Ασθένειες Κανάρα κάθεται συνεχώς κάτω σε μια γωνία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panvel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panvel

PB New Member
Εγγραφή
20 Νοε 2008
Μηνύματα
25
Πόλη
Ανάβυσσος
Καλημέρα φίλοι μου,

Η κανάρα μου κάθεται συνέχεια στο κάτω μέρος του κλουβιού σε μια γωνία που υποθετικά θα μπορουσα να πω ότι είναι σαν προφυλαγμένη κάτω από την ταϊστρα και την ποτίστρα.
Δεν έχει κάποια δείγματα πχ στα ποδια της η στην κοιλια που να υποδηλώνουν κάτι (βέβαια δεν ειμαι και ειδικός).
Διάβασα κάπου μέσςα στο φόρουμ για το ενδεχόμενο να κολήσει κάποιο αυγό στην κοιλιά της μέσα. Αν και δεν την είχα βάλει με το αρσενικό για να ζευγαρώσουν, συνήθιζε να κάνει αυγά μόνη της αλλά είχε πολύ καιρο να κάνει.
Το απόγευμα θα βάλω και φωτογραφίες από την κοιλιά της να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας σαν πιο έμπειροι.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας... :)
 
Βάλε μια καθαρή φωτογραφία της. Εχει σημασία
όχι μόνον οτι κάθεται χαμηλά, αλλά και το ΠΩΣ κάθεται.
Μέχρι να βγεί συμπέρασμα για το ΤΙ έχει, αν πρόκειται για δυστοκία,
θα την χάσεις. Γι' αυτό δώσε της υγρό ασβέστιο στο νεράκι της ΤΩΡΑ.
 
Νομίζω εύκολα θα βρείς το Ostex ή της Orlux το Calci-lux.
 
Καλησπέρα,

Τελικά το υγρό ασβέστιο δεν το βρήκα σε διάφορα πετσοπ που ρώτησα...
Δεν κάθεται μόνιμα κάτω απλά περνάει αρκετές ώρες, πηγαίνει και πάνω στα κλαδάκια που έχει στο κλουβί.
Να αναφέρω ότι η τροφή της ήταν η κλασική το μείγμα που στα μαγαζιά το αποκαλούν κελαϊδίνη.
Με τα λίγα που διάβασα και συζήτησα μάλλον δεν πρέπει να είναι η περίπτωση με το αυγό γιατί αυτή η κατάσταση είναι πάνω απο 7 μέρες.
Σας παραθέτω 2 φωτογραφίες όσο καλές μπορούσα απο την κοιλιά της.
Καλησπέρα,

Τελικά το υγρό ασβέστιο δεν το βρήκα σε διάφορα πετσοπ που ρώτησα...
Δεν κάθεται μόνιμα κάτω απλά περνάει αρκετές ώρες, πηγαίνει και πάνω στα κλαδάκια που έχει στο κλουβί.
Να αναφέρω ότι η τροφή της ήταν η κλασική το μείγμα που στα μαγαζιά το αποκαλούν κελαϊδίνη.
Με τα λίγα που διάβασα και συζήτησα μάλλον δεν πρέπει να είναι η περίπτωση με το αυγό γιατί αυτή η κατάσταση είναι πάνω απο 7 μέρες.
Σας παραθέτω 2 φωτογραφίες όσο καλές μπορούσα απο την κοιλιά της.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Συνημμένα

  • DSC05207.webp
    DSC05207.webp
    13,3 KB · Προβολές: 121
  • DSC05208.webp
    DSC05208.webp
    13,1 KB · Προβολές: 121
ακουμπησε ελαφρα το χερι σου στην κοιλια της καναρας και αν πιακεις κατι σκληρο ειναι αβγο
 
Θα συμφωνησω με τον κ. Μακη...
Οταν ειναι παχυσαρκα τα πουλια ειναι λογικο να μην ειναι πολυ κινητικα..
 
Παχυσαρκη ε... κοιτάξτε δεν γνωρίζω αλλά μου ακούγεται απόλυτα λογικό, γιατί σε σχέση με τον αρσενικό έτρωγε τα διπλάσια αλλά πάντα την ίδια τροφή την κλασσική που έχει λίγο από όλα.
Τώρα αυτές τις μέρες που κάθεται κάτω τρώει πολύ λιγότερο ως ελάχιστο.
Τι να κάνω για να της κάνω δίαιτα; Υπάρχει συγκεκριμμένη τροφή;
Όσον αφορά την βιταμίνη και την αυγοτροφή; Να της δίνω μια στο τόσο ή όχι;
Όχι, φωλιά δεν υπάρχει μέσα στο κλουβί.

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δηστυχώς είμαι κι εγώ ένας απο αυτούς που μόλις έπαθε κάτι το καναρινάκι του έψαξα να ενημερωθω...
Ευχαριστώ και πάλι για τον πολύτιμο χρόνο σας :)
 
Στην διαιτα θα βοηθησει ενα ευρυχωρο κλουβακι(μαλλον κλουβα) και μερικα λαχανικα. (πχ μαρουλι)

Αληθεια σε τι κλουβακι την εχεις;Ειναι μονη της η και με αλλα πουλια;
 
Η κανάρα μάλλον έψαχνε φωλιά για να γέννησει και επειδή δεν της είχες φωλιά βρήκε την γωνία και έκανε φωλιά εκεί και κλωσσάει, έχει συμβεί και σ εμένα φέτος με μία κανάρακαι είχε και φωλιά.
 
Για να κλωσσήσει δεν χρειάζεται να έχει αυγό απο κάτω της;
Το κλουβλι που είναι έχει μήκος περίπου 40εκ βάθος γύρω στα35εκ και ύψος περίπου 50εκ.
Σαν δίαιτα μπορεί να εννοηθεί και το ταϊσμα μέρα παρά μέρα;
 
Back
Top