένα πουλάκι από κάποιον φίλο σου και να το βάλεις απευθείας με το δικό σου. Μπορεί να φαίνεται υγιές αλλά δε ξέρεις τι κουβαλάει! Και αυτή η ενέργεια βάζει σε κίνδυνο όλα τα δικά σου πουλάκια! Δες αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/

Δεύτερον, δεν βάζουμε κατευθείαν στο ίδιο κλουβί 2 καναρίνια που δεν έχουν ξαναγνωριστεί ποτέ ξανά! Πως θα σου φαινόταν εσένα να έμενες σε ένα δωμάτιο και να σου πετούσαν μέσα έναν ξένο και να σου έλεγαν να μείνεις έγκυος μαζί του; Εγώ δε θεωρώ πως η κανάρα έκανε όλα αυτά τα κουλά πράγματα (δεν έστρωσε φωλιά, έκανε τα αυγά κάτω, κάθε 2 μέρες κτλ) αδικαιολόγητα. Για την κανάρα σου όλα αυτά τα αρσενικά που της έβαλες με το ζόρι στο κλουβί, με το ζόρι να συγκατοικήσει και να ζευγαρώσει μαζί τους τους είδε σαν εισβολείς (απόλυτα φυσιολογικό για μένα) και γι αυτό όλη αυτή η συμπεριφορά και η άρνηση για ζευγάρωμα.

Δώσε χρόνο στην κανάρα σου να τον γνωρίσει, και μόλις δεις ταίσματα απ το κάγκελο ή μόλις δεις να στήνεται για βάτεμα τότε άστα μαζί και δώστη φωλιά και νήμα! Μόνο τότε θα είναι έτοιμη να ζευγαρώσει.. και ίσως θα αργήσει γιατί με τόσες αλλαγές και με τόσους εισβολείς έχει στρεσαριστεί... Υπομονή λοιπόν!
 
Ευχαριστω για τις συμβουλές και ξέρω οτι ειναι σωστές αλλά ο άνθρωπος που μου έσωσε το αρσενικό εκείνος με καθοδήγησε... Έχει πουλιά χρόνια αλλά δεν νομίζω να ακολουθεί το δικό σας πρωτόκολλο... Κάνει τα δικά του... Απο εκείνον εχω τα πουλιά μου απο περσινά ζευγαρώματα του ειναι αδέλφια και γιαυτο μου έδωσε δικό του και μου είπε να τα βάλω απευθείας... Εγώ τώρα που τα παρατηρώ έχετε απόλυτο δίκιο σ´οσα λέτε και εχω μάθει πολλα απο εσάς... Τους δίνω χρόνο λοιπόν... Ευχαριστω και πάλι...
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ παρατηρώ την καναρα μου έχει αρχίσει και κάνει Φωλια όμως με τον αρσενικό δεν έχει πολλα πολλα αυτός χοροπηδάει και της τραγουδάει... Εκείνη τη βλέπω αδιάφορη... Το λέτε να ΚΑΝΩ;
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σας τώρα που επέστρεψα βρήκα στη Φωλια της Καναρας μου ενα αυγό... Τι να ΚΑΝΩ...,;η Φωλια της δεν ειναι έτοιμη ακόμα...;
 
Δλδ, εχει όλα τα υλικά για στρώσιμο ειναι μέσα στο κλουβι και εκείνη έπαψε να στρώνει;
 
Σήμερα δεν έβαλε πολλες κλωστές μου φαίνονται το ίδιο Αραιές με χθες απλά σήμερα βρήκα και αυγό...
 
Ας πει και κάποιος άλλος.
Εγώ θα έπαιρνα το αυγό, θα έστρωνα λίγο τη φωλιά και θα της το έβαζα παλι την 3ήμερο μέρα.
 
Το θέμα ειναι Ότι με τον αρσενικό δεν κάνει πολλα πολλα και δεν τον ήθελε οταν ήταν μαζί δεν μάλωναν αλλά δεν του καθόταν... Δεν ξέρω εάν θα έχουν σπόρο τα αυγά..., να τα βάλω μαζί... Έχει ουσία;
 
Δεν ξέρω και γιαυτο σας ρωτώ... ;
Οκ θα τα αφήσω οπως μου είπατε...;
 
1.συμφωνω και με τους δυο Γιαννηδες αν εχεις τσοχα βαλε και ασε το αυγο αν δεν εχεις βαλε μονη σου αρκετο νυμα και στρωστω κυκλικα.
2. τον αρσενικο τον εχεις χωρια; Συγνωμη δεν το καταλα. και ξερουν εκεινα ποτε θα βατεφτουν μην περημενεις να τα βλεπεις συναιχεια. απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν μανουριασματα και επιθεσης(οχι ερωτηκες) αστα μαζι.
3. Γνωμη μου αν δεν απο τι στιγμη που δεν εχεις πολυ πειρα οτι και να καταλαβεις απο την ωοσκοπηση ασε την καναρα να κανει τον κυκλοτης δλδ να κλοσαει για 15 μερες εστο και αν τα αυγα δεν εχουν σπορο. ετσι θα παρουν αυτα το χρονο τους και συ τον δικο σου
 
Ευχαριστω... Θα ενισχύσω την Φωλια και θα τα βάλω μαζί και η πορεία τους θα δείξει... Και πάλι ευχαριστω...,
 
Back
Top