Αναπαραγωγή Κανάρα δεν επωάζει

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Παρεα μου καλησπερα! Αντιμετωπιζω μια περιεργη συμπεριφορα απο μια καναρα μου που ζευγαρωνει για πρωτη φορα. Εφτιαξε τη φωλια της ατσαλα και ξεκινησε να γενναει. Καθ ολη τη διαρκεια των ημερων μεχρι και σημερα παιζει με το νημα της φωλιας και σαν να την ξαναφτιαχνει καθε μερα. Σημερα εκανε το τεταρτο αυγο και επεστρεψα πισω και τα υπολοιπα που ειχα αντικαταστησει με ψευτικα. Δεν εχει κατσει ακομη στη φωλια να ξεκινησει την επωαση και συνεχιζει να παιζει με το νημα της φωλιας, με αποτελεσμα τα αυγα να χανονται μεσα σε αυτο. Θα μπορουσα να πω οτι κανει σαν να την ξαναφτιαχνει καθημερινα ολο αυτο τον καιρο, στην αρχη δεν εδωσα σημασια, γιατι σκεφτηκα πως το κανει μεχρι να ολοκληρωσει με τα αυγα της και μετα θα κατσει. Κατι που ομως ως τωρα δεν εχει συμβει. Τι με συμβουλευετε να κάνω; Σας ευχαριστω ολους πολυ εκ των προτερων! 🙂
 
Εφτιαξε τη φωλια της ατσαλα και ξεκινησε να γενναει.
Αυτό στη δική μου λογική μοιάζει βιασύνη γιατί αισθάνεται πως έρχονται τα αυγά.
Συνήθως τέτοιες καταστάσεις δεν έχουν και τα επιθυμητά καλά αναπαραγωγικά αποτελέσματα.
και συνεχιζει να παιζει με το νημα της φωλιας, με αποτελεσμα τα αυγα να χανονται μεσα σε αυτο.
Να απομακρύνεις κάθε ίχνος από το υλικό φωλιάς που υπάρχει μέσα στο κλουβί.
Από την ώρα που βλέπουμε το πρώτο αυγό τα υλικά για το χτίσιμο της φωλιάς απομακρύνονται...
Δεν εχει κατσει ακομη στη φωλια να ξεκινησει την επωαση
Δεν είναι και κάτι που συμβαίνει πρώτη φορά.
Πάντα υπάρχουν πουλιά που θα καθίσουν στη φωλιά μετά την πέμπτη μέρα.
σκεφτηκα πως το κανει μεχρι να ολοκληρωσει με τα αυγα της και μετα θα κατσει.. Κατι που ομως ως τωρα δεν εχει συμβει.
Σε κάποιες περιπτώσεις διατηρούν την ημέρα τα αυγά στη φωλιά αλλά δεν κάθονται μέσα το βράδυ για αρκετές ημέρες.
Φέτος παρόμοια περιστατικά όπως και κάθε χρόνο.
Αυτό μάλιστα περιγράφεται και στο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Ωοσκόπηση-Να-αφαιρέσω-τ-αυγά-από-τη-φωλιά.29642/
Προτείνω να μην κάνεις απολύτως τίποτε περισσότερο εκτός του να αφαιρέσεις το υλικό που περίσσεψε... Ούτε κλωστούλα να μη μείνει.
 
Οχι κ. Γιαννη, δεν εχω μεσα νημα. Παιρνει νημα απο αυτο που εχει φτιαξει τη φωλια της. Επισης να σας πω πως εφτιαξε τη φωλια της και μετα απο τρεις μερες εκανε το πρωτο αυγο. Δεν τα εκανε αμεσως.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για να σας δωσω μια πιο ξεκαθαρη εικονα για τη φωλια, αν κοιταξεις μεσα, τα αυγα δεν φαινονται. Τα βαζει κατω απ το νημα ή τα μπερδευει με αυτο.. Θα δω και αυριο που θα ειναι η πεμπτη μερα τι θα γινει και θα σας ενημερωσω..
 
Στη θεση σου θα εβγαζα τα αυγα ξανα, θα εφτιαχνα τη φωλια εχω (πιο στρωτη) και με ενα λεμονι θα πιεζα μεχρι να κατσει το νημα και η φωλια να παρει μια ομορφη φορμα οπως θα επρεπε. Μετα θα εβαζα τα αυγα εκει. Λογικα θα δεχτει τη φωλια και θα κατσει στα αυγουλακια.

Αν δεν, τοτε πρεπει να βρεις αλλη παραμανα μου φαινεται...
 
Της εχω βγαλει λιγο νημα ωστε να μην ειναι πολυ στη φωλια κι ετσι το βλεπει παρα πολυ και παιζει. Σημερα εκανε και πεμπτο αυγο..Απο το πρωι καθοταν, αλλα τωρα παλι εξω ειναι.. Ευτυχως εχω κι αλλη καναρα που χρονικα ταιριαζουν με αυτη, οποτε αν συνεχιζει να παιζει, τα αυγα θα περασουν στην αλλη..
 
Σημερα εκανε και πεμπτο αυγο..Απο το πρωι καθοταν, αλλα τωρα παλι εξω ειναι..
Τωρα μετα το 5ο αυγο θα κατσει. Δωστης λιγο χρονο ακομα. Αφου επισκεπτεται τη φωλια θα την παρει πιο ζεστα.
 
Βρε Αλικη μου, να σαι καλα! Τετοια δυναμη που μου χεις δωσει σημερα, σ ευχαριστω τοσο πολυ! 🙂Μακαρι συντομα ολα να καλυτερεψουν γιατι στεναχωριεμαι, κουραζομαι και απογοητευομαι πολυ αυτες τις μερες..☹
 
Καλησπερα ομορφη παρεα μου! Εχω καλα νεα🙂. Η καναρα μου εχει κατσει απο χθες στη φωλια της και μαλιστα σημερα εκανε και εκτο αυγουλακι! Ολα καλα πανε και μ αυτο το ζευγαρακι μου!Γιαννη(ianos), ειδες η σεξουαλα μας 😉6 αυγουλακια το κοριτσι μας!:D
 
6 αυγουλακια το κοριτσι μας!:D
Γι αυτό αργησε το κορίτσι να στρωθεί!
Ας ελπίσουμε το πρώτο αυγό να μην χάλασε μέχρι να το πάρει απόφαση!

Με το καλό Κατερινάκι!
 
Back
Top