Αναπαραγωγή Κανάρα δεν ταΐζει

Augoustinos kr

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2021
Μηνύματα
24
Πόλη
Ερμούπολη
Καλησπέρα παιδιά είχαμε γέννα πριν 3 μέρες βγάλαμε 2 πουλάκια και σήμερα βρήκα το ενα πεθαμένο και παρατήρησα ότι δεν το ταΐζει .. έχει άλλο ένα αυγό να σκάσει και μόνο κάθετε δεν ταΐζει τι να κάνω;
 
Γεια μου εχει συμβει ακριβως το ιδιο πράγμα να μην τα ταιζει η μητερα τους νεοσους αλλα ουτε και να αφηνει τον πατερα το μονο που εκανε ηταν να τα ζεστενει .Οταν ειδα οτι ειχαν ψωφισει δυο νεοσοι τους υπολειπους αρχισα να τους ταιζω με κρεμα σπιτικη .Στην αρχη δεν ανοιγαν τα στοματα τους και ηταν πολυ αδυνατα .Ομως ξαναπροσπαθησα μετα απο λιγο και εφεγαν μεν λιγο , αλλα οσο περνουσε ο καιρος μεγαλωναν και ετρωγαν κανονικα . Η μητερα τους τα ζεσταινε κανονικα δεν τα ειχα βγαλει απο την φωλια και μετα απο καμια βδομαδα αρχισε και τα ξαναταιζε η μητερα τους και δεν ξαναχρειαστηκε να τα ξαναταισω με το χερι .Ηταν η πρωτη γεννα της καναρας μου και για αυτο δεν ηξερε αλλα στην δευτερη τα μεγαλωσε ολα μονη της μαζι με το αρσενικο . Τι φαγητο δινεις στους γονεις για να τα ταιζουν ; Ειναι πρωτη η γεννά της καναρας;
 
Ναι είναι η πρώτη γέννα της και της βάζω αυγο χρειαζετε κάτι άλλο να βάζω;
[automerge]1618065245[/automerge]
Έλα πριν τα γεννήσει την τάιζε ο αρσενικός στο στόμα την θηλυκια τώρα τίποτα
[automerge]1618065255[/automerge]
Ενώ πριν *
 
@Augoustinos kr οχι δεν χρειαζεται κατι αλλο να τους βαλεις μονο καλα βρασμενο αυγο .Ο προβολος τους ειναι γεματος ; Αν δεν ειναι ταισετα με το χερι .Εγω τους εφτιαχνα σπιτικι κρεμα με ενα αυγο περασμενο απο συτα αρκετες φορες χλιαρο νερακι και λιγο φρυγανια ( ωσο πιο μικρα ειναι τοσο πιο πολυ νερουλο θα πρεπει να ειναι και προσοχη να μην εχει αερα ο προβολος)
 
Καλησπέρα τα τάισα εγώ σήμερα έβαλα σε ένα ποτηράκι χλιαρό νεράκι έβαλα μέσα λίγο κρόκο το τάραξε καλά και το ρούφηξα με μια σύριγγα και μετά σιγά σιγά όταν σηκώθηκε η κανάρα και έψαχναν να φάνε τους έριχνα λίγο στο στόμα μέχρι που κιτρινισε ο λαιμός τους και σταμάτησα . Σκέφτομαι να τα παίζω πρωί μεσημέρι απόγευμα βράδυ είναι πολύ;
 
Καλό θα ήταν να τα ταιζεις ανα τρεις με τέσσερις ώρες και παρακολουθα και λίγο την κανάρα μήπως αρχίζει να τα ταιζεις και αυτή γιατί και σε εμένα έτσι έγινε στην αρχή τα τάιζα εγώ αλλά μετά άρχισε και τα τάιζε η μητέρα τους . Να έχεις πάντα μέσα στο κλουβί αυγό .
Και καλό θα ήταν στο μείγμα να βάλει και ασπράδι περασμένο από σήτα αλλά και λίγη φρυγανιά ολικής Εύχομαι να πάνε όλα καλά
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια σας εύχομαι και εγώ να πάνε όλα καλά γιατί είχα είδη ένα θάνατο .. Και είναι κρίμα ..
 
Back
Top