Αναπαραγωγή Κανάρα γκλόστερ δεν σηκώνεται να ταΐσει τα μικρά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MANOS-D-
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MANOS-D-

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2008
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
καλημερα εχω μια καναρα γκλοστερ σκουφατη και αφου γεννησει δεν σηκωνεται να ταισει τα μικρα και μετα απο 2-3 μερες ψοφανε τι κάνω;
 
Θα έλεγα να επιχειρήσεις την αναπαραγωγή την άνοιξη όπου είναι και η κατάλληλη εποχή για κάτι τέτοιο. Ίσως τα πράγματα να εξελιχθούν πιο φυσιολογικά τότε.

Ποιες είναι οι συνθήκες εκτροφής που διατηρείς; Έχεις τεχνητό φωτισμό, ποια είναι η διάρκεια του φωτός, η θερμοκρασία του χώρου, ποτέ πέρασε πτερόρροια το πουλί;
 
Νομίζω λοιπόν ότι θα πρέπει να περιμένουμε ως τότε και εφόσον προκύψει ξανά το πρόβλημα, μπορούμε ευχαρίστως να το συζητήσουμε. :)
 
Ρίξε μια ματιά εδώ και τα ξαναλέμε:
"https://www.epam2006.gr/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=68"
 
καλημερα εχω μια καναρα γκλοστερ σκουφατη και αφου γεννησει δεν σηκωνεται να ταισει τα μικρα και μετα απο 2-3 μερες ψοφανε τι κάνω;

-Να απομακρύνεις το αρσενικό!
 
Mάνο ειλικρινά δενξέρω αν σε απασχολεί πραγματικά το οτι πεθαινουν τα πουλάκια σου ή θα έπρεπε να σε απασχολέι περισσότερο πως καταφέρνουν και επιζούν τα ήδη υπαρχοντα πουλάκια σου μέσα σε αυτές τις τρισάλθιες συνθήκες διαβίωσης που τους προσφέρεις.☹
Βλέποντας τις φωτογραφίες στο προφίλ σου διαπίστωσα οτι οι ποτίστρα είναι γεματη μούχλα, οι πατήθρες είναι πενταβρώμικες απο τις κουτσουλιές και γενικά ολο το κλουβί έιναι σε άθλια κατασταση. Απορώ πως καταφερνουν και επιβιώνουν...☹

Θα ήταν καλύτερα να φροντίσεις να τους παρέχεις τη καθαριότητα και την υγιεινή που τόσο έχουν ανάγκη και ολα τα υπολοιπα θα έρθουν μόνα τους.
 
An i thiliki kanei afto epi tria xronia, DEN kanei gia ektrofei...poli efkolo. Min tin baleis pali na kanei ayga.

Iparxoune Thilikes...kai Arsemnikes pou den kanoune gia ektrofei. Kai den xriasese kanonika 3 xronia, gia na to katalabeneis.
 
Μπορεις να παρεις τα αυγα της, αν θες να εχει ςπουλακια απο τη συγκεκριμενη καναρα και να τ αβαλεις σε αλλη καναρα, αφου εχεις κανει την αναλογη προετοιμασια!
 
Το ποιο σωστό το είπε ο Αλέξανδρος, δεν κάνουν όλα τα πουλιά για αναπαραγωγή.
Τα γκλοστερ είναι μια από της ποιο αναπαραγωγικές μηχανές .ότι και να τους βάλεις θα το ταΐσουν και θα το αναθρέψουν σαν δικό τους πουλί.
Τρία χρόνια τώρα δεν ταΐζει το πουλί, δεν υπάρχει λόγος να το προσπαθείς και να απογοητεύεσαι.
Ποιο καλές μάνες στην αναπαραγωγή δεν νομίζω να υπάρχουν εκτός από τα γκλοστερ.
 
Την καλύτερη κανάρα να βάλεις υπο τις συγκεκριμένες συνθήκες διαβίωσης, δεν νομίζω να καταφέρει να βγάλει ζωντανό πουλί...☹

Για όσο καιρό το κλουβί είναι υπό αυτές τις συνθήκες, πολύ λυπάμαι, αλλα δεν θα δείς πουλάκι... Και σίγουρα δεν φταίει η κανάρα για αυτό.Φρόντισε να τους παρέχεις σωστότερο περιβάλλον, αλλιως σύντομα θα χάσεις και τα ήδη υπάρχοντα.
 
Στα λεει πολυ σταρατα η Τζωρτζινα κι ετσι ειναι... Κριμα τα πουλακια να ζουν σε τετοιες συνθηκες... Εσυ αν θες να δεις μικρα απο αυτη την καναρα απλα μετεφερε τα γινιμα αυγα σε μια αλλη καναρα. Γκλοστερ εννοεις αυτο το πρασινο πουλακι που χεις στο αλμπουμ σου με το σκουφι; Αν ναι νομιζω δεν ειναι γκλοστερ αυτο...
 
Διαβάζοντας την απάντηση της γιωργιας και του Φώτη μπήκα στην περιέργεια να δω το πουλί (γκλοστερ) αλλά και την καθαριότητα.

Φίλε μου αυτό δεν είναι γκλοστερ αλλά ένα απλό ωραίο καναρίνι.

Για το θέμα της καθαριότητας το μόνο που έχω να πω εγώ είναι ότι κριτής δεν είμαι να σε κρίνω αλλά ούτε να σε πάρω από το χέρι να το καθαρίσεις, είναι θέμα ανθρώπου και το πώς έχει μάθει ο κάθε άνθρωπος να ζει και να συμπεριφέρεται.

Η καθαριότητα είναι η μισή αρχοντιά.
 
Διαβάζοντας την απάντηση της γιωργιας και του Φώτη μπήκα στην περιέργεια να δω το πουλί (γκλοστερ) αλλά και την καθαριότητα.

Φίλε μου αυτό δεν είναι γκλοστερ αλλά ένα απλό ωραίο καναρίνι.

Για το θέμα της καθαριότητας το μόνο που έχω να πω εγώ είναι ότι κριτής δεν είμαι να σε κρίνω αλλά ούτε να σε πάρω από το χέρι να το καθαρίσεις, είναι θέμα ανθρώπου και το πώς έχει μάθει ο κάθε άνθρωπος να ζει και να συμπεριφέρεται.

Η καθαριότητα είναι η μισή αρχοντιά.
Μπηκα στην ιδια διαδικασια απορια, περιεργεια, λυπη τι να πω.. Θα αισθανθεις πολυ ομορφα αν παρεις τα πραγματα απο την αρχη. Καινουργιο κλουβι γιατι παραειναι σκουριασμενο.Βαλε τον εαυτο σου στην θεση τους και σκεψου.Χρειαζετε γενναιοτητα να παραδεχτουμε τα λαθη μας και κανουμε ολοι!Φυσικα ειναι δικαιωμα σου, δικα σου τα πουλια, δικη σου θαναι και η λυπη αν ταχασεις. Τουλαχιστον δεν θα μπορεις να πεις στον εαυτο σου οτι δεν ηξερες τον λογο. Παντως ειναι κριμα.
 
Back
Top