Αναπαραγωγή Κανάρα δε φτιάχνει φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης st.aureus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

st.aureus

PB New Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2012
Μηνύματα
25
Πόλη
Χανιά
Καλημερα σ όλους. Σας παρακολουθώ περίπου 2 χρονια από τότε που πηρα ενα αρσενικό καναρίνι. Φέτος πήρα και ενα θηλυκο. Αφού ολοκλήρωσα τη διατροφική προετοιμασία μέχρι και την αυγοτροφή εδω μέσα τη βρηκα σαν συνταγή ειπα να βαλω νήμα και φωλιά.. Το θηλυκό το πηρα απο pet shop μου είπε ότι ειναι γέννα του 2014 μικρούλα δηλαδη. Πάει και τσιμπάει νήμα και ή το πετάει κάτωή μέσα από το διαχωριστικό το δίνει στο στόμια του αρσενικού. Εχω βάλει ήδη τσόχα στη φωλιά. Τι να κανω βρε παιδια;
 
Που έχεις τα πουλιά, σε τι χώρο, σε τι κλουβί;
 
Σε ζευγαρώστρα σε εσωτερικό χώρο που δεν ενοχλούνται απο κανένα
 

Συνημμένα

  • rps20150308_122002.webp
    rps20150308_122002.webp
    45,4 KB · Προβολές: 81
Εάν είναι όντως ζευγάρι, τότε δεν έχεις παρά να περιμένεις. Θα παίξουν με το νήμα και θα ξεκινήσουν όταν είναι έτοιμα.

Φώτα ανάβουν το βράδυ στο δωμάτιο;
 
Φιλιούνται και ταίζονται μέσα από το χώρισμα και η θηλυκια κάθεται πάνω στο κλαδάκι με την πλατη στον αρσενικό και σηκωμενη ουρά. Θα περιμένω λοιπόν. Σ ευχαριστώ

Φως υπάρχει με χρονοδιακοπτη ως τις 9:30 το βράδυ με τεχνητό φως
 
Καλημερα σ όλους. Σας παρακολουθώ περίπου 2 χρονια από τότε που πηρα ενα αρσενικό καναρίνι. Φέτος πήρα και ενα θηλυκο. Αφού ολοκλήρωσα τη διατροφική προετοιμασία μέχρι και την αυγοτροφή εδω μέσα τη βρηκα σαν συνταγή ειπα να βαλω νήμα και φωλιά.. Το θηλυκό το πηρα απο pet shop μου είπε ότι ειναι γέννα του 2014 μικρούλα δηλαδη. Πάει και τσιμπάει νήμα και ή το πετάει κάτωή μέσα από το διαχωριστικό το δίνει στο στόμια του αρσενικού. Εχω βάλει ήδη τσόχα στη φωλιά. Τι να κανω βρε παιδια;
Όταν χτυπήσει (κανονικά) το αναπαραγωγικό "σήμα", το ένστικτο θα την οδηγήσει να μαζέψει το νήμα, ακόμη κι αυτό που τώρα έχει πετάξει και να προετοιμάσει τη φωλιά της.
Θεωρώ πως είναι σχετικά νωρίς για το συγκεκριμένο πουλάκι... Απλά βρήκε με το νήμα ένα ακόμη παιχνίδι... και παίζει.
Σε μια δυο βδομάδες, αυτό από παιχνίδι θα αλλάξει και θα γίνει εντελώς διαφορετικό... και αρκούντως σοβαρό.
Φιλιούνται και ταίζονται μέσα από το χώρισμα και η θηλυκια κάθεται πάνω στο κλαδάκι με την πλατη στον αρσενικό και σηκωμενη ουρά. Θα περιμένω λοιπόν. Σ ευχαριστώ
Όλα όσα περιγράφεις συνηγορούν στο ο,τι ο καιρός αυτός πλησιάζει... ίσως το δύο που έβαλα στις βδομάδες να είναι πολύ..
Δώσε τροφή σωστή (αυγοτροφή, αυγό κλπ) και οπλίσου με σχετική υπομονή...
Εύχομαι αλλά και το πιστεύω ... Πως σύντομα θα έχεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα...
 
Γειά σας. Επανέρχομαι2 εβδομάδες μετα στο ίδιο ποστ για να μην ανοιγω καινούριο κι ελπιζω πως θα το δείτε. Λοιπόν πέρασαν οι 2 εβδομάδες και το μόνο που εκανε το κορίτσι με το νημα είναι να το ρίξει στον πάτο του κλουβιου. Μήπως αντιλαμβάνεται την τσόχα σαν ήδη ετοιμη φωλια; Επισης συνεχίζει να χοροπηδάει στο κλαράκι της έχοντας νημα στο στόμα και να το δίνει στον αρσενικό μέσω του διαχωριστικού. Εχουν ηδη 2μιση μήνες προετοιμασια με ferti vit σπιτικη αυγοτροφη κι εναλλάξ μπροκολο και μήλο. Μηπως τοση βιταμίνη φέρει καμια υπερβιταμινωση κι εχουμε άλλα; Ευχαριστώ
 
Η ανυπονομησία είναι κακός σύμβουλος. Έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς που το καθένα έχει κάποιες ιδιαιτερότητες.
Ένωσέ τα, δώσε δύο τρία είδη νήματος και περίμενε (στο έγραψαν και οι προηγούμενοι). Ο καιρός ακόμη έχει σκαμπανεβάσματα και τα πουλιά δεν τον έχουν σύμμαχο.
 
Η ανυπονομησία είναι κακός σύμβουλος. Έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς που το καθένα έχει κάποιες ιδιαιτερότητες.
Ένωσέ τα, δώσε δύο τρία είδη νήματος και περίμενε (στο έγραψαν και οι προηγούμενοι). Ο καιρός ακόμη έχει σκαμπανεβάσματα και τα πουλιά δεν τον έχουν σύμμαχο.
Κι αν εχω διαβάσει. Εχω τηρήσει πιστα αυτα που ειδα. Κι απο οτι κατάλαβα τα ενωνω αφου ξεκινήσει η θηλυκια τη φωλια. Θα τα ενώσω λοιπόν. Βάζοντας τους κι άλλο είδος νήματος κι ο θεός βοηθός. Σ ευχαριστώ πολύ
 
Και από πριν να τα ενώσεις, αν δεν υπάρχουν ομηρικοί καυγάδες καλύτερα είναι. Μπορεί να της κάνει κλίκ ότι θα έχει το ταίρι της κοντά της. Πολλές φορές ο αρσενικός ''οδηγεί'' - παροτρύνει το θηλυκό να φτιάξει φωλιά.
 
Σήμερα το πρωί εβγαλα το χώρισμα και έβαλα μπρόκολο και λίγο μετά ακούω φωνές κι ηταν κι οι 2 με ανοιχτά φτερά και ράμφη ετοιμοι για καυγά οπότε και ξαναβαλα το διαχωριατικο. Σκέφτομαι να περιμένω να ζεστάνει ο καιρός και να ξανακάνω προσπάθεια. Ως τότε όμως τι κάνω με τη διατροφή τους; Εχουν κλείσει ηδη 2 μηνες με βιταμίνες αυγοτροφη φρουτα και λαχανικά.
 
καλημέρα. υπομονή χρειάζεται σίγουρα, δοκίμασε να αλλάξεις και τύπο φωλιάς..ίσως κάτι της φταίει της κανάρας..
 
Τι βιταμίνες τους βάζεις; Αυτό ίσως πρέπει να το κόψεις. Διατροφή γιατί να σταματήσεις; Εγώ θα συνέχιζα κανονικά.
 
Back
Top