Αναπαραγωγή Κανάρα κάθεται στο μπολ με τις βιταμίνες

Manikarnika

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2015
Μηνύματα
121
Αξιότιμα μέλη,

Καταρχάς να σας ευχηθώ καλή χρονιά!
Εύχομαι ο καινούργιος χρόνος να έρθει συνοδευόμενος από υγεία, αγάπη, ευτυχία και οτιδήποτε εσείς επιθυμείτε!🙃🥰❤️️️️

Θα ήθελα να σας αναφέρω κάτι που παρατήρησα και να μου πείτε τις απόψεις σας...
Τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες η κανάρα μου συνηθίζει να κάθεται πάνω στο μπολακι με τις βιταμίνες ή τα φρούτα.

Το κακό είναι ότι αφήνει περιττώματα εκεί και εγώ δεν έχω τη δυνατότητα να την παρακολουθώ συνέχεια, ώστε να προλαβαίνω να βγάζω αμέσως τα σκεύη (δεν γνωρίζω αν μετά τρώει από εκεί...)
Φταίει το γεγονός ότι σιγά σιγά θα ανοίξει η αναπαραγωγική περίοδος, οπότε ενστικτωδώς αναζητά κάπου να φωλιάσει;
Προς το παρόν έχω βγάλει τα πάντα, εκτός από την ποτίστρα και τις κλασσικές ταιστρες..

Πρέπει να της παρέχω κάτι συγκεκριμένο για αυτό το χρονικό διάστημα;
(Να πω σε αυτό το σημείο ότι η κανάρα είναι σινγκλ και ότι δεν πρόκειται να ξεκινήσω κάποια διαδικασία αναπαραγωγής...)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Με εκτίμηση,
Αναστασία. :)
 
Γειά σου Αναστασία καλή χρονιά! Κάθεται μόνο το βράδυ εκεί ή γενικότερα όλη την ημέρα;

Εξαρτάται... Δεν θα κοιμηθεί πάνω εκεί... Όμως υπάρχουν φάσεις μέσα στην ημέρα που την πετυχαίνω να κάθεται...
Ακόμα και τη νύχτα, αν είναι ξύπνια, μπορεί να κάτσει εκεί...
Δεν την παρακολουθώ συχνά, λόγω διαβάσματος... Οπότε και αυτή η εικόνα που δίνω δεν είναι 100% ακριβής..

(Επίσης καλή μας επιτυχία!)
 
Κοίτα προφανώς το πουλάκι είναι σε φάση αναπαραγωγής. Σε πρώτη φάση θα αφαιρέσεις οτιδήποτε θυμίζει φωλιά μέσα στο κλουβί. Μετά το πουλί θα πρέπει να κάνει μπάνια για να ξεπηρωσει. Μάλλον δεν κοιμάται με την δύση του ηλίου εε; Αυτό της λέει πως υπάρχει αρκετή επάρκεια φωτός οπότε μπορεί άνετα να προχωρήσει σε αυτό που κάνει. Θα πρέπει να κοιμάται αρκετές ώρες για να βγει από αυτό το mood. Μπορείς να την σκεπάζεις με κάτι όταν βραδιάζει για να κοιμάται;

(Επίσης καλή μας επιτυχία!)
Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί! 😛
 
Μπορείς να την σκεπάζεις με κάτι όταν βραδιάζει για να κοιμάται;

Τη σκεπάζω κατά τις 9-10...


Γιατι παραμενει ξυπνια το βραδυ
Είναι ξύπνια κατά τις πρώτες ώρες του βραδιού μέχρι να την σκεπάσω... Μπορεί βέβαια να την ξυπνήσω αν τύχει να περάσω μπροστά από το κλουβί ή αν πρέπει να κλείσω το μπατζουρι...

Η μόνη νύχτα που έμεινε (από βλακεία μου) παραπάνω ώρα ξύπνιο, ήταν παραμονή Πρωτοχρονιάς... και εκεί ήταν που την είδα να κάθεται στις βιταμίνες... Λογικά θα νόμιζε ότι ήταν ακόμη μέρα, κατά τα λεγόμενα του Γιάννη...


βιταμίνες τι εννοεις
Εδώ πέρα θα με κραξετε και θα έχετε δίκιο.
Εννοώ το απλό πολύχρωμο μείγμα που βρίσκεται στο pet shop...
Ωστόσο αυτο ήταν πάντα στη διατροφή όλων των καναρινιών μας... Δηλαδή δεν της άλλαξα κάτι διατροφικά αυτές τις μέρες, ώστε να διεγείρω ωοτοκία με κάποιο τρόπο...

Σε πρώτη φάση θα αφαιρέσεις οτιδήποτε θυμίζει φωλιά μέσα στο κλουβί. Μετά το πουλί θα πρέπει να κάνει μπάνια για να ξεπηρωσει.

Κατάλαβα! Λογικά αυτό θα πρέπει να διαρκέσει μέχρι το τέλος της αναπαραγωγικής περιόδου, έτσι;
 
Κοίτα οι ώρες που μένει ξύπνια είναι αρκετές για να της διεγείρει το ένστικτο. Όπως και αν οι θερμοκρασία είναι ανεβασμένη. Θα πρέπει να πεις σε κάποιον να την σκεπάζει κατά της 6 το απόγευμα.

Κατάλαβα! Λογικά αυτό θα πρέπει να διαρκέσει μέχρι το τέλος της αναπαραγωγικής περιόδου, έτσι;
Κοίτα μόλις σταματήσει μπορείς να τα ξανά βάλεις. Αν δίνεις αυγό η αυγοτροφη θα πρέπει να τα κόψεις. Επίσης τις βιταμίνες καλύτερα να μην τις ξανά δώσεις ποτέ για το καλό της.
 
Κοίτα οι ώρες που μένει ξύπνια είναι αρκετές για να της διεγείρει το ένστικτο. Όπως και αν οι θερμοκρασία είναι ανεβασμένη. Θα πρέπει να πεις σε κάποιον να την σκεπάζει κατά της 6 το απόγευμα

Κατάλαβα... Έγινε!
Ευχαριστώ πολύ!

Επίσης τις βιταμίνες καλύτερα να μην τις ξανά δώσεις ποτέ για το καλό της.

Έχουν πέσει ομηρικοί καβγάδες για αυτό το ζήτημα... Δεν μπορούν να διανοηθούν εδώ πέρα ότι θα αφήσω το πουλί χωρίς βιταμίνες...
 
Άμα το μπολάκι είναι ποιο ψηλά από της πατιθρες θα κάθεται συχνά εκεί
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό ποτέ. (!)
Αλλά το μπολακι είναι στο ίδιο επίπεδο με την πατηθρα...
Ευχαριστώ πολύ πάντως!
 
Back
Top