Αναπαραγωγή Κανάρα δεν κάνει αυγά

perilook

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2014
Μηνύματα
38
Πόλη
Πειραιάς
Καλό σας μεσημέρι,
Έχω μια θηλύκια κανάρα, που δεν γεννάει αυγά... Κάνει την φωλιά κανονικά αλλά δεν κάνει αυγά.
Την παρακολουθώ από τον Μάιο. Την αγόρασα(πριν άπο ένα χρόνο) από ένα εκτροφέα πουλιών. Είναι μια απλή καναρα
Έχει κάποιο πρόβλημα το πουλάκι;
Σας ευχαριστώ
 
Ειναι πρωταρα;
Ισως δεν ειναι απλα ετοιμη, σωστα προετοιμασμενη.
Ασβεστιο εχει στο κλουβι;
 
Καλησπερα, βεβαία και έχω άπλα μου έκανε εντύπωση για αυτό θέλησα να το μοιραστώ εδώ...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Καλησπερα, βεβαία και έχω άπλα μου έκανε εντύπωση για αυτό θέλησα να το μοιραστώ εδώ...

Κι εμενα μου συνεβει φετος το ιδιο με μια θηλυκια, πρωταρα.
Βεβαια την αγορασα σχετικα αργα φετος, γι αυτο υποθετω πως δεν προλαβε να προετοιμαστει σωστα για να γεννησει.
Η δικια σου εχει ξαναγεννησει;
 
Να ξεκαθαρίσουμε δυό πραγματάκια γιατί στον όγκο της ενημέρωσης κάπου έχει χαθεί η μπάλα.
α) Το εάν υπάρχει ασβέστιο ή όχι στο κλουβί δεν έχει καμία σχέση με το εάν ένα θηλυκό θα ξεκινήσει να κάνει αυγά.
β) Η διατροφική προετοιμασία, δεν είναι εκείνη που θα φέρει την κανάρα στην φωλιά.
Το γεγονός ότι συντρέχουν όλοι οι λόγοι που θα φέρουν το πουλάκι σε αναπαραγωγική διάθεση, είναι εκείνο που υποχρεώνει κι' εμάς σαν διαχειριστές της εκτροφής, στην παροχή των ανάλογων διατροφικών σκευασμάτων.
γ) Το εάν ένα θηλυκό θα ωοτοκήσει για πρώτη φορά, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την δυνατότητά του να το κάνει.

.. Και για να δώσω και μια απάντηση στον Περικλή. Αν δεν είναι απλά η εντύπωσή σου και η βιασύνη σου που άνοιξες το θέμα, τότε το πουλάκι έχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα. Συνηθέστατα η αιτία βρίσκεται σε κάποιες φαρμακευτικές αγωγές που έχει πάρει.
 
Να ξεκαθαρίσουμε δυό πραγματάκια γιατί στον όγκο της ενημέρωσης κάπου έχει χαθεί η μπάλα.
α) Το εάν υπάρχει ασβέστιο ή όχι στο κλουβί δεν έχει καμία σχέση με το εάν ένα θηλυκό θα ξεκινήσει να κάνει αυγά.
β) Η διατροφική προετοιμασία, δεν είναι εκείνη που θα φέρει την κανάρα στην φωλιά.
Το γεγονός ότι συντρέχουν όλοι οι λόγοι που θα φέρουν το πουλάκι σε αναπαραγωγική διάθεση, είναι εκείνο που υποχρεώνει κι' εμάς σαν διαχειριστές της εκτροφής, στην παροχή των ανάλογων διατροφικών σκευασμάτων.
γ) Το εάν ένα θηλυκό θα ωοτοκήσει για πρώτη φορά, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την δυνατότητά του να το κάνει.

.. Και για να δώσω και μια απάντηση στον Περικλή. Αν δεν είναι απλά η εντύπωσή σου και η βιασύνη σου που άνοιξες το θέμα, τότε το πουλάκι έχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα. Συνηθέστατα η αιτία βρίσκεται σε κάποιες φαρμακευτικές αγωγές που έχει πάρει.
Συμφωνω με ολα.
 
