Αναπαραγωγή Κανάρα δεν ταίζει τους 2 ημερών νεοσσους της. Τι να κάνω;

kalligeros

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαρ 2009
Μηνύματα
32
Πόλη
Κερατσίνι
καλησπερα σε ολους! Θα ειθελα να με βοηθησετε σε κατι, τα καναρακια μου ειναι δυο ημερων, αλλα δεν βλεπω την θηληκια να τα ταιζει, τι να κανο;
 
καλησπερα σε ολους! Θα ειθελα να με βοηθησετε σε κατι, τα καναρακια μου ειναι δυο ημερων, αλλα δεν βλεπω την θηληκια να τα ταιζει, τι να κανο;

Μήπως δεν την βλέπεις να ταίζει αλλά ταίζει; 2 ημερών χωρίς τροφή δεν γίνεται. Παρατήρησε τους προβολους απο τα πουλιά να δείς αν ταίζει σε τακτά χρονικά διαστήματα. Μπορείς να ταίσεις εσύ τα μικρά με κάποιο απο τα σκευάσματα που κυκλοφορούν, μέχρι να αναλάβει ξανά η θηλυκιά. Αρκετές θηλυκιές δεν ταίζουν απο την πρώτη μέρα, και ξεκινάνε στην 3η.
 
Ο πρόλοβος ( το στομαχάκι τους) θα είναι φουσκωμένο απο το φαγητό αν ταίζονται.:)Ειναι ορατη η διαφορά καθώς το δερματακι τους είναι σχεδόν διάφανο και φαινεται αν εχει μεσα φαγητό ή όχι!
 
πος θα καταλαβω απο τους προβολους οτι ταιζοντα; Ευχαριστο

Στο λαιμό υπάρχει ο προλοβός του πουλιού, θα τον δείς αν αυτός είναι γεμάτος με σπόράκια, ή έστω μια κίτρινη μάζα. Αυγοτροφή ή έστω αυγό, παρέχεις καθημερινά στα πουλιά τώρα που έχουν μικρά;
Από το αυγό του καναρινιού μέχρι τον "απογαλακτισμό" των νεοσσών διάβασε και αυτό, στην 4η φωτογραφία το έξω έξω πουλάκι έχει τον προλοβό του γεμάτο. Σου παραθέτω και την φωτογραφία εδώ.
 

Συνημμένα

  • folia-me-mikra-big.webp
    folia-me-mikra-big.webp
    4,3 KB · Προβολές: 129
κοιτα στο λαιμο τους και θα δεις ενα κιτρινο ογκο. Αυτη ειναι η τροφη. Προσεξε ομως αν δεν τα ταιζει αρκετα και τρωει το ενα πιο πολυ μπορει να αναπτυχθει περισσοτερο και να μη προλαβαινει το αλλο να τρωει. Ετσι επαθα εγω και το 1 καναρινακι μου ψοφησε μετα απο 6 μερες. Γνωμη μου ειναι να παρεις ετοιμη αυγοτροφη και να τα βοηθας και εσυ στο ταισμα την 1η εβδομαδα.
 
Πρόλοβος(crop) είναι ένα ασκοειδές κόλπωμα το οποίο βοηθά στα πτηνά να αποθηκεύουν προσωρινά τροφή όταν ο μυώδης στόμαχος είναι πλήρης! Στον πρόλοβο γίνεται ενυδάτωση της τροφής και μαλάκυνσή της! Στα περιστέρια παρουσιάζεται το φαινόμενο της παραγωγής γάλακτος (crop milk) με το οποίο γίνεται η διατροφή των νεοσσών για τις πρώτες 2 εβδομάδες της ζωής τους!Η πλήρωση του προλόβου και ιδίως σε νεοσσούς χωρίς φτερά διακρίνεται εύκολα λόγω του λεπτού σε πάχος δέρματος τους σε εκείνο το σημείο του σώματός τους! Αν προσέξεις λοιπόν θα δεις ότι είναι υποκίτρινο έως έντονο κίτρινο ανάλογα και με το χρώμα του δέρματος του νεοσσού εκείνο το σημείο στο λαιμό τους, λόγω της ύπαρξης διαφόρων ειδών τροφής που οι γονείς του νεοσσού έχουν ταίσει ήδη σε αυτόν! Ρίξε εδώ μια ματιά στο πεπτικό σύστημα των πτηνών! https://community.petbirds.gr/threads/Το-πεπτικό-σύστημα-των-πτηνών.11730/
 
  • Like
Αντιδράσεις: danai
Back
Top