Αναπαραγωγή Κανάρα δεν κάθεται να κλωσσήσει

ΔΗΜΗΤΡΑ

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουλ 2008
Μηνύματα
22
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους με λένε Δήμητρα και εχω ένα ψιλοπροβληματάκι με το καναρίνι μου είναι θηλυκό και μόλις γέννησε προχθές έκανε το πρώτο της αυγό. 🙂 Δυστυχώς όμως έσπασε.☹ Εχθές έκανε και δεύτερο, δεν πιστέυω όμως να κάνει άλλα αλλά αυτό δεν με πειράζει το θέμα ειναι οτι δεν κάθεται καθόλου να το κλωσσήσει.. Δεν ξέρω τι να κάνω μπορεί κανείς να με βοηθήσει;PLEASE...
 
γεια σου δημητρα.. Ειπες οτι εχθες εκανε το 2ο αυγουλακι, σημερα δεν εκανε αλλο;καποιες φορες κι εμενα η δικια μου κανει 2 αυγα, σταματαει για μια μερα και την επομενη συνεχιζει. Οταν ολοκληρωθει η γεννα θα κλωσησει.η καναρα σου μηπως ειναι πρωταρα; Σε αυτην την περιπτωση ισως κανει μονο 2.
 
ολες οι καναρες κλωσανε συνεχεια με την ελευση του τελευταιου αυγου.στα προηγουμενα αυγα τα κλωσανε για λιγο και βγαινουν εξω.λογικα θα σου κανει και 3ο μπορει και 4ο. Καθε μερα και 1 αυγο. Αν σου εσπασε το αυγο μεσα στη φωλια καθαρισε την καλα γιατι θα κολλησουν τα υπολοιπα.
 
Οχι δεν έκανε σήμερα και δεν ξερω τι να κάνω για να πλησιάσει το αυγό κάνει σαν να μην το θέλει αν συνεχίσει έτσι να πάω σε κανέναν που πουλάει πουλιά να ρωτήσω; Είναι κρίμα το αυγουλάκι
 
Καλησπέρα σε όλους με λένε Δήμητρα και εχω ένα ψιλοπροβληματάκι με το καναρίνι μου είναι θηλυκό και μόλις γέννησε προχθές έκανε το πρώτο της αυγό. 🙂 Δυστυχώς όμως έσπασε.☹ Εχθές έκανε και δεύτερο, δεν πιστέυω όμως να κάνει άλλα αλλά αυτό δεν με πειράζει το θέμα ειναι οτι δεν κάθεται καθόλου να το κλωσσήσει.. Δεν ξέρω τι να κάνω μπορεί κανείς να με βοηθήσει;PLEASE...

Δεν χρειάζεσαι καμιά βοήθεια.
Είναι μια απόλυτα φυσιολογική συμπεριφορά.
Από το αυγό μέχρι τον απογαλακτισμό
 
δημητρα νομιζω οτι ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα.
 
το αυγό που έσπασε έσπασε μέσα στη φωλιά;έχει δηλαδή ακόμη μέσα η φωλιά απομεινάρια και ζουμιά του σπασμένου αυγού;
 
Όχι το αυγό το έριξαν έξω από την φωλιά.
Ναί είναι μαζί με τον αρσενικό μέσα ατο κλουβί...
 
Back
Top