Αναπαραγωγή Κανάρα δεν κάθεται με τίποτα στα αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης malinoua
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

malinoua

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
27
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια στην παρεα, σημερα εκαναν τα 4 αυγα τους τα 2 ζευγαρια το ενα ζευγαρι η θυληκια δεν σηκωνεται απο την φωλια ουτε για πλακα, το αλλο ζευγαρι δεν καθεται η θυληκια με τιποτα στα αυγα, που το τελευταιο το εκανε σημερα. Κοιταξα για ψειρες και τα σχετικα παρασιτα πεντακαθαρη. Καμια ιδεα κανεις 😕
 
Ναι αλλα δεν την πειραζει

Αυτό είναι το κακό. Δική του δουλειά είναι να την "αναγκάζει" να μπεί στην φωλιά
όταν κάνει άσκοπες βόλτες. Αν δεν έχεις παραμάνα δεν μπορείς να κάνεις κάτι απο
το να περιμένεις.Βέβαια 1-2 αυγά, όχι περισσότερα, μπορείς να δώσεις(αφού τα σημαδέψεις)
στην διπλανή φωλιά που έχεις με τα 4 αυγά.
 
Εχω και μια αλλη θυληκια χωρις αυγα με φωλια να παρω εστω τα 2 και να τα βαλω σε αυτην η θα τα καταστρεψει; ( Ευχαριστω πολυ κ. Μακη)
 
Τα αβγα παντως ενδεχεται να ειναι γονιμοποιημενα εχουν τον τελειο χρωματισμο με καφες και κοκκινες βουλες, καθαρη φωλια μεσα η φωλια ειναι απλα τελεια ειναι κριμα να τα χασουμε ετσι τα μικρα
 
εχω παρατηρησει οτι πριν κανουν το τελευαταιο αυγο πολλες δεν καθονται παρα ελαχιστα στα αυγα. Ομως συνηθως τις βραδυνες ωρες που κανει κρυο καθονται για να τα ζεστανουν. Ας ελπισουμε οτι θα εμφανιστει το μητρικο ενστικτο γρηγορα:)
 
Ας το ελπισουμε γιατι δεν βλεπω καποια αλλη λυση και ειναι κριμα γιατι ειναι και απο τα καλα ζευγαρια μου με τον αρσενικο βαθμολογημενο στους 114 ποντους
 
Δες αν καποιο απο τα αυγα ειναι πιο σκουρο τοτε δεν ξανακανει αλλο, αλλα αν δεν εχει πιο σκουρο περιμενε
 
Εχω και μια αλλη θυληκια χωρις αυγα με φωλια να παρω εστω τα 2 και να τα βαλω σε αυτην η θα τα καταστρεψει; ( Ευχαριστω πολυ κ. Μακη)

Αυτή, δεν πρόκειται να "κάτσει" στ' αυγά.Αφου δεν κλωσάει δεν μπορείς
να βάλεις αυγά.
 

Συνημμένα

  • PICT1055 copy.webp
    PICT1055 copy.webp
    29,8 KB · Προβολές: 212
Σημερα δεν σηκωνεται απο την φωλια επιτελους τετοια ανακουφιση δεν ειδα ακομα αν εχει και 5 αυγο δεν ηθελα να την ενοχλησω μιας και εκατσε νομιζω πως εκανα καλα. Το καλο ειναι οτι πλεον καθεται στην φωλια της
 
Η χαρα ηταν προσωρινη αφου καθοταν το πρωι δεν ξαναπηγε καθολου μαλλον αυτο ηταν, τα αυγα ειναι 4 κριμα θα περιμενω 14 - 16 μερες και αν ειναι τα βαζω αλλου σε ζευγαρωστρα γιατι απο αυτα που ειδα η ελυθερια δεν κανει καλο
 
Back
Top