Αναπαραγωγή Κανάρα κάνει ένα συνεχές τιτίβισμα, να ανησυχώ;

alexandr0ss

PB Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2009
Μηνύματα
138
Πόλη
Ηράκλειο
Καλημέρα παιδιά...
σήμερα η κανάρα μου έκανε το τρίτο της αυγό... Είναι ζωηρότατη, τρώει κανονικά, πίνει το νεράκι της κτλ..
Οταν κάθεται όμως στη φωλιά, κάνει ένα συνεχές τιτίβισμα, δέν ξέρω, το κάνει επειδή ζορίζεται; το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό στα δικά του τα πουλάκια;
 
Φίλε είσαι πολύ τυχερός που έχεις αυγά. Εμένα έχει φτιάξει τη φωλιά μα ακόμα περιμενω αυγά. Επιδεί είναι η πρότη μου φωρά που ζευγαρώνω καναρίνια δεν μπωρώ να σε βοηθείσω στο πρόβλημά σου.
 
Δεν ειναι τιποτα, αφενως δειχνει στοργικοτητα, αφετερου καμαρωνει για το κατορθωμα της... Και τελος καλει τον αρσενικο.
 
Ναί και μένα κάτι σε θετική συμπεριφορά μου φέρνει, αλλά καμιά φορά δέν ξέρεις τι γίνεται :D
 
Σίγουρα δεν είναι για να ανησυχείς,
Αλέξανδρε. Πρόκειται για ένα "κάλεσμα", που κάνει στον αρσενικό.
Πολλές φορές σημαίνει οτι ήρθε η ώρα να πάει να την ταίσει.
Αλλά τις περισσότερες, είναι ένα είδος επικοινωνίας μεταξύ του ζευγαριού, για
να επιβεβαιώσουν οτι όλα είναι υπο έλεγχο και δεν κινδυνεύει η φωλιά.Ισως
σημαίνει και πολλά ακόμα, αλλά αυτό είναι και το ωραίο της υπόθεσης. Κάθε μέρα μπορείς
να ανακαλύπτεις και απο μια "ιδοτροπεία" στην συμπερηφορά των πουλιών, που θα καλείσαι
να την ερμηνεύσεις.
 
Μάκη άσε φίλε, έχω κολλήσει μαζί τους... Κάθε μέρα κάθομαι και τα παρατηρώ με τις ώρες...όταν είμαι στο σπίτι βέβαια, γιατί τις περισσότερες ώρες λείπω λόγω δουλειάς...
Τα περίμενα πως και πως να ζευγαρώσουν και τώρα που έγινε και τα βλέπω τόσο αγαπημένα, λέω κοίτα να δείς τα θαύματα του Θεού...
Παλιότερα είχα παπαγαλάκια...άλλη τρέλα και αυτά, σκέφτομαι να πάρω πάλι ένα ζευγαράκι παπαγάλους
 
Back
Top