Να ξεκαθαρίσουμε δυό πραγματάκια γιατί στον όγκο της ενημέρωσης κάπου έχει χαθεί η μπάλα.
α) Το εάν υπάρχει ασβέστιο ή όχι στο κλουβί δεν έχει καμία σχέση με το εάν ένα θηλυκό θα ξεκινήσει να κάνει αυγά..

Ενα θηλυκο χωρις τα απαραιτητα αποθεματα ασβεστιου στον οργανισμο του, τα αυγα με τι θα τα κανει; 🙄
 
Ενα θηλυκο χωρις τα απαραιτητα αποθεματα ασβεστιου στον οργανισμο του, τα αυγα με τι θα τα κανει; 🙄
Εξαντλεί τα διαθέσιμα του οργανισμού της ή και κάνει αυγά χωρίς τσόφλι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Και οι περιπτωσεις πουλιων που δεν εκαναν αυγα ενω ειχαν ετοιμη φωλια και με το που τους χορηγηθηκε υδατοδιαλυτο ασβεστιο εκαναν το αυγο, σα να ξεστουμπωσαν;
Εχω διαβασει πολλες τετοιες εδω μεσα..
 
και με το που τους χορηγηθηκε υδατοδιαλυτο ασβεστιο εκαναν το αυγο, σα να ξεστουμπωσαν;
Αν διαβάσεις αναλυτικά το άρθρο περί δυστοκίας, θα καταλάβεις την διαδικασία δημιουργίας των αυγών. Η σειρά των αυγών προετοιμάζεται ολόκληρη σε προηγούμενο χρόνο και ολοκληρώνεται-αποβάλλεται σταδιακά ένα κάθε μέρα.
 
Πόσο σίγουρος είσαι ότι πρόκειται για θηλυκό καναρίνι;
 
Μια ερώτηση έκανα και απάντηση δεν πήρα... σας ρώτησα αν έχει πρόβλημα το πουλάκι. Είμαι 42 ετών και έχω καναρινιά από τα 14 μου χρονιά... Δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό και γι αυτό ρώτησα... Δεν είμαι εκτροφεας ούτε επαγγελματίας είμαι ερασιτέχνης και έτσι θα θελα να παραμείνω... Εραστής της τέχνης... Βλέπε καναρίνια

Σας ευχαριστω όλες και όλους για τον χρόνο σας
 
.. Και για να δώσω και μια απάντηση στον Περικλή. Αν δεν είναι απλά η εντύπωσή σου και η βιασύνη σου που άνοιξες το θέμα, τότε το πουλάκι έχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα. Συνηθέστατα η αιτία βρίσκεται σε κάποιες φαρμακευτικές αγωγές που έχει πάρει.
Μια ερώτηση έκανα και απάντηση δεν πήρα... σας ρώτησα αν έχει πρόβλημα το πουλάκι.
Έχεις πάρει απάντηση Περικλή μου από τον κ. Μάκη, ίσως δεν το πρόσεξες. Πρέπει να αναφέρεις κι εσύ όσα γνωρίζεις για το ιστορικό του πουλιού και στοιχεία διατροφής και διαμονής του, για να προχωρήσεις την συζήτηση. Υπάρχουν και ορμονικές αιτίες κάποιες φορές αν και δεν το βλέπω πιθανόν αφού λες πως φτιάχνει την φωλιά.
 
