Αναπαραγωγή Κανάρα δεν κάθεται στη φωλιά αφότου καθάρισα το κλουβί

1234567890

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2021
Μηνύματα
14
Πόλη
Βόνιτσα
Ή κανάρα μου έχει κάνει τρία αυγά μέχρι εχθές τό πρωί καθόταν καθάρισα τό κλουβί έκτοτε μέχρι σήμερα δεν έχει ξανά πάει στην φωλιά τί νά κάνω.
 
@1234567890 η καναρα σου ενοχλήθηκε από την καθαριότητα του κλουβιού και ίσως να μην καθίσει ξανά.Βάλε την φωλιά όπως την είχες και μην τα πολύ ενοχλείς.Άν θέλεις διάβασε αυτό: Thread 'Προβλήματα στη φωλιά των ωδικών και οι λύσεις τους' https://community.petbirds.gr/threads/Προβλήματα-στη-φωλιά-των-ωδικών-και-οι-λύσεις-τους.35089/
 
Σέ ευχαριστώ πολύ δηλαδή ότι είναι νά κάνει θά τό κάνει μόνη της Με κάποια λάμπα κάτι όχι έτσι
 
Αν βάλεις λάμπα μπορεί να φοβηθεί και να μην πάει,άλλωστε η λάμπα από μόνη της δεν είναι η λύση στο πρόβλημα σου. Το βράδυ που κοιμήθηκε;
 
Στο κλαράκι αλλά από τό πρωί πού τη βλέπω κάθεται δίπλα στη φωλιά φουσκωμενη καί δε είναι ενεργιτικη μέχρι χθές ήταν
 
Όχι χθές προχθές το πρωί
[automerge]1613201909[/automerge]
Φωβαμαι για τά αυγά δε ξέρω πόσο αντέχουν χωρίς να κάτσει
 
Δεν ξέρω τι να πω ξέρεις πόσο καιρό αντέχουν χωρίς να κάτσει μακάρι να πάνε όλα καλά
 
@1234567890 Καλη σου μερα!Η καναρα μπορει να εχει και αλλο αυγουλακι!Που αν συμβαινει αυτο και δεν μπορει να βγαλει το αυγο πρεπει να δρασεις γρηγορα!

Thread 'Δυστοκία των πτηνών' https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/

Θελω να ρωτησω:
-Ποια ηταν η προετοιμασια που εκανες στο ζευγαρι σου πριν προχωρησεις σε αναπαραγωγη;
-Υπαρχει σουπιοκοκκαλο στο κλουβι;
-Αυγουλακι τους εβαζες;
-Ο αρσενικος τι συμπεριφορα εχει;
 
...βλέπω κάθεται δίπλα στη φωλιά φουσκωμενη καί δε είναι ενεργιτικη

Υπάρχει θέμα αν είναι φουσκωμένη. Μη ασχολείσαι με τ' αυγά. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε εσύ. Το πουλάκι να παρακολουθείς συνεχώς μήπως χρειαστεί να δώσεις και καμιά σταγόνα ασβέστιο στο στόμα.
Υ.Γ Βάλε μια πολυβιταμίνη στο νερό της.
 
Η προετοιμασία πού έκανα είναι αυτή Με φρούτα σπόρους καί ζεστή φώς αλλά καί αυγό σχεδόν κάθε μέρα σουπιο κόκαλο όχι δεν έχω ο αρσενικός ζωηρός τη τάιζε μία χαρα
 
Πιο σκεύασμα αγόρασες;Δεν αναφέρει δοσολογία;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι αναφέρει 1 σταγόνα κάθε τέταρτο καί σέ δύο Με τρείς ώρες θά έχει αποβάλει τό αυγό αλλά δε τό έχει κάνει ακόμα
 
Από έξω αλλά κάποιες στιγμές πάει καί ψιλοφτιαχνει τά αυγά καί γύρω γύρω αλλά είναι από κοντά στην φωλιά καί τρώει Πίο συχνά
 
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, άστα να ησυχάσουν και αύριο με το καλό βλέπεις.
 
Back
Top