Αναπαραγωγή Κανάρα κάθεται όλη μέρα στη φωλιά, να περιμένω νεοσσούς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexis6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alexis6

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2014
Μηνύματα
106
Πόλη
Αγρίνιο
εβαλα δυο καναρινια να ζευγαρωσουν και το θυληκο καθεται ολη μερα στην φωλια.. Αυτο σημαινει πως σε λιγες μερες να περιμενω νεοσσους;
 
Γεια σου Αλέξη, καλώς ήρθες.
Πες μας δύο λόγια παραπάνω για να καταλάβουμε. Έχει προηγηθεί η απαιτούμενη διατροφική προετοιμασία του ζευγαριού; Υπήρξε περίοδος από μακριά γνωριμίας τους;
Έφτιαξε την φωλιά το θηλυκό; Έκανε αυγά; Αν ναι πόσα; Πότε το πρώτο, πότε το τελευταίο;
 
@alicedros εχω κανει διατροφικη διαδικασια και υπηρξε περιοδος απο μακρια γνωριμια και τωρα επειδη το θυλικο καθεται σχεδον ολη μερα στην φωλια ρωταω αν εχει μηνει εγκυος η οχι.. Την φωλια την εχει φτιαξει και καθεται μεσα, το γνωριζω αυτο
 
δεν έχεις δει αν έχει κάνει αυγά; Γιατί συνήθως όταν κάνει τα πρώτα αυγά κάθεται για λίγες ώρες ημερησίως και αδιάκοπα κάθεται όταν ολοκληρώσει την ωοτοκία. Δεν μπορεί να κάθεται συνεχώς σε άδεια φωλιά. Πόσες μέρες κάθεται;
 
σημερα ξεκινησε να καθεται και καθοταν για αρκετες ωρες το μεσημερι και το απογευμα εφυγε απο εκει.. Δεν εχω κοιταξει αν εχει αυγα
 
πρέπει κάποια στιγμή χωρίς να την τρομάξεις να κοιτάξεις. Προφανώς θα έκανε κάποιο αυγουλάκι ίσως το πρώτο της; Πρέπει να ξέρεις πάντως τις ημερομηνίες για να μετρήσεις πότε θα βγουν οι νεοσσοί. Άντε με το καλό.
 
η καναρα μου γεννησε εχει κανει δυο αυγα... Το αρσενικο πρεπει να το βγαλω και αν ναι ποτε να το ξαναβαλω
 
η καναρα μου γεννησε εχει κανει δυο αυγα... Το αρσενικο πρεπει να το βγαλω και αν ναι ποτε να το ξαναβαλω
Γιατί να το βγάλεις; Είναι επιθετικό απέναντι στη θηλυκια; Μαλώνουν;
 
Τοτε αφησε τον. Η θηλυκια μπορει να κανει κι αλλα αυγα.. Ο αρσενικος θα την ταϊζει και θα την βοηθησει οταν βγουν τα πουλακια.. Εσυ αρχισε να μετρας μερες απο την στιγμη που θα καθησει η θηλυκια στην φωλια και θα σηκωνεται ΜΟΝΟ για να φαει και να πιει.
 
Back
Top