Αναπαραγωγή Κανάρα δεν κάθισε στη φωλιά με νεοσσούς 10 ημερών

kiriakos21

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2015
Μηνύματα
162
Πόλη
Φρέναρος
καναρα παιδια εχει νεοσσους 10 ιμερων δεν καθησε αποψε στην φωλια εχει προβλημα; Της ειχα φως αλλα μπα εχει προβλημα;
 
Δεν υπάρχει πρόβλημα...
Λίγο η ηλικία και ο αριθμός των νεοσσών... λίγο η αυξημένη θερμοκρασία του περιβάλλοντος... κρατούν τα μικρά ζεστά...
Αν ταΐζουν οι γονείς την υπόλοιπη μέρα δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.
 
ναι ηταν ταισμενα ως πριν λιγο που τα σκεπασα απλος φοβαμαι θα τα ταισουν αυτιο.;
 
ναι ηταν ταισμενα ως πριν λιγο που τα σκεπασα απλος φοβαμαι θα τα ταισουν αυτιο.;
Δείξε εμπιστοσύνη στα πουλιά...
Έχουν λόγο που κάνουν κάθε πράγμα...
Και φυσικά ενστικτωδώς αν δεν επεμβαίνουμε ολοκληρώνουν κάθε αποστολή.
 
Όπως το λέει ο κος Γιάννης. Πρέπει να δείχνουμε εμπιστοσύνη στα πουλάκια. Πλέον ζέστανε ο καιρός και ο μόνος λόγος ανησυχίας μας είναι να μην τα ταΐζουν.
 
Ίσως νιώθει ότι είναι καλύτερα για τους νεοσσούς να κοιμηθεί έξω από την φωλιά.
 
@pyroferus Είναι ξεκάθαρο. Σε αυτές τις θερμοκρασίες και μετά από λίγες μέρες που τα μικρά αρχίζουν να ''ντύνονται'' πολλές κανάρες σταματάνε το ζέσταμα. Είναι η εξωτερική θερμοκρασία αλλά και η θερμοκρασία όλων τον νεοσσών που συντηρούν άνετα την σωστή θερμοκρασία στην φωλιά.
 
κ μενα σημερα που είναι 15 ημερων, από 10 ημερων δεν εκατσε η μανουλα στην φωλια. Μην ανησυχεις λοιπον. Εχει δικιο ο Canary A. Όλα μια χαρα είναι. 😉

τα δικα μου παντος βαζουν κ το κεφαλακι πισω κ κανουν νανακια κ όχι μονο. Θελουν να πεταξουν τα μικρα μου. Μεγαλωνουν παραπολυ γρηγορα. Σε μια νυχτα😛
 
Πριν λίγες μέρες βρέθηκα στην θέση σου με την ίδια ακριβώς ανησυχία. 4 αδέρφια και η κανάρα την 12 μέρα κοιμήθηκε εκτός. Όλα πήγαν τέλεια και χωρίς κανένα πρόβλημα.

Να σου ζήσουν και να τα δεις με το καλό στο κλαρί.
 
γεια σας παιδια. Καλο μεσημερη ηρθα τωρα απο το σχολειοο ολα καλα καθπταν στην φωλια ηταν ταισμενα, απλος οπως λετε και εσεις επιδη ντυνονται τωρα... Καλο υπολειπο... σας ευχαριστω
 
ναι... Πόσες μερες κανουν να βγουν στο κλαρι.; Μεσα σε μια νυχτα μεγαλωνουν πολυ.;
 
ναι... Πόσες μερες κανουν να βγουν στο κλαρι.; Μεσα σε μια νυχτα μεγαλωνουν πολυ.;
Δεν ειναι κατι σταθερο αλλα συνηθως μετα την 3η εβδομαδα ζωης ειναι ετοιμα να εξερευνησουν το κλουβι 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Αναλόγως το πόσο ταίζουν οι γονείς και πόσα είναι τα μικρά.. Αν είναι μόνο ένα και το ταίζουν και οι δύο γονείς 13 ημερών μπορεί να έχει βγει. Αν είναι 6 και ταίζει η μαμά ίσως να βγουν 17-20 ημερών. Γιατί βιάζεσαι τόσο πολύ να βγουν; Υπομονή και η φύση θα κάνει το μεγαλείο της! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Αγωνιω γιατα μικρα φετος αρχησα να ασχολουμε εχω διο ζευγαρια το ενα εχει αυτα τα τρια που ειπα 12 ημερω και το αλλο ζευγαρι κανοβικο καναρινι με κλοστερ εχει μικρα 6 ημερων...
 
Αγωνιω γιατα μικρα φετος αρχησα να ασχολουμε εχω διο ζευγαρια το ενα εχει αυτα τα τρια που ειπα 12 ημερω και το αλλο ζευγαρι κανοβικο καναρινι με κλοστερ εχει μικρα 6 ημερων...
Για ποιο λόγο ανησυχείς και αγωνιάς Κυριάκο;
 
@kiriakos21 Εσύ να μην έχεις άγχος! Και να μην ξέρεις τι πρέπει να κάνεις ξέρουν τα καναρινάκια σου!
 
Back
Top