Μια ερώτηση έκανα και απάντηση δεν πήρα... σας ρώτησα αν έχει πρόβλημα το πουλάκι. Είμαι 42 ετών και έχω καναρινιά από τα 14 μου χρονιά... Δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό και γι αυτό ρώτησα... Δεν είμαι εκτροφεας ούτε επαγγελματίας είμαι ερασιτέχνης και έτσι θα θελα να παραμείνω... Εραστής της τέχνης... Βλέπε καναρινιά
Σας ευχαριστω όλες και όλους για τον χρόνο σας

H δική μου απάντηση στο 6ο πόστ δεν σου κάνει Περικλή ;
 
Η ταπεινή μου άποψη για αυτήν την διαδικτυακή παρέα είναι, οι μικρότεροι σε ηλικία ή σε πείρα να μαθαίνουν από τους μεγαλύτερους σε πείρα ή σε ηλικία.
Για αυτό και ρώτησα...
κ. Μάκη δεν μπορώ να γνωρίζω τα φάρμακα που έχουν δώσει στο πουλάκι, δεν βιαστικά για την αναπαραγωγή. Το πουλάκι το χα στο ίδιο κλουβί (ζευγαρωστρα) με χώρισμα στην μέση, από τον Φεβρουάριο

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι περίπου ενός χρόνων αν δεν κάνω λάθος(το έχω αγοράσει δεν είναι δικό μου)...όπως ανέφερα σε παραπάνω ποστ δεν μου είχε ξανασυμβεί
να μην κάνει αυγά μια καναρα
 
Και οι περιπτωσεις πουλιων που δεν εκαναν αυγα ενω ειχαν ετοιμη φωλια και με το που τους χορηγηθηκε υδατοδιαλυτο ασβεστιο εκαναν το αυγο, σα να ξεστουμπωσαν;
Εχω διαβασει πολλες τετοιες εδω μεσα..
Λάθος πρακτικές που βοηθήθηκαν από συμπτώσεις για να "τεκμηριωθεί" το λάθος.
Ασβέστιο χορηγούμε επικουρικά μετά το δεύτερο αυγό, αν θέλουμε να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να δούμε τα πουλιά μας να γεννάνε και την άλλη χρονιά.
Για το πρώτο αυγό στα σωστά στην υγεία πουλιά πάντα υπάρχει διαθέσιμο το απαραίτητο ασβέστιο...
είμαι ερασιτέχνης και έτσι θα θελα να παραμείνω... Εραστής της τέχνης... Βλέπε καναρίνια
Αυτό είναι τίτλος τιμής.
Η ταπεινή μου άποψη για αυτήν την διαδικτυακή παρέα είναι, οι μικρότεροι σε ηλικία ή σε πείρα να μαθαίνουν από τους μεγαλύτερους σε πείρα ή σε ηλικία.
Όλοι οφείλουν να μαθαίνουν από όλους... απλά θεωρώ πως η ροή των πληροφοριών πρέπει να είναι μεγαλύτερη από τους "έμπειρους".
Το πουλάκι το χα στο ίδιο κλουβί (ζευγαρωστρα) με χώρισμα στην μέση, από τον Φεβρουάριο
Λυπάμαι αλλά μάλλον δεν θα δεις φέτος αυγό...
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι περίπου ενός χρόνων αν δεν κάνω λάθος(το έχω αγοράσει δεν είναι δικό μου)...όπως ανέφερα σε παραπάνω ποστ δεν μου είχε ξανασυμβεί
να μην κάνει αυγά μια καναρα
Το ενός χρονών πουλί μου δίνει αφορμή να βάλω 2-3 ερωτήματα απλά για σκέψεις και ίσως και βοήθεια στην περίπτωση.
  • Αν το πουλί γεννήθηκε όπως πέρυσι έβλεπα στις με καμάρι ανεβασμένες φωτογραφίες και αναρτήσεις τον Αύγουστο (6-8-2015) από "βραβευμένο εκτροφέα"... Πότε θα είναι σεξουαλικά ώριμο;
  • Αν το πουλί βουτήχτηκε σε κάθε είδους "προληπτική αγωγή" ισχυρών φαρμάκων (δυο και τρεις διαφορετικές αντιβιώσεις τον ίδιο), θα έχει τα "μέσα" που απαιτούνται για να δημιουργήσει το αυγό?
  • Αν το πουλί μπήκε από λάθη φωτισμού ή θερμοκρασίας σε διαδικασία πτερόρροιας, πότε θα μπορεί να γεννήσει;
 
Back
